the conjuring

1 /
ben bilmem beyim bilir ben bilmem beyim bilir
peace sells'ten bir adet megadeth şarkısı.

welcome to our sanguinary sect of worship.
feel at home in our black conventicle,
as we anathmatise
all of those who oppose us.
don't summon the devil,
don't call the priests,
if you need the strength
the conjuring. obey!!!
behold! the flames rise
from the compass' cardinal points.
burn the sacred oil,
and, with the ashes you'll annoint.

arrange the symbols,
of the wizard, and, magician.
light the candles,
place the parchment paper in position.
between its leaves place
the lash from a black cat's eye,
a straw of a broom,
fold, and, burn, and, centralize.

don't summon the devil,
don't call the priests,
if you need the strength,
the conjuring.

i am the devil's advocate,
a salesman, if you will
you know my name.

i met your father years ago,
gave him what he'd please.
he called my name, you'll do the same.

i'm claiming what is mine by right,
it's time to close the deal.
you're bought and sold, bought and sold.

come join me in my infernal depths,
mephisto's hall of fame.
i've got your soul, i've got your soul.
the conjuring. obey
rki rki
vizyona girdiği ilk hafta beklenmedik bir şekilde $41,530,000 ile box office'te birinci olan james wan filmi.

senaryosunu chad hayes ve carey hayes'ın yazdığı vera farmiga, patrick wilson, lili taylor gibi oyuncuların oynadığı gerçek bir hikayeden uyarlama korku filmi türkiye'de korku seansı(her zamanki gibi en salak ismi seçmişler) adıyla 30 ağustos 2013'te* vizyona girecek.

fragmanı şuradan şey edin; (bkz:
)

not: conjuring türkçede `göz bağı/#11076283` anlamına geliyor.
tayyarağa tayyarağa
conjuring ruh çağırma ve ruhu dünyaya "bağlama" anlamlarını içeren bir sözcüktür.

tanım: yine de ismi türkçeye saçma sapan çevrilen film adıdır.
spancibab spancibab
korku filmi izleyemeyen bir sinemasever olarak, bu filmi de izleyemediğimi belirterek başlayayım. ben korku filmlerini izlemem, göz ucuyla takip ederim. göz ucuyla takip edebildiğim kadarıyla klasik bir başlangıca sahip, yeni bir eve taşınma. yeni evin cadıyla ilintili olması vs. film beni korkuttu ve bunun yanında merak da ettirdi. sürükleyici olduğunu söyleyebilirim. lakin olaya çok erken girilmesi bence itici. sonunu da bi yerlere bağlayadılar iyiydi.

kısacası izlenebilir.
ıslak kapı kolu ıslak kapı kolu
türkiyede önümüzdeki cuma vizyona girecek olan filmdir. gerçek bir hikaye olduğu belirtiliyo sık sık. gerçek hayatta böyle şeyler oluyo mu anlam veremedim. türlü aksilikler tabi olur ama fragmanda kadının arkasında iki el şak şak yapıyo. bilemedim doğrusu.
bahsettiğim fragman : medyanoz - korku seansı detaylar ve fragman medyanoz.org haziran 2013'te tasarlanmaya başlanmış temmuz 2013'te ise yayın hayatına başlamıştır. medyanoz yazılı,görsel,duyusal,sosyal medyayı ko... medyanoz
karakızıl karakızıl
gerçek bir hikayeden alındığı söylenen, son derece başarılı bir film. yönetmenin diğer filmi "insidious" gibi bu da geriyor insanı.

klişelerle dolu bri film. yani yeni bir eve taşınma, bodrum katı vs.. fakat yine de gerilim filmi sevenleri kaçırmaması gereken bi film.
sylvius sylvius
bazı sahneleri geren bazı sahneleri güldüren, korku filmlerine göre ortalamanın üstünde bir film.
gerçek bir hikayeden alınmışmışmış.

spoilercık

sex and the city'de salak burger rolünde oynayan adam bu filmde de saflığından bi şey kaybetmemiş.
içine şeytan giren kadına "are you okey?" diye sormak nedir arkadaşım? gülmekten ölecektim valla ayhh içime biraz şeytan kaçmış, hazımsızlık yaptı ahaha neyse, ciddi oluyoruz;

şeytan hanım kızımızın dolabın üstünde belirip evin kızlarından birinin üstüne atladığı sahnede içinden yoğun miktarda ürperti geçmeyen bizden değildir. sağolsun pek sevimli bi yaratıktı. pek sevimli bi yaratık demişken annabella denen çok tatlı oyuncak bebek geldi aklıma, her eve lazım.

filmin sonundaki mesaj ise spoiler içinde spoilerdı resmen. manevi konularda henüz arayış içinde olanlar spoilerı açmasın, sürprizli son!!!

-- spoiler --

şeytan var. tanrı var.

-- spoiler --

teallam.
vagabond of brunettes vagabond of brunettes
alt metni fazlasıyla hristiyanlık propagandası barındıran, kötü oyunculuklara ve testere filminin ününü kullanarak yönetmenlik adına yakın zamanda koskocaman bir hiç ortaya çıkarmış james wan'ın rezalet yönetmenliğine sahne olan ancak zaman zaman italyan korku sinemasına yaptığı göndermelerle eh işte dedirten film. eh işte...
zenginkıro zenginkıro
2013yılında ülkemize ''korku sansı'' adıyla gösterime girmiş, yönetmen james wan ' ı gözümde bitirmiş bir filimdir.

brother sen koskoca ''saw/testere'' efsanesinin yaratıcısısın, 2007de ''ölümsessizliği/dead silence'' ile bizi ürperttin, ha keza ''ölümemri/deathsentence'' ile gözümde büyüttüm.. ''işte lanetolasıca yeni adamın bu ahbap'' dedirttin bana.

bu kredinle 2010 yılında ''ruhlarbölgesi/insidious'' a bile ekstra bonus verdim. 2013 yılına geldiğimizde ise bu filmin aramızdaki ilişkiyi bitirme noktasına getirdi!

neden yaptın bunu james he neden.. uğraştığın işe bak; yok geçmişi kötü, hayaletli,ruhlu ev.. yok bodrum kat.. yok küçük veletler.. yok şeytan çıkartma ayini.. haçlar, kutsal sular, heryerde, eve arabaya çarpıp boynunu kıran kuşlar..

ne farkın kaldı he.. biz seni diğerlerinden sıyırdık, seni onların üzerine yerleştirdik, senin aradaki farkı açmanı beklerken rezillik çıkartıyosun. biz bunu hakedicekne yaptık. lan ben bu filmi daha önce 15kez izledim diyebilecek sürüyle insan bulurum fuayede..

yazıklar olsun, verdiğim değerin kıymetini bilemedin. çok kırıldım.
rick blaine rick blaine
ülkemizde korku seansı adıyla 30 ağustos'ta gösterime giren korku filmi.
testere serisinin mimarı james wan,sonraki filmlerinde ikinci bir testere vakası yaratamadı, o filmin başarısının gölgesinde devam etti kariyerine. yönetmenin "insidious - ruhlar bölgesi" ile silkelendiğini söylemek mümkün. "ruhlar bölgesi" nde, beden teröründen vazgeçip ruh terörüne odaklanan yönetmen, yeni filmi "the conjuring" de de benzer you izliyor ama bir farkla: "the conjuring" wan'ın yeniden doğuşunu simgeliyor adeta. sadece boxoffice rakamları bile bunu doğrular nitelikte. "testere" 1,2 milyon dolar bütçesine karşın 103 milyon dolar hasılat yapmıştı. 20 milyon dolara mal olan "the conjuring" in hasılatı da 200 milyon dolara yaklaştı.filmin bu kadar etkileyici bulunmasında, son yıllarda sahte belgesel ve buluntu film formatına hapsolmuş doğaüstü hikayeleri, gerçekten yaşanmış olaylar ekseninde ve 70'lerin klasik korku filmlerinin atmosferiyle anlatmasının payı büyük. hikayenin gerçekliği wan'ın, "teknik donanımlarl, kanıtları filme ve ses kasetlerinekaydederek modern dönem tarzındaki hayalet avcılığının öncülüğünü yapmış " dediği, dünyaca ünlüdoğaüstü olay araştırmacıları warren çiftinin tanıklığıyla sağlanmış. roger perron ve kızları film setini ziyaret ederken, gerçek lorraine warren ile perron ailesinin kızı andrea da ekibe danışmanlık yapmış. lorraine warren'ı filmin bir sahnesinde, warrenlar'ın sunumu sırasında görmek mümkün. new line cinema, şimdiden ikinci filmin hazırlıklarına başladı. hayes kardeşler yine senaryoyu yazacak ama yönetmenin james wan olup olmayacağı netleşmiş değil.

yönetmen : james wan
oyuncular: vera farmiga, patrick wilson, lili taylor
senaryo : chad hayes, carey hayes

112 dak, abd yapımı

rhode island'daki harrisville kırsalı... 1971... perron çifti ve kızları, yeni tanıştıkları çiftlik evinde karanlık varlıklar tarafından tehdit edilmektedir. dehşet dozu giderek artınca aile, doğaüstü olay araştırmacıları ed (patrick wilson) ve lorraine warren (vere farmiga) çiftinden yardım ister. güçlü bir şeytani varlıkla yüzleşmek zorunda kalan warren çifti kendilerini hayatlarının en korkutucu vakasıyla karşı karşıya bulur.
(müjde işıl, sinema, eylül 2013)

film şu anda imdb'de 62.535 kişi tarafından oylanmış ve 7.7 olarak puanlanmış.
arokh arokh
imdb'de 5 civarı puan alan vasat korku filmlerinden ne farkı olduğunu anlamadığım film. ne ilgi çekici bir konusu, ne de ters köşeye yatıran sonu var. dead silence'ı ve insidious'ı yapan adamlardan beklenmeyecek kadar dandik olmuş. bu tarz filmlerde görmeye alıştığımız cama çarpan kuşlar olsun, orada bir boklar yendiği 10 kilometre öteden belli olan tekinsiz mekanlar olsun, yine hiçbiri atlanmamış. arada gerdiği doğrudur ama öyle unutulmayacak anlara imza atan herhangi bir sahnesi yok. yani bu kadar beğenilmesinin nedeni 70'lerde geçen ve bugüne kadar kimsenin sallamadığı bir olaydan esinlenmesi miymiş hakikaten anlamadım. eğer öyleyse karadedeler diye bir film vardı, bunu beğenen herkese tavsiye ederim.
hoenir hoenir
malum yerlerden indirdiğim, gömülen çince alt yazı sebebiyle kör olduğum film. birkaç gün evvel izlemiştim. denilene göre gerçek bir olaydan uyarlamaymış. konusu itibariyle bugüne kadar belkide 324423432 kere işlendi; lakin imdb puanı nedense yüksek! ha ekstra bir durum mu vardı, benim gözden kaçırdığım subliminal bir mesaj mı verdi orasını anlamadım. ben kendi imdb hesabımdan filme 5 puan oyladım orasını biliyorum.
seyym seyym
internet yorumlarının gazına gelip izlediğim film, izlemez olaydım. sonuna kadar bir şey bekledim, çok süper bir şey olacak, tahmin edemediğim bir şey olacak dedim olmadı. sonunda yazılar çıktığında bile hala eşime "dur ya kesin bir şey olacak" diyordum. olmuyor beklemeyin, bildiğin hayaletli ev filmi işte.
öncelikle şu "gerçek olaydan esinlenilmiştir" hikayesi ilk kimden çıktıysa allah onu bildiği gibi yapsın. "gerçek hikaye ama şimdiye kadar sır olarak saklandı, biz açıklıyoruz" yeter yahu yeter. tamam pazarlama stratejisi anladık da bir yere kadar.
neyse gerisini spoiler ile şey edelim, laf gelmesin sonra
-- spoiler --

film tamamen klişeler yumağı. klişe olduğunu kabul etmek istemeyenler gönderme demiş de gönderme değil onlar yahu. bir tek the birds filmine gönderme yapıldığını kabul edebilirim. çünkü gönderme dediğin orjinaliyle aynı olmaz ki tarihin ilk perili ev filminde ve sonrasında çekilen sürüsüyle perili ev filmlerinde ne varsa bunda da var. hangisine yapmış göndermeyi? orjinal tek bir sahne koymamışsın filme bari bir yerde yanılt bizi. aha kadının içine şeytan girdi diyorsun, şeytan giriyor. kızını öldürmeye çalışacak diyorsun öldürmeye çalışıyor. sonundaki şeytan çıkarma olayına hiiiç değinmiyorum bile. ha o çirkin oyuncak bebeğin de bi numarasını göremedik. tahminimce warren çiftinin maceraları devam edecek, o yüzden gösterdiler o tuhaf odayı bol bol. lorraine'in de bi tuhaflığı vardı onu da anlayamadık. film ikincisi düşünülerek çekilmiş besbelli ama eksik kalıyor işte böyle yapınca da.
hayır james van'ın önceki filmlerine bakıyorum bakıyorum üzülüyorum ya, bö böölerle korku filmi yapacak adam değil ki o. o kadar da şişirdiler filmi, yazıktır.

-- spoiler --

neyse film kötü, illa korku filmi istiyorsanız insidious'u bir daha izleyin derim. bundan çok daha iyiydi o film.
1 /