the last kingdom

excite excite
bbc nin yapmayı planladığı muhtemelen maldon muharebesini konu alacak olan game of thrones'a rakip dizi

maldon muharebesi için ;

maldon muharebesi - vikipedi maldon muharebesi 10 ağustos 991'da ingiltere'de maldon, essex'de blackwater nehri'nin yakınında anglosaksonlar ile istila için bölgeye gelmiş olan... wikipedia

the last kingdom, dokuzuncu yüzyılda anglo-sakson ve vikingler arasında geçen savaşları konu alan bir drama olacak.
bernard cornwell’in en çok satılanlar arasında olan ‘the saxon stories’ adlı serilerden uyarlanan dizi , ingiltere ’de kral alfred hükümdarlığı sırasında, “şu an ingiltere olarak bildiğimiz yer ayrı krallıklar varken vikinglerin saldırısına uğrayan ve büyük krallık wessex’in tek başına meydan okuduğu” zamanda geçecek.
tarihte adı geçen önemli figürleri ve hayal ürününü birleştirerek, the last kingdom’ın kahramanı bir sakson asilzadenin oğlu olarak dünyaya gelmiş ve vikingler tarafından kaçırılıp büyütülmüş uthred olacak.
kendi doğduğu topraklar ve yetiştirildiği insanlar arasında kalan uthred, saksonlar ve vikingler arasında tehlikeli bir yol izleyecek.
gelecek sene bbc two’da gösterilecek olan, ve bbc america ve carnaval films birleşimiyle yapılacak dizinin, hbo’nun fenomen dizisi taht oyunları’yla karşılaştırılması kaçınılmaz.
carnaval’ın dediğine göre, “taht oyunları sadece fantezi ürünüyken, the last kingdom ingiltere’nin oluşumunu konu alan tarihi gerçekler sunarak farklılık gösteriyor”.
dizi “ politika , din, savaş, cesaret, aşk, sadakat ve evrensel kimlik arayışı”nı derince inceleyeceğini söylüyor ve seks konusunda daha ölçülü olunacağı ima ediliyor.
ödüllü yapımcı gareth neame, “bu taht oyunları değildir. muhteşem bir dizi olmasına karşın, bizim yapımımız kral alfred ve ingiltere’nin kuruluşunu konu alan, gerçek olaylar üzerine kurulu tarihsel bir dramadır” dedi.
çekimler, sonbaharda başlayacak. bbc, sekiz sakson romanı basılmış olan the last kingdom’ın, dördüncü sezon rekoruyla beş ve altıncı sezonla yenilenen taht oyunları gibi uzun ömürlü bir dizi olmasını umut ediyor.
haber kaynağı radikal.com.tr
berk1905 berk1905
ilk bölümü yayınlanmış yeni dizi. dizileri tam bırakacağım dediğim zamanda çok pis izleyesimi getirmiş dizidir.
iddiaları severim. game of thronese rakip diye bir şeyler okudum.
neyse diziyi izledikten sonra editlicem.
sevimkoşbütünnickleralınmış sevimkoşbütünnickleralınmış
ilk bölümünü nihayet izlediğim dizi. kitaplarda zihnimde beliren uhtred ile başroldeki oyuncu çok farklı olduğundan dolayı biraz ön yargılı yaklaştım açıkçası. yine de bernard cornwell'in hatırına izleyeceğim tabii. en büyük şanssızlığı vikings ve game of thrones ile karşılaştırılmak olacak gibi, bence yapım kalitesi (dekor, kıyafet, oyunculuk, çekim vs.) bu iki diziden de geri. bir de ragnar adında karakter olunca insan ister istemez ragnar lothbrok'u hatırlayıp "vikings artık başlasın ya" diyor.
sevimkoşbütünnickleralınmış sevimkoşbütünnickleralınmış
iki bölüm sonra sezon finali yapacak olan gözümüzün nuru.

s03e06 spoiler

deli oğlan uhtred altı bölümde üç kadın eskitti, ingiltere falan dinlemedi kuma getirdi. zaten başına ne geliyorsa bir dilinden bir şeyinden geliyor.

s03e06 spoiler bitti

tabii bunda bizim trt gibi kafası rahat olan bbc nin yayın politikasının da etkisi var. kitapların iliğini sömürüp diziyi olabildiğince uzatan muadillerinin aksine çok hızlı ilerliyorlar. şimdiden ilk kitabı bitirip ikincide ilerledik. muhtemel bu sezonun sonunda ikinci kitap da biter. hayır o kadar macerayı atlıyorlar ki aklım almıyor. kitaplarda uhtred'in sazan gibi atladığı her olayı çekseler bir kitaptan 13 bölüm rahat çıkar.
lanista lanista
game of thrones ile kıyaslanması biraz saçma olan dizi.got serisi bir fantastik uyarlama,the last kingdom ise tarihi bir uyarlama.vikings ile kıyaslanması daha gerçekci bir kıyaslama olacaktır.vikings gibi tarihi olaylara kurgu bir bakış açısına sahip.konular seri ve sıkmadan,karakterleri çok derinlemesine incelemeden ilerliyor.got serisi tamamen karakter eksenli bir yapıt.
tanım:bbc nin yeni dönem dizisi.
hayatasıfırdanbaslamak hayatasıfırdanbaslamak
sezon finalindeki çekim hataları ve amatörlükler, ilk bölümüyle birlikte gto ve vikingsler ile kıyaslayanları bile hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. resimdeki sahneye geldiğimde filmi kapatasım bile geldi. konusu işlenmeye müsait olmasında rağmen yönetmenin yer yer kalite eksikliğini göstermesi, kurgusal aksaklık ve bozukluklar filmle ilgili ilgili başlıca can sıkıcı konular.the red queen the red queen
ikinci sezonunu nasıl gözden kaçırmışım ben bu dizinin? taa mart ayında yayınlanmış üstelik. 2018 sonlarına doğru da üçüncü sezonun yayınlanması umuluyor.
gece gece
esas kız seçimlerini saymazsak vikings ten çok daha başarılı olan yapımdır.

her ne kadar ragnarımızın yerini hiç bir viking alamayacak olsa da genel resme bakınca dizi akıp gidiyor. heyecanlı, sürükleyici.
ropte ropte
beğenerek izlediğim dizi. insanı illa ki bir vikings kıyaslaması yapmaya itiyor. vikings'deki ragnar lothbrok karakteri gerçekten efsane ve vikings bu anlamda bir adım önde olsa da bubbenburg'lü uthret'in hikayesi de çok iyi. bence kafa kafayalar. babasından kalan toprakları geri almakla, kral alfred'e hizmet etmek arasında gidip gelmesi, sakson mu yoksa dan mi olduğu muamması. arada kalmışlığı falan izlenebilir kılıyor.

the last kingdom gerek başrol gerekse de başarılı yan rollerle birlikte gerçekten müthiş bir dizi. mesela finan karakteri favorim. skade'e de aşığım. cadı madı ama tatlı cadı. leofric adamın dibi. beocca da iyi. alfred'in karısı tam bir orospu. ayrıcı dizi kilisenin orta çağdaki etkinliğini de çok güzel gösteriyor.

ha, bu arada vikings'le çeliştiği bazı noktalar da var. vikings'de earl borg ve torvi'nin oğlu olan gothrum çok erken ölmüştü. ama bu dizide bayağı yaşlı ve etkin. ki tarihte de böyleymiş. ayrıca vikingsde alfred abisi aethelred'in yerine annesinin baskılarıyla kral oluyorken last kingdomda abisi kral oluyor ve ölümünün ardından oğlu aetwold'un gerizekalı oğlu yerine tahta geçiyor falan. ve anneleri judith piyasada yok.

öte yandan ragnar lothbrok'un oğulları ubbe ve ivar'la ilgili spoilerlar var falan. bu yönden üzse de izlenesi.
sickgod sickgod
ingiltere tarihini sürükleyici şekilde anlatan hoş bir netflix dizisi. ilk 3 sezon bitmiş durumda bu sezonlar tam olarak büyük alfred dönemine denk geliyor. sakson ve dan savaşlarının uhtred gibi güzel bir karakterle anlatılması diziyi öne çıkaran, kaliteli yapan detay. bir bakın derim.