türk övün çalış güven

aqua aqua
atatürk'ün yanlış anladığımız sözlerinden biri. her hareketimizle övünürüz, her gördüğümüze güveniriz ama iş çalışmaya gelince kaçarız.
steel steel
yanlış anlaşılmakla birlikte sözlükte de yanlış bir şekilde devam ettirilerek gelenek bozulmayan cümle.
aslı; türk ögün çalış güven olmakla beraber bildiğimiz g ile yazılır. sert g. yumuşak olmayan g. buradaki ögün sözcüğü ise ne övünmek anlamında ne de yemek öğünleri gibi bir anlama çıkmaktadır. zira ögün sözcüğünün temeline indiğimizde ökmek fiil köküyle karşılaşırız. ök, öz türkçe'de akıl, us anlamına gelmektedir ve bu atasözünde çalışıp, güvenmeden önce düşünülmesi gerektiği vurgulanmıştır. yani "türk; düşün, çalış, güven" gibi bir anlam çıkmaktadır. ırkçılığa karşı bir devlet liderinin de zaten "övün" gibi bir söz kullanarak yüksek dozda milliyetçi bir tavır sergilemesi beklenemez. bir şeyle övünülmesi için o şeyleri gerçekleştirmek, bir emek harcamak gerekmektedir. yoksa türk olarak dünyaya gelmek hiçbir zaman başlı başına bir övünç kaynağı olmamıştır, olmamalıdır da. zira türk olmak, coğrafi bir konumda doğmakla eş değerdir aslında. doğarken seçemezsiniz nerede doğacağınızı. velhasıl kelam, söz başka bir yerlere gitmek isterken ona istemeyerek engel olup bu bilgiyi de iletmek istedim sizlere. ögün.. bildiğiniz ögün.

ekleme: marmara üniversitesi göztepe kampüsünden özür diliyorum, bir daha masraf çıkacak şimdi. keşke biraz araştırılsaymış.