türk telekom

1 /
hell guardian hell guardian
türkiye'nin bünyesindeki en zengin devlet kuruluşu.
telekom'a para öylesine büyük bir hızla akıyor ki ancak şu şekilde tasvir edilebilir;
dev bir havuz düşünün, 1 metre çapındaki 100 musluktan her an deste deste paranın buraya aktığını hayal edin. devletin altın yumurtlayan tavuğudur ama avrupa birliği'ne uyum muyum işlerinden yıllardır başı boş bırakılıp satılmaya gidilmiştir. aslında içeride bekleyen 250'yi aşkın projeyi bu yüzden bekletip duruyorlar. şu anki fiziksel imkanlarının yalnızca %30'u kullanıldığı için hem internet hizmetleri hem de mali işleri güç bela yürüyor.
satış işlemlerinin 2004 sonuna kadar halledilmesinin ardından, yeni gelecek olan konsorsiyum, öncelikle 70 bin çalışanını en değerli ve uzman olan 10 bine indirecek (60 bine şut çekecekler yani).ardından proje halinde bekleyen 250 uygulamayı 2 yıl içinde halletme şartını gerçekleştirmek zorunda olduğu için geçiş sürecinde ortalığın içine edecekler(değişim sancılıdır) ama ardından (umarak) düzgün bir hal alacaktır. biz bu düzgün günleri görür müyüz bilemem.
vishnu vishnu
evinizde adsl internet bağlantısı yoksa her hafta bir defa arayıp "ttnet'ten şu kadarlık bağlantı yapmışsınız. e siz adsl'ye geçin bari" diye baskı yapan memleketimin telefon şirketi.
withouthat withouthat
256 kbps adslleri 512 yapacağız diye söylentiler yayan kurum.vakti zamanında yüzde bilmem kaç indirim yapıyoruz diye zam yapmışlardı. yargıda bunların reklamlarını durdurma kararı almıştı.ayrıca gerçekten bu kurumdan nefret ederim.vakti zamanında adsl olmadığı zaman mecburen dial-up tan bağlanıyorduk.80 milyon telefon faturası geldiğini hatırlarım.allahtan tanrı adsl i yarattı.
comatose comatose
512 kbps adsl söylentileri türk telekom tahtakale adsl sorumlusu* olan babam tarafından yalanlanmıştır, bekleyenlere duyurulan bu kampanyaya sahip firmadır türk telekom*. zaten böyle memurlara* sahip bir firma nasıl 512 kbps yi o fiyata satar diye düşündürmektedir aynı zamanda.
aqua aqua
özelleştikten sonra adam olacağını umduğum şirket. artık devlet babanın kucağı değil orası, adam gibi çalışan kalır, diğerleri gider.
comatose comatose
salt gayrimenkulleri 6.5 milyar dolar eden kurum. içindeki teknolojik yatırım, şebeke yatırımı(yerin altında yatan binlerce ton bakır) ile 3 katına çıkmakta aslında fiyatı.

(bkz: peşkeş)
comatose comatose
senelerdir yatırım yapılmıyor diye yakınıldığı halde aslında hiç de öyle olmayan kurum. devamlı alcatel'den santrallar geliyor, devamlı yeni adsl portları açılıyor. ayrıca son birkaç senede piyasa koşullarına çok yaklaştı türk telekom. hatta nedense devamlı alcatel'den netaş'tan alıyor bunlar türk telekom, onca ar ge mühendisini boşuna besliyor herhalde. gerçi hiç de çalışmıyor değil ar-ge mühendisleri, kendilerinin de yaptığı sabit hattan mobil telefona sms özelliği geliyor yeni, ama ne yazık ki yine alcatel patentiyle.

bir de altyapı konusu var ki şu sıralar tartışılan, ne yazık ki yine halk medya'nın kasıtlı yanlış yönlendirmesine kurban gitmekte. telekom'un tüm türkiye'de yeraltında yatan binlerce ton bakır kablosu var, ve özel şirketler devlete para vermeden bunları kullanamayacaklar. ayrıca birçok uplink istasyonu, binlerce santral, en ücra köylere kadar giden teller var. bir de bunun üstüne eleman altyapısını düşünmek gerekli, o kadar mühendisi, tecrübeli elemanı bir anda bulması imkansız özel bir şirketin.

şimdi son bir ekleme yapmam gerekti, işçiler hakkında. bu özelleştirmeyle telekom çalışanları adına hiçbirşey değişmedi. zaten birkaç senedir emekliliği gelenler hiç bekletilemeden emekli ediliyor, direnenler ise 6 aylık periyodlarla artvin'e, van'a sürülmek suretiyle zorlanıyorlardı emekliliğe. bu şekilde 20 bin kişi azaldı türk telekom kadrosu, ama hiçbir aksama olmamış konuşmalara göre. halkın da bu 20 bin kişinin eksiğini hissettiğini sanmıyorum. bir yandan bu hantallık temizlenirken bir yandan da daha organize bir yapıyla fazla işçi bulunan yerlerden eskik işçi bulunan yerlere eleman transferi ve herkesin en iyi bildiği işi yapması yöntemiyle verim artırılmalıdır. hali hazırda 65 bin personel bulunduğu söylenmekte telekomda.
1 /