türkiye de genç yahudi olmak

nusseltvereynoldskardeşlerinschrödingercinsikedisi nusseltvereynoldskardeşlerinschrödingercinsikedisi
+ 90 videosu basligi esasinda. genc yahudilerin neden birer birer göc ettigini kendilerinin agzindan dinleyebilirisniz. ya da neden etmediklerini (etmeyenler cok az görece).
gozume sol framede ufak ufak irkci basliklar takilmaya basladi da. eh zamani gelmistir.

yahudi olmak diye actim basligi ama sadece din üzerinden olmayacak yazdiklarim. öyle bi cografyaya dönüstük ki zaten ayni dine mensup olmak da yetmiyor amk. tek tipci, milliyetci, kafatasci insanlar rahat durmuyor. ortaokulda minik ve sirin bi ögrenciyken sosyal bilgiler ögretmenim "milliyetcilik zehir gibidir" demisti. o an ki yüz halini hic unutamiyorum onun. onun gibi bi insan ne gibi zorbalik yasamis olabilir ki diye dusunurdum. cok sukur ortaokul, lise ve hatta üniversite hayatim boyunca hep görüslerimi olumlu yönde gelistiren egitimcilere rast geldim. öyle ki üniversitedeki tarih hocam ikinci dönem derse girememisti tutuklandigi icin. bu da onun ne kadar objektif ve degerli bi insan oldugunu kanitliyor (!) ee türkiye'de iyi bi gazeteci, tarihci vs olmanin turnusolu tutuklanmak, hapse girmek falan. iktidari arkama alip ben de yazarim amk. karsina alip yazsana götün yiyorsa. yemiyor. yiyenler de bu sekilde cezalandiriliyor iste.

neyse bazi kesimleri sinirlendirmeyelim. herhangi bi partiyi dusunerek yazmiyorum bunlari. iktidara gecince hepsi laciverti oluyor zaten. benim gelemedigim bu insanlara noldu amk?? hayir böyle olmadiklarini biliyorum. birebirde kimsenin kimseyle sorunu yok. ermenilere salladiklarinizi bi ermeni arkadasinizin yuzune de sallayabiliyor musunuz? ya da kürtler hakkinda söylediklerinizi? ben mesela hic karsilasmadim. agizlarina sicarim hepsinin yeltenmeye kalkistiklari anda. onun disinda sözlükteki minik fasistlerimiz icin yapacak bi seyim yok. tanimam etmem. zero shit given. cevremizi biz seciyoruz sonucta. bu tip insanlari barindirmiyorum ben sosyal yasantimda. is sebebiyle mecbursam da isten öteye gecmiyor muhabet. eskiden böyle degildim. ne olursa olsun karsi tarafi anlamaya calisirdim ama senin köklerinden rahatsiz olan biri var karsinda. :d gözleri kulaklari kapali. ve yok olmani istiyor amk. e bundan sonra benden empati beklemeyiverin bi zahmet. cünkü kelimenin gercek anlamiyla ben bu kafalari anlayamiyorum. yani öyle bi sey yok beynimde. olusmamis, gelismemis. milliyetcilik, kafatascilik, tek dil tek millet, ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersinciler bana göre degil. ve bunlar affedersiniz ama cok asagi, basit, kalitesiz düsünceler.. hic bi yerinde, hic bi katkinin ve emeginin olmadigi kavramlarla gurur duymak? wtf oluyor insan. george carlin suna benzer bi sey demisti: amerikali olmaktan gurur duyamazsin. en fazla mutlu olabilirsin. imza.

böyle dönem dönem baska milliyetleri, dinleri falan linclediginiz oluyor ya hani, gecen ermenilerle ilgili bi basliga denk geldim. ya bazilarinizin adina o kadar utaniyorum ve üzülüyorum ki kelimelerle tarif edemiyorum aw. önce aciyorum size, sonra basiyorum eksiyi. yahudiler, ermeniler, kürtler vs icin de gecerli olmak uzere bi ulkenin ya da bi toplulugun yaptiklari islerden verdikleri secimlerden insanlarini sorumlu tutup bütün hepsine igrenc seyler söylemek ya da ölüm cagrisi, linc cagrisi yapmak kadar ben mantik yoksunu baska bi hareket görmedim. salak misin siz ya amk? ben mi mesulum su ülkedeki yarak kürek islerden ? ben mi sectim? ben mi istedim ? ben mi verdim kararlari? mal mal hareketler yapmayin böyle amk.

toparlayalim yavastan..

bir insanoglunun sonuna -ist eki getirip kör takipcisi olmadim hic bi zaman. su lisedeki atesli solcu oldugumuz dönemler haric ahfasha. olgunlasan bi varligiz neyse ki. insanin kusurlu ve hatali oldugunu kimsenin mukemmel olmadigini ve fikirlerinin de mukemmel olmadigini anliyorsunuz. kendi görüslerime uyan kisimlarini alirim uymayanlari almam ve su an var olan görüslerimden cok mutluyum. kimsenin ölmesini dilemiyorum en azindan. hic bir millete nefret söyleminde bulunmuyorum. mensubu olmadigim icin dinleri kücümsemiyorum. sadece bunlari yapanlari sevmiyorum ama e olsun o kadar amk. neyim ben dervis falan mi?

son olarak ölmesini, gitmesini dilediginiz insanlar bu topraklarda dogdu. dedeleri de bu topraklarda dogdu ve onlarin dedeleri de.. senin yasadigin memlekete hizmet etti. onlarin memleketi senin memleketinle ayni. simdi sen hangi hakla ve beyinle "gitsinler, ölsünler" deyip bi de bunu fiile dökebiliyorsun? yok, cok zor. anlamak güc.

asagidaki videodan alinti yaparak bitriyorum artik:
" bitti. yani maalesef bitti. "

video linki:

www.youtube.com
badass badass
yahudi olmayan gençlerle birlikteliğe bakışları haricinde (gördüğüm kadarıyla) bir problemi olmayan durum.

italyan, türk ve yahudi hatunlara düşkünlüğümü bilen bilir. bir gün yahudi bir arkadaşa "yok mu yav senin kuzen muzen, tanıştırsana bizi" dedim. "bizimkiler yahudi olmayanla evlenmez, evlenmeyeceğiyle de tanışmaz" dedi. sanki şin bet'e adam alıyorlar aq. "yeani işe iyi yönünden bakalım, köktendinci bir müslüman da olabilirdim" diyorum nil karaibrahimgil pozitifliğiyle, bu sefer "onların bile en azından bir inancı var" diyor. itin götüne soktu iki dakikada bizi.

şakası bir yana, içine kapanık bir toplum türkiye'deki yahudiler. böyle olduklarından mütevellit ayrımcılığa onlara nazaran topluma daha çok karışmış azınlıklardan daha az maruz kaldıklarını düşünüyorum fakat bunu bir skalaya tabi tutmak da pek doğru sayılmaz. türkiye'de ayrımcılığa tabi tutulmalarının birincil sebebini dünya çapındaki anti semitik yaklaşıma bağlıyorum. bunun haricinde zaten kimse yahudiler hakkında başka dilden çevrilmemiş bir şaka yapacak kadar bile bilgi sahibi olmadığından ellerinde ayrımcılık yapabilecekleri bir alan yok. benim tanıdığım/tanıştığım tüm yahudiler (musevi türkler olarak yazının sonunda önceki "yahudi" ibarelerini de düzelteyim bari) amasız fakatsız kaliteli insanlardı. keşke insanların da onları tanıma ve anlama fırsatı olsa, yahudi ön tanımını göz ardı ederek "iyi insan" veya en azından "bu ülkeye faydası olabilecek insan" gözüyle bakabilseler.
mei kusakabe mei kusakabe
ben yahudi öğrencilerin ağırlıklı olduğu bi okulda çalıştım bir zamanlar. dani diye bi öğrencim vardı.bi gün kitabına gamalı haç çizmişler. 12 yaşında filan bu çocuklar. çocuk bunu yapıyorsa yetişkinlerin yapabileceklerini konuşmak baya beyhude diye düşünmüştüm. insanlara travmalarını hatırlatmakta beis görmeyen biziz ve hastalıklı olan bu. lakin ben bu insanların türkiye'den gitme meselesinde de yahudilikten, travmalardan ziyade gayet ekonomik sebeplerin etkili olduğunu düşünüyorum aslında. türkiye'de tatmin edici bir gelecek göremeyen ortalama bir beyaz yakalıysa, biraz da imkanı varsa birçok insan bunu tercih ediyor zaten. türkiye yahudilerinde bu durum diğer azınlıklara göre daha fazla olabilir tabi. görünen o ki kolaylaştırıcı birtakım sebepleri de var. kendi de yahudi olan marx bu kısma dair te komünist manifasto'dan bile önce bir şeyler söyledi aslında. baya acımasızca söyledi hatta. ben yine de dile getirmeyip topu marx'a atmış olayım. hasılı, herkesin kendi hakkına kimse karışamaz tabi ama burda üzücü olan, belgeselde de vurgulandığı üzere, doğduğun, sevdiğin toprakları, kurduğun düzeni bırak gitmek. kim olursan ol. üzülürsün yani.
5
anabacı vokke anabacı vokke
yahudiler için aslında türkiye ta osmanlı'dan beri bir ara bölgeydi. ne hristiyan batı gibi yahudilere ekstra bir alerjisi vardı ne de arabistan gibi katı taassubu olan bir islam coğrafyasıydı. ben kürtler arasındaki kayıp kabile kalıntıları dışında hiç yahudi tanımadım hayatımda. kürtler arasında kripto ermeni olmanın hala bile çok daha zor olduğunu söyleyebilirim, ya da kürtlerin kendi aralarındaki a veya b aşiretine duydukları hıncın yahudilere duyulanı onlarca kez katlayacağını da söyleyebilirim. sadece kudüs'le yatıp kudüs'le kalkan aşırı dindar bir kesimin anti semitik olduğunu söyleyenebilir. ama bu kesimin varlığı bile israil'de ibraniceden sonra en yaygın konuşulan dilin kürtçe olmasına engel değil...

bu arada yahudi cemaatinin ilginç bir özelliği vardır, rumlarla ermenilerin aksine chp'lidir. rum ve ermeni cemaatlerinden hep türkiye sağı daha çok oy almıştır. ama yahudilerin türkiye cumhuriyeti'nin kuruluşuyla tarihsel olarak bir problemi yoktur. ama dediğim gibi ben istanbul'da ermeni ve rum tanıdım ama yahudi tanımadım. dolayısıyla türkiye'de yaşarken öteki olmayı nasıl deneyimlediklerini bilemiyorum. sadece okuduklarımdan "vatandaş türkçe konuş" kampanyası sırasında dışlandıkları, sadakatlerinin sorgulandığını ve saldırılara maruz kaldıklarını biliyorum o kadar. ama dediğim gibi memlekette kemalizmle en barışık azınlık cemaatidir. hdp'de siyaset yapan ermeni ve rum bulabilirsiniz ama yahudi yoktur mesela...

ama sözlükte anladığımız kadarıyla bir hayli türkiyeli yahudi var. hemen hepsinin ruh halinin ermenilerden, rumlardan ve kürtlerin muhalif orta sınıflarından farklı olmadığını söyleyebilirim. aynı yabancılaşmayı yaşıyorlar. bu siktirolup gitme isteğinin inanın euro'nun 9 lira olmasıyla çok çok az bir ilgisi var. ha kaldı ki türkiye'den siktir olup gitmek başlığına yazanların çoğu da laik türkler. dert ekonomik olsa paranı kazanır ve dönersin, siktir olmaktan bahsediyor insanlar. artık türklerin bile siktirolup gitmek istediği memlekette bu kadar ayrımcılığa maruz kalan insanları nasıl tutabilirsiniz ki?

bu işler böyledir, önce huzur kalmaz. kadınların gece sokağa çıkamadığı, iktidarın makbul yandaşı olmayan herkesin çeşitli şekillerde kendisini tehdit ltında hissettiği bir ülkede huzur yoktur. sen artık ekonomi bir tarafa tinder'da eşleştiğin birisiyle güven içinde buluşabilmek için gitmek istersin. ama huzur kalmamasının da bir getirisi olarak ekonomi de bombok olur tabi...

bakın 1950-70 arasında gayrımüslimler istanbul'u bu yüzden terketti. yoksa ülkede en yüksek gelir grubunun içinde bulunuyorlardı. şimdi ise aynısını laik türkler yaşıyor. laik türkler hapşırınca da yahudiler nezle oluyor demek ki...