tüketici güven endeksi

azwepsa azwepsa
tüik tarafından tutulan istatistiklerden biridir. tüketicinin ekonomik durumun gidişatı ile ilgili düşüncesini gösterir. tüik'in sayfasında temel istatistikler bölümünde, ekonomik güven sekmesi altındadır. aylık yayınlanır.
azwepsa azwepsa
endeks, 2016 aralık sonu itibariyle 63,38'e geriledi.

bu ne demek?

tüketici güven endeksi 0-200 arasında bir değerdir. 100 olması demek tüketicinin ekonominin gidişatına dair ne iyimserliği ne de karamsarlığının olması demektir. ekonominin olduğu gibi devam edeceğine, memleketin ne uzayıp ne de kısalacağına dair bir kanaatinin olduğunu ifade eder.

endeks 100'ün üzerine çıktığında, ekonominin gelişeceği, büyüyeceği ve canlanacağına dair umutların artacağına işaret eder. insanların ilerideki güzel günleri düşünerek daha güvenle harcama yapabileceklerine işaret ettiğini de düşünebilirsiniz. benzer şekilde, endeksin 100'ün altına düşmesi de tüketicilerin ekonominin gidişatına dair güveninin sarsılması, karamsarlığa düşmesine işarettir. bu türlü durumlarda da daha eli sıkı davranacağını beklemek anlamlı olacaktır.

türkiye istatistik kurumu, ekonomik güven endeksi, aralık 2016 türkiye istatistik kurumu, ekonomik güven endeksi, aralık 2016, ekonomik güven endeksi 70,5 oldu tuik
ripvanwinkle ripvanwinkle
fetö bahanesi ile şirketlere el konulmaya devam ettikçe tepe taklak gitmeye devam edecek olan endekstir.insanlar iş yapmaya korkar oldular , mal verdiğim yere el konulursa vb korkusundan.
azwepsa azwepsa
eylül için tüik daha açıklamadı ama bloomberg ht'nin açıkladığı endeks göre 69,34'ten 57,6'ya inmiş. meali şu: tüketiciye göre ekonomi kötüydü daha da kötüye gidiyor.

bilgi için bu endeks 0-200 arasındadır. 100 - 200 arası artan güveni, 0 - 100 arası da azalan güveni gösterir. güven azaldıkça harcamalar azalır.