trt çocuk

1 /
wertyuı wertyuı
diğer bazı çocuk dizisi olan ve sihirle büyüyle çocukların aklının karıştığını duyduğum şeylerin yerine yayına başladığını sanıyorum.gerçekten çocukların tam izleyebileceği tarzdadır .
elpinoras elpinoras
"bilen parmak kaldırsın" adlı yarışmada "12. cumhurbaşkanımız kimdir?" sorusunu soran kanaldır.
çocuklar da abdullah gül'dür diyerek puanları cukkalamışlardır. yazık lan.

10 ahmednecdetisezer, 11 abdullah gül; demek ki 12. cumhurbaşkanı seçimle gelecek ve yine abdullah gül olacak, helal be trt. öngörülü yayınları sayesinde tek geçilen kanaldır ayrıca.
kırılgan düşler kırılgan düşler
trt'nin içine düştüğü durumu gözler önüne seriyor.

adı üzerinde çocuk kanalı, çocuklar izlesinler diye çizgi film yayını yapıyor. yapıyor ama nasıl yapıyor?
daha zihinsel ve fiziksel gelişimini tamamlamamış olan bu çocukların kafalarını karıştırarak, telkinlerde bulunarak.

habere bakalım:

"trt’de oruçlu çizgi film

arthur adlı çizgi filmde, pizza yiyen çocuğa “yüz karası” olduğu mesajı veriliyor

trt çocuk kanalında sabah ve akşam yayın kuşağında yayımlanan “arthur” adlı çizgi filmde, orucunu bozan çocuğun “yüz karası” olduğu mesajı verilmesi dikkat çekti. “oruç tutmak, yemek yemek kadar kolay” diyerek oruç tutmaya başlayan çocuk ilerleyen saatlerde açlığa dayanamayarak pizzayla orucunu bozunca gökyüzünde beliren kanatlı bir melek, “artık küçük prensesim değilsin. sana yüz karası diyeceğim” diyerek çocuğu azarladı."

kaynak: www.gazetevatan.com gazetevatan

yazık lan! rahat bıraksanıza çocukları!
ali kamber ali kamber
geçen gün sallanan sandalyemde oturmuş dünya kupası maçı izlemeye hazırlanırken denk geldim bu kanala. alim dede nin bilim evi diye türk yapımı bir stop-motion çamur animasyonu dönüyordu. animasyonun kalitesi hoşuma gitti izlemeye başladım. izlemez olaydım. programın son üç dakikası içinde alim dedenin çamur götünden çıkma şu iki lafa şahit oldum:

* "ay dünya etrafında bir tur attığında bir ay olur. 12 ay, bir yıl eder."
* "dünya güneş'e yaklaşıp uzaklaştıkça mevsimler oluşur."

ay'ın bir turu yaklaşık 29 gün kadar sürer, bu da son 90 senedir kullandığımız milâdî takvime göre bir aydan kısa bir süre eder. önce bunun bir tür dinî propaganda olabileceğini, çocuklara hicrî takvimi empoze etmeye çalıştıklarını düşündüm. fakat hemen ardından ikinci bomba gelince bunu yapamayacak kadar kaz kafalı oldukları sonucuna vardım. dünya güneş'e yaklaşıp uzaklaştıkça mevsimler oluşurmuş! bıraktım hakkında öğretici yayınlar yapmaya çalıştığın konularda açıp üç beş kitap okumanı, oturup bir dünya kupası maçı seyretsen spikerlerin güney afrika'daki soğuktan dem vurduğunu duyar da yine bu dediğinin yanlış olduğunu öğrenirsin. koca trt'nin carl sagan ve kaptan cousteau belgesellerinden geldiği noktaya bak.

şanslıymışım ki yalnızca üç dakika izleyebildim programı. sonra brezilya üç gol attı da keyfim yerine geldi biraz.
pekinde sonbahar pekinde sonbahar
az önce kurban bayramında hayvan boğazlamanın çok iyi, çok önemli bir şey olduğunun söylendiği kanal. evet laik bir ülkede yaşıyoruz, devlet televizyonunda dini propagandalar yapılıyor, üstelik çocuklara karşı.
beatles mühendisi beatles mühendisi
yeğenimin en sevdiği kanal. o kadar çok izliyor ki, yayın akışını ezberlemiş bulunmaktayım. beni üzen şey çocukların böyle saçmasapan çizgi filmlerle büyümesi. bizim dönemlerde öyle değildi mesela. bir çizgi filmde v for vendetta'yı korku filmi olarak göstermişlerdir. bu da çok gülünç bir durumdur.
toprakta adı kalan adam toprakta adı kalan adam
yayınladığı çizgi filmlerden çocukları korumak gereken tematik kanal.

şimdi bu kanalı, yemek yedirme, şurup içirme, saçlarını toplama gibi çocuğun sabit durması gereken hallerde kullanıyorum fakat çizgi filmlerde öyle diyaloglar geçiyor ki yakında insan içine çıkamayacağız.

şöyle bir market diyaloğu yaşandı bu kanalın öğrettikleri! sayesinde:

- kızım elleme o elmaları yıkanmamış onlar.

- kes sesini seni sersem!

- ama babaya öyle denir mi? (etrafa atılan bu şakacı çocuk aslında böyle değildir tarzı sahte gülümsemeler)

- bana bak şimdi seni kötü cadıya veririm


özetle, izletmeyin. artık ben kendim çizgi film oluyorum 4 kaşık ıspanak için.
1 /