theodor herzl

son son
1897 deki siyonis kurultayda "hesaplarıma göre yaklaşık 50 yıl içinde israil devleti kurulacaktır." demiştir kendisi. malum israil'in kuruluşu 1948'dir.
ayrıca kendisi rothschild ailesinin parasıyla abdulhamit'e osmanlı nın bütün dış borcunu ödeme fakat karşılığında filistin topraklarını alma teklifinde bulunmuştur. abdulhamit te milletimin kanını parayla satamam demiş reddetmiştir. daha sonra tabi başka yollardan yahudiler filistin i ele geçirmişlerdir.
nestor nestor
budapeşte doğumlu, macar asıllı, avusturyalı gazeteci. aslında hukuk eğitimi almıştır. fransada yaşanan ünlü dreyfus davasının da etkisiyle yahudilerin artık kendi ülkelerine sahip olması gerektiği fikrini ortaya atmıştır. ancak bunu kendi başlarına yapamayacaklarını düşündüğü için, büyük emperyalist devletlerden birisinin korumasını altında bu devleti kurma stratejisini geliştirmiştir. önce şansını almanyayla denemiş ancak sonuç alamamıştır. bunun üzerine rotayı ingiltereye çevirmiş, ve çok ilginç bir yanıt almıştır. ingiltere hem ülkesine giderek artan doğu avrupa kökenli yahudi göçünden kurtulmak, hemde afrikadaki sömürgelerinde çektiği kolonist bulma sıkıntısını gidermek için , herzl'e yahudi devleti kurmak için uganda'yı önermiştir. herzl aslında filistini istesede bu öneriyede hayır dememiştir. 1903'teki 6. siyonist kongrede birçok delegenin karşı çıkmasına karşın herzl bastırıp uganda seçeneğini kabul ettirmiştir. ancak hem afrikadaki diğer kolonistlerin karşı çıkması hemde bir yıl sonra herzl'in ölümü üzerine bu karardan vazgeçilmiş ve yine ihale filistine kalmıştır. kendisinin "yahudi devleti barbarlığın karşısına dikilen uygarlığın ileri karakolu olacak" lafıda zati, avrupa merkezci, oryantalist söylemin bir başka dışavurumudur. 1948 yılında israil'in ilk devlet başkanı olan ben gurion, devletin kuruluşunu teodor herzl'in portresinin altında ilan etmiştir.
başımı koyduğum yer evimdir başımı koyduğum yer evimdir
siyonizmin kurucusu kabul edilen gazeteci. topladığı ilk siyonist kongreye varlıklı yahudiler tarafından itibar edilmemiştir. ardından dünyanın en zengilerinden olan rothschild ailesini bir şekilde ikna etmiş ve siyonizmin ekonomik ayağını halletmiştir.

yahudilerin filistin'e yerleşmeleri için ii. abdülhamit ile iki kez görüşen herlz bunun karşılığnda osmanlının dış borçlarını sıfırlama sözünü vermiş ve yerleşen zengin yahudilerle osmanlı ekonomisinin kalkınacağını anlatmıştır.

abdülhamit " atalarım kanl aldığı toprağı benden parayla satın alabileceğini mi sanıyorsun?" diyerek kendisini huzurundan kovmuştur. siyonist emelleri farkeden sultan filistin sancağını önce direk babıaliye bağlamış, yahudi hacıların filistinde önce 30 günden sonra 3 aydan fazla kalmalarını yasaklamış, kaçakları zorla filistinden uzaklaştırmıştır.
dünyarüyaiçinderüyadır dünyarüyaiçinderüyadır
israil' in kuruluşu, büyük boy bir resmi altında gerçekleştirilmiştir. zamanında abdülhamit' i yanlış anlamış ve bu uğurda büyük çabalar sarfetmiştir, daha sonra doğru yolun ingiltere olduğunu keşfetmiştir. kendisi, o günleri göremese de idealistliği sayesinde gayesine ulaşmıştır.
panelefsiniakos panelefsiniakos
rotchild'in direktifiyle israil'in kurulması için onu bunu gaza getiren eleman. mevcut başbakan'a cesaret ödülü veren american jewish congress'in bağlı olduğu world jewish congress'i bu arkadaş kurmuştur. abdülhamit'ten siktiri yiyince italya kralının götünü yalama gittiği de bilinir. "filistin'in yahudilere verilmesini sağlarsanız trablus'u almanıza maddi açıdan yardımcı oluruz, bizde para bok" hesabı.
prestij prestij
siyonizimin babası sayılan yahudi gazeteci.

psikopat inanışları sadece biz müslümanların değil, tüm "goyim" ( yahudiler dışında kalan insanlar ) için tehlikeli olsa da theodore herzl gerçekten idealist bir adam. insan hiç mi kendi çıkarını düşünmez lan? yahudiler haklı, yahudi olsam ben de çok severdim.

yazdıklarının ardından esrarengiz bir şekilde öl(dürül)en yaşar kutluay kendisinin anılarını, bilhassa osmanlı ile ilgili kısımlarını türkçeleştirerek siyonizm ve türkiye isimli kitabında neşretmiş, aynı kitapta yahudiler ve siyonizm hakkında da detaylı bilgiler vermiştir.

sultan abdülhamid han'ın herzl'i dolaba nasıl koyduğunu içiniz gıdıklanarak okuyabileceğiniz bir kitap, tavsiye ederim.
hormonlu capon hormonlu capon
siyonizmin teorisyeni.

fransadaki dreyfus davasına gazeteci olarak katılmış ve kendi söylediğine göre ilk yahudi devleti fikri o zaman oluşmuş. hayal ettiği yahudi devletinin rotschilde yolladığı planları daha sonra düzenlenerek israil'in kuruluş felsefesini anlattığı "yahudi devleti" (judenstaad) adıyla kitaplaştırıldı.

kitabının bir yerinde "eğer türkler borçlarını ödememiz karşısında bize filistini verselerdi bu onlar için çok faydalı olacaktı" gibi sözler yazar.
prestij prestij
daha önce de yazmıştım yahudi olsaydım ben de bu adamı çok severdim diye. evet gerçekten idealist ve zeki biri.

ancak bismarck'ın "dünya'da 100 gram akıl varsa 90 gramı onda, 5 gramı bende, kalan 5 gram da diğer dünya siyasilerindedir." diyerek siyasi dehasını tanımladığı sultan ikinci abdülhamid'in akıl oyunları karşısında, belki de yahudilerin israil'e bir an önce yerleşmesi için fazlaca hevesli olması nedeniyle yenik düşmüştür. bunu kabul etmeyen yahudiler ve bizim bonjourcu türkler pazarlıkların samimi olduğunu iddia ederler. itibar etmeyiniz. zira pazarlıklarda "filistin'i vermem, ırak'ta yer vereyim. yok olmadı suriye'de vereyim. tamam ama toplu halde yerleşmeniz olmaz dağınık yerleşin, bu arada borç lazım para var mı hacı" tarzı binbir dolap çevrilmiş, theodor herzl istanbul'a defalarca çağırılıp geri gönderilmiş ve nihayetinde adam ölüp gitmiştir. hatta abdülhamid adamlarına herzl'den rüşvet almalarını ve ona yakın görünmelerini tembihlemiş, tehodor herzl bu oltaya da çok samimi bir şekilde gelmiştir. netice itibariyle theodor herzl osmanlı aleyhine avrupa'da basın yoluyla ya da maddi bir eylem gerçekleştirememiştir.

kısaca notlar verecek olursak: şimdilerde herkesin illuminati diye diye korktuğu rothschildlerin ağababasını gazete küpürleriyle destekli konuşmasıyla korkutmuşluğu vardır. 1897 basel siyonist kongresinde kurduğunu iddia ettiği gibi 50 sene içerisinde israil kurulmuştur. bunların dışında aslında sıradan bir gazetecidir. aklını kullanarak zengin ve mevki sahibi yahudileri bir araya getirmiş, yahudilerin filistin'e taşınması fikrini fiiliyata dökmüştür.

edit: herzl sever yahudiler rahatsız.*