the oxford murders

fani fani
nafile a beautiful mind havası yakalama çabalarına karşın vasatın çok üstünde bir film. hayat ile matematik arasında zorlama ilişkiler kurma gayesinden vazgeçemeyen bir adama, matematikle ilgisi olmadığını kabul etmek durumunda kaldığı seri cinayet olgusunun da matematiksel olarak kurgulanabileceğini ispatlamaya çalışan bir cinayet serisini konu alıyor. spoilera girmesin isterdim ama; filmin sonuna doğru gördüğünüzü sandığınız hiç bir şeyin aslında gördündüğü gibi olmadığını anlıyorsunuz. ha bir de, oxford denen yerden bir kez daha nefret ediyorsunuz.
tark tark
2008 yapımı, yönetmenliğini alex de la iglesia'nın yaptığı polisiye film. aslında kitap uyarlaması. okumadım onun için karşılaştırma yapmayacağım. bence başarılı bir polisiye, diyaloglar yoruyor ben bazen hiçbir şey anlamadım "ne diyo lan bunlar" diyerek baktım sadece. ama olsun hoştu yine de. özellikle hiç kesmeden çektikleri o sokak sahnesi görülmeye değer.
anarşistkedi anarşistkedi
ingiltere-ispanya ortak yapımı film. elbette ki bana göre bu filmi güzel kılan unsurların başında ingiltere'de geçiyor olması geliyor. genel itibariyle amerikan sinemasının dominantlığından ve de görsel öğelerinden sıkılmış olan bizler için yeni nesil avrupa sineması kurtarıcı bir etki yaratıyor.

boş bir zamanınızda izleyin diyeceğim filmlerden biridir. vasat ile iyi arasında bir yere koymak gerekiyor zannımca. konu itibariyle değinildiği üzere a beautiful mind'vari diyebiliriz; fakat burada bir polisiye unsuru ağır basıyor. bunun da filme ve filmin temposuna katkısı aşikar.