türk toplumunun en büyük sorunu

1 /
geldim gördüm yerdim geldim gördüm yerdim
bilim üretmede ilk beşe giremeyen, süper über ihracatı olmayan, hala ekonomide "bu yıl şu kadar aççık verecez haberiniz olsun" deyü dolaşan, politikadan anlayışı zirvelerde atar yapıp sonra tükürdüğünü afiyetle yalamak olan bir ülkenin toplumunda mutlaka eksik olan bir şeyler var demektir.

peki neden olmuyor?neden biz böyleyiz?işte asıl soru bu.

bana kalırsa yapılan işlerin, bireyselliğin özümsenememiş oluşudur.herkes bir "koy götüne gitsin" modunda.hani bir iş yapılıyor ama şekil itibariyle aynı yerdeki tozları halının altına süpüren çizgi film karakterleri gibi insanlar.peki bu neden kaynaklanıyor?belki de insanlarımıza sevdikleri işi yapma imkanı verilmiyor.
serbest radikal serbest radikal
rant'tır. sadece toprak rantından da bahsetmiyorum. onun da payı büyük elbette ama marshall'ın genişlettiği anlamıyla rant ve rant benzeri gelirlerin ekonomideki payının yüksekliği; tüm bu ekonomik adaletsizliklerin, geri kalmışlığın ve sosyal-kültürel dejenerasyonun temel nedenini teşkil ediyor. bilimsel ve teknolojik geriliğin ardında da rant var zira rant eflasyonist bir ortama neden olurken bu enflasyon ithal malların ekonomideki payının arttırılmasıyla aşılabiliyor ve bu da sürekli dış borçların arttırılmasıyla dolar kuru düşük tutularak sürdürülüyor. hal boyle olunca icat etmek, geliştirmek ekonomik olmuyor. mevcut yapının ekonomik hale getirdiği dışarıdan alıp içeride satmak ve ithal malları satmak için avm'ler inşa etmek.
anatolia anatolia
tek sıkıntısı nereden geldiğini unutmasıdır.
başlıkta yazıldığı gibi "cehalet,rantcılık,kabalık" vb. durumlar bundan kaynaklanmaktadır.
gerçek türk toplumu (çerkezi,azerisi,türkü,kürdü) bu değildir.yıllarca birarada yaşamış toplumlar bugün birbirlerine sırt çevirmemeli,aşağılamamalı ve bölünmemelidir.
savaş zamanı devlete borç verip,savaştan sonra geri almayı reddeden bir toplum hiç de çıkardan,görgüsüzlükten hüküm giyemez.
gel gelelim ki bu insanların torunları da nerelisin diye sorulduğunda "ben kadıköylüyüm,sülalem çooooook çook uzaktan kars'a dayanıyor." diyorsa suç yeni nesildedir.
elektro kaval elektro kaval
bisiklet tamircileri..

abi bir insan bisikletini, o kadar basit bir yapıyı bile nasıl kendi tamir edemez, iki vida söküp takamaz hiç anlamıyorum..

çok tembel ve beceriksiziz..

küçükken evimizin karşısında dükkanı olan bisikletçi ali abimiz vardı.. mahallenin çocukları olarak motoruyla tek teker üzerinde gitmesi için gaza getirmiştik ali abiyi..

sokağın başından hızlandı bu, motorun önünü bir kaldırdı, üç takla attı.. motor bir yana, bu bir yana.. ağzı yüzü parçalandı herifin.. motor haşat oldu.. her şey bir anda olmuştu..

lan çocuksun daha, gülmek istiyorsun, gülemiyorsun.. ama komik de yani.. adam son on metredeki bütün paket taşları öpmüş ama ağzındaki izmarit hala yerinde falan.. o şekilde küfrediyor.. görmeniz lazım..

ertesi gün kapadı dükkanı.. fabrikaya girdi, çalışmaya..

çevredeki tek bisikletçi o olunca da biz göt gibi kaldık.. sonra öğrendik işte zincir yağlamayı, fren teli bağlamayı..
missstiffany missstiffany
(bkz: heteronormativite)

ki bu sadece heteroseksüel cinsel yönelimi değil, hayatın birçok noktasına etki eden, toplumu ataerkilleştiren, şiddet ve nefret doğuran, kadınları yok sayan, insanları aile aile bölerek genel ahlak gibi ikiyüzlü bir kavramla köle yapmak ve daha birçok soruna daha gebe olacak bir sorundur
1 /