tunç okan

yeşilçam yeşilçam
1942 istanbul doğumlu yönetmen ve oyuncu, istanbul üniversitesi diş hekimliği fakültesi'ni bitirdi, 1964 yılında ses dergisi'nin amatör gençler arasında düzenlediği yarışmada birinci seçildi, 1965'de türkan şoray'la başrolünü paylaştığı veda busesi'yle oyunculuğa başladı, 1967'de yurt dışına yerleşti, 1973'de isveç'te güneş karabuda'nın yönettiği bebek adlı yaşar kemal uyarlamasında oynadı. 1974'de isveç'te çekimine başlayıp 1976'da bitirdiği otobüs filmi ile yönetmen oldu,bu ilk denemesi tüm dünyada dikkat çekerken türkiye'de çeşitli tartışmalar yarattı, halen isviçre'de diş hekimliği yapmaktadır, birbirinden güzel 3 film çeker tunç okan, bunlar ilki "otobüs" sonra "cumartesi cumartesi" ve son olarak "fikrimin ince gülü-sarı mersedes".
elcordobez elcordobez
benim için orhan veli şiirlerinin ayrı bir yeri vardır. orhan veli en sevdiğim şair değildir. fakat orhan veli veli şiirleri benim için o mısraları yazan muhteşem insanla bazen ironik bazen de hüzünlü dertleşmelerimdir. bu açıdan veli'nin oğlu beni en iyi anlayan arkadaşım olmuştur. umarım ben de onu en iyi anlayan arkadaşıyımdır.
yıllar sonra sinemada da böyle bir arkadaş edinmek bana çok iyi geldi. sevgili tunç okan ustamızın yönettiği üç tane muhteşem filmi vardır;

''sarı mersedes,
otobüs,
cumartesi cumartesi''

üçü de insanı çırılçıplak bir şekilde perdeye yansıtır. anlatımının eşsizliğini çok özlediğim yönetmendir.