toyota yaris

1 /
zeus zeus
toyota'nın bir modeli..araba yani..
eğer türkçe karakterler kullancak olursak şayet anlarmı "toyota yarış" oluyor ama araba o kadar da performansı parlak bir model değil..
greeen greeen
tüm zamanların en berbat reklamlarından birine sahip, uzaylılar gelip espiri yapıp bir de gülüyolar:
-bu kadarını biz bile düşünemezdik
-eve bununla dönsek çok ekokomik olurdu
böyle reklam yazıp bir de bundan para kazananlar var demek
bulamadım bulamadım
diğer sürücüler tarafından bisiklet kullanıyormuşsunuz muamelesine maruz kaldığınız araba.dışarıdan küçük görünmesine rağmen -bagajı çok küçük olduğu için- içi oldukça geniştir,içinden 1.90 boyunda 90 kiloluk adam çıkınca şaşırtır.
delicaponcadı delicaponcadı
arada bir geri vitese geçerken takılması haricinde şimdilik bir problem yaşamadığım arabam.ayrıca küçük olduğu için park etmek oldukça kolay.çok dik yokuşlardan 1. vitesle geçildiği taktirde hiç bir sıkıntısı olmaz.bunların dışında benzini koklayarak harcadığını da belirtmek isterim.oldukça ekonomik,ergonomik,dışı küçük içi geniş,sincapımsı bir arabadır kendisi.
insansevmeyenhayvan insansevmeyenhayvan
göstergeleri direksiyonun arkasında olmayan araba...

ortaya koymuşlar lan?! yandaki veya arkadaki adam naapsın ki kaçbin devir yaptığımızı, harareti, benzin durumunu?

hayır, ortaya bakıcam diye yoldan iyice uzaklaşıp kaza yaparız mazallah...

kınıyorum efendim...

onun dışında çok güzel araba....çok çok güzel araba..
cuore sportivo cuore sportivo
marmaris gibi motorların vızır vızır gezdiği, yollarının pek de geniş sayılamayacağı lakin araç kalabalığı bulunan bir şehirde kullanması ve park etmesi hayli zor olan '91 model ford scorpio arabamızı satmaya karar vermemiz akabinde almaya karar verdiğimiz küçük sınıf arabaların içinde yaptığımız artılar eksiler değerlendirmesi sonucu sınıfının en iyisi olduğuna karar verip aldığımız araba.

aracın asli görevi olan "kardeşimin annem tarafından okula götürülmesi ve getirilmesi" amacına en güzel şekilde hizmet etmek üzere üzerinde bulunan 1.0 lt motoru ve ufacık boyutları sayesinde daha ilk günlerden itibaren takdirimizi toplamıştır. üzerine bir de yapılması elzem olan uzun yol deneyi (marmaris-çanakkale, takribi 800 km) sonucu aracın ekonomikliği bizi dumura uğratmıştır zira 35 lt depo çanakkaleye varınca hala bitmemiş ve araç bize 120km daha gidebileceğini söylemiştir.

bu düşük yakış değerleri bizi marmariste full time klima açık gitmeyi bir lüks değil normal bir aktivite haline getirmiştir. belirtmek isterim ki scorpio ile çok nadir klimayı açabilirdik. aynı zamanda o motordan beklenmeyen bir performans sergiler, klima köküne kadar açık ve araç hayli yüklü iken yokuş yıkarı hamamböceği gibi tırmanmıştır(yapacağım benzetmeyi sikeyim) özellikle multimode* şanzımanı çok eğlencelidir.

özetle bu sınıfta araç alacak olanlara şiddetle tavsiye olunur. kimi insan için elzem olan ama benim sallamadığım park sensörü, yol bilgisayarı tarzı özelliklerden söz etmiyorum bile.

edit: şunu belirtmem gerekir ki aracın en önemli eksisi bagajının olmamasıdır, bir adet lamborghini diablo'nun bile bagajının daha büyük olduğunu iddia edebilirim. yalnız aracın bagajı ve motoru hayli ufak olduğu için dışarıdan ufacık gözüken arabanın içi hayli geniştir bunu söyleyeyim. o kadar küçük bir motorun ise japon mucizesi bir hadise olup gayet verimli ve performanslı olduğunu yukarıda belirtmiştim sanırsam..
jellicle jellicle
şehir içi kullanımlarda oldukça keyif veren minik bir canavardır. renk seçeneklerinin fazlalığı önemli bir özelliktir ancak internet sitesinde verilen yakıt tüketimi değerleri boyutuna göre çok da az değildir aslında.
1 /