türkiye de bilim neden gelişmiyor

1 /
suursuz suursuz
"kendilerini hep zenginlik içinde ve üst seviyelerde tutmak isteyen insanların dini kullanmaları ve insanlara yanlış şekilde aktarmaları, eğitimi tökezletmek uğruna her sene sistem değiştirmeleri, fetvalarla şu günah bu ayıp diyerek halkı kandırmaları, ben çalışmayayım ama yeşil kartım olsun yoksulluk yardımı alayım diyenlere yardım etmeleri, öss barajlarını düşürelim ülkemizde üniversiteli olmayan insan kalmasın diyip de seviyeyi sokaklara indirmeleri sayesinde gelişmiyor bilim" diyerek cevaplayabileceğimiz soru cümlesi..

evet en çok da buna takığım son zamanlarda.. herkes üniversiteli olsun ne yahu? sokak serserileri de geliyor zaten.. sınıftaki gerizekalılardan (şair burada her türlü öğrenciden ziyade şansa bir şekilde üniversite sınavından geçebilmiş salaklardan bahsetmiştir, herkesin bildiği salaklardan) dolayı doğru düzgün dersi dinleyemiyorsun, ders dinlemeyi geçtim fikirlerini paylaşamıyorsun.. herkesi alırsan tabi üniversiteye daha otobüse binmeyi bilmeyen, arka taraf bomboşken önde sıkışan insanlarla aynı kampüste ve dolmuşlarda, otobüslerde yaşayabiliyorsun.. oysa üniversite biraz da hayat kültürü değil miydi? sen daha insanına, öğrencine nasıl yaşaması gerektiğini öğretememişken, daha saygı ve görgü kurallarını benimsetememişken bilimin gelişmesini nasıl beklersin ki bu kadar cahil ve tembel insanın yaşadığı bir ülkede?
anladım bozukluğu anladım bozukluğu
-türkiye'de bilim neden gelişmiyor necati abi?
+la siktirgit, sanki takip ettiğin var!
-eee...
+ olm gördün mü zuhal topal ın memelerini?
- he abi görmem mi, akşam ne çaktı ama nonda; hey yavrum bee...
+lan eski sevgilimin yeni sevgilisinin dayısının kızını gördüm de manyak götü var karının
- dur abi sözlüğe de yazalım bunu. "eski sevgilinin yakınındaki kızdan hoşlanmak" diye.
+ hadi bakalım...
cornelius cornelius
sessiz kalarak cevaplandırılabilecek soru cümlesidir. keza genel yapısını sadece birbirini gazlayarak her konuda gelişebileceğine inanan insanların oluşturduğu bir ülkede, hiçbir şey bilinçli olarak gelişemez.
soyokaze soyokaze
millet aya giderken, bizim yaya kaldığımızı yüzümüze yüzümüze vuran sorunsaldır.

sorunun türk insanında değil türk sisteminde olduğu aşikardır. eğer binlerce türk yurtdışındaki en baba üniversitelerde master, doktora, doktora sonrası çalışmalar yapabiliyor, hatta akademik kadroya geçip profesör, dekan, rektör bile olabiliyorsa türk halkının bilime fazlasıyla potansiyeli var demektir. türkleri diğer milletlerden ayıran en büyük özellik pratik olmaları ve geniş düşünebilmeleridir ve bu yüzden akademik camiada genelde saygı görürler.

türkiye de imkanların kısıtlı olması... blah blah... yalanına artık kimse inanmamaktadır. çünkü içinde istek olan her türk bilim adamı gidip en azından avrupa birliği projesi alıp kendi imkanını yaratabilir, neye gereksinimi varsa temin edebilir. gelgelelim türk bilim adamlarına (türkiye de herhangi bir üniversitede kadrosu olanlardan bahsediyorum) ekseriye rehavet çökmüş bulunmaktadır. nasıl olsa kadrom var, her halükarda paramı alıyorum hesabı bilimsel çalışmalara ağırlık vermemektedirler. halbukü götür o adamı yurtdışındaki bir akademiye koy, de 1 senen var şunu şunu yapacaksın yoksa sana maaş yok, 1 senelik işi 1 ayda bitirmesse ben de adam değilim.
azalin azalin
cevabı kolay olan soru.

üniversiteden mezun olan birey bilimsel çalışmalara önem verse devlet tarafından desteklenmeyeceğini adı gibi bilir. zaten bu sebeple aileler çocuklarının parası kesin olan işlerde çalışmasını ister. sırtını devlete dayamak bu düşüncenin ürünüdür. devletinden destek alamayan bilim adamı, karnı aç olan bilim adamı nasıl verimli çalışabilir?

bilim adına bir şeyler yapacak olan insanların potansiyelini köreltmek türkiye'nin ve türk aile yapısının köklerinde var. hem de islamiyet bu topraklara girdi gireli.
nükleer santral tamircisi nükleer santral tamircisi
krala çıplak diyen çocuğun soru cümlesi.

"çünkü uzuun yıllar bilimi ağzına sakız yapmış fakat hiç bir bilimsel çalışması olmamış, bilimi götünden anlayarak insanlara tepeden bakıp antidemokrat şekilde yönetmiş insanlar olmuş bu ülkede.

din ve dindar vatandaş düşmanlığı bilim diye algılanmış birileri tarafından. şimdi bu yaptıklarına bilim deyince gerçek bilime vakit ayıramamışlar."

şeklinde cevap verilebilir.
1 /