truecrypt

cursed cursed
diye özetlemişler sitelerinde, çok faideli bir program özellikle pgp* muadili olması ve bunun yanında ücretsiz olması en büyük artısı ve gerçekten güvenlik açısından da çok kullanışlı ve hızlı.encryption için sanal diskler üreterek, güvenli olmasını istediğiniz dosyaları bu volumee alıp, şifreliyorsunuz şahane oluyor.aslında daha fazlası için sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

(bkz: truecrypt decrypt the system drive (opensystem menu in truecrypt and select permanently decrypt system drive). ıf you want to encrypt the drive by bitlocker ... sourceforge )
onthefly onthefly
linux üzerinde ntfs container oluşturmak isterseniz önce normal şekilde fat, ext vs. container oluşturun. sonra mount edin truecrypt ile. /dev/mapper/truecrypt1 şeklinde mount etmeli
sonra terminale geçip iki komutu girin

sudo umount /dev/mapper/truecrypt1 (diski çıkarır)
sudo mkntfs -f /dev/mapper/truecrypt1 (biçimlendirir)

sonra truecrypt üzerinden umount edip tekrar mount edin. ntfs olarak kullanın.

kaynak:http://superuser.com/questions/623317/creating-an-ntfs-truecrypt-container-in-console-on-linux

not: tcnext - site dedicated to the next "truecrypt" currently the news is still in flux, and we will support any efforts in reviving truecrypt. ıf other ınitiatives arise we will try to support them.... truecrypt adresinden proje devam ediyor, oradan indirebilirsiniz.
freenile freenile
bilgisayarımda görünmesini istemediğim dosyaları saklamakta yardımcı olan işe yarar bir encryption programı.

kullanımı çok basit. hdd'den istediğiniz kadar bir boyutu alıp disk haline getiriyorsunuz. bunu dosyaya çevirip, istediğiniz yerde saklayabiliyorsunuz. mount edilmedikçe normal bir dosya halinde dururken, mount edilince boyutu kadar bir disk açılıyor ve kullanıma aktif hale geliyor.