türkiye den artık iyi edebiyatçının çıkmaması

blackslimbright blackslimbright
bunun iki sebebi var.
1-artik zeki insanların edebiyat ile uğraşmamasi. eski edebiyatcilarin resimlerine ve videolarina baktığında adamların suratindan deha fışkırdigini görebiliyorsun. kendine güven, keskin gözler, hazırcevaplik... şimdiki edebiyatçılara bakıyorsun, maldan farksizlar. hiçbirinin iq'su 100'den fazla değil. azıcık zeki olanlarin da iradesi yok, hemen seri kitaplar ile fabrikasyona kaptiriyorlar kendilerini.

2-marketing, pr ve reklamin edebiyat dünyasını esir alması. imza günleri, kitap tanıtımları vs insanların okuma zevkine yön verir hale geldi. ahmet ümit hiyarinin imza yerine kaşe bastığını görmüştüm geçen gün. bu olay tek basına durumu özetliyor bence. andy warhol bunu görünce mezarında şöyle bir gulumsemistir bence. tabi andy warhol yakılmış da olabilir, bilemedim
clitor eastwood clitor eastwood
bunun en büyük iki sebebinden biri halk edebiyatının dahi ticari ve satış odaklı hale gelmesi. ikincisi ve daha önemlisiyse toplumsal kibir ve aşağılama.

bir kitap çıkıyor, okumayanların da katıldığı güruh şöyle diyor: "kesin çaldı, kim bilir kimden arakladı, falan ülkedeki falan kitabın hikayesiyle benzeşiyor bu, götünden uyduruyor, çok saçma, yarısında bıraktım, olmamış, yapamamış, filan kişiye özenmiş ama onu bile becerememiş..."

20-30 yıldır kalemiyle geçinen, kendini kanıtlamış yazarlar çıkıp "arkadaşlar önce okuyun, sonra eleştirin, isterseniz yerden yere vurun, ama okuyun lütfen" açıklamaları yapıyorlar resmen.

tam güzel bir şeyler çıkıyor dediğin zaman da hemen daha çok satsın diye türlü hallere sokulup, herkesin gözünün önüne defalarca çıkıldığı için oluşan sıkılmaca evresinden dolayı kitlelerin ilgisi yeterince odaklandırılamıyor.

bu kadar kâti ve sert fikrin, fitnenin, kıskançlığın olduğu yerlerde bırakın özgün bir şeyler çıkmasını, en azından önem verilerek kaliteyle oluşturulmuş şeyler bile yerden yere vuruluyor.
bakıyorsun hikaye güzel ama yazarın herhangi bir konuda söylediği en küçük cümle bile deşilip nefret yaratılıyor.
"bakın arkadaşlar götüme havucu nasıl tersten sokuyorum" veya "viyana'da silah çektiler, polisten kaçtık!11!"çı tayfanın başı çektiği, zengin edildiği, en vasatının bile söz hakkının olduğu bir piyasada edebiyatın bu hale gelmesi normal.

bırakmadılar ki, adamlar yazsın!
mersburglu mersburglu
bakın buna katılmıyorum. erdoğan rejiminden kaçan, yurt dışında kürsüsü olan, onlarca öğretim görevlisi var. ve türkiyedeki aydın sayısı avrupaya göre daha fazla..
kralfeanor kralfeanor
wattpad ve diğer yazı, blog sitelerinin çok gelişmiş ve çoğalmış olmasından ötürü ortaya çıkan durum. aslında hala iyi edebiyatçılar çıkıyor ama çok fazla edebiyatçı olduğu için bulmak zor oluyor. edebiyat sonuçta öznel bir şey misal biri dostoyevski okur ama beğenmez. internette de bu filtreyle herkes beğenmediği için kitlelere ulaşmak zor oluyor ya da ulaşılan yazarlar beğenilmiyor ki yine çok fazla edebiyatçının olmasına geliyor konu.