türkiye iran a benzeyemez

dumrul korkut dumrul korkut
iran, bu coğrafyada üç bin yıldan daha uzun zamandır var olan bir kültür. biz se alper tungadan bu yana iki bin yedi yüz yıldır varız. bu kadar zaman içinde birbirlerinin yanında var olmuş ama birbirine karışmamış bu iki toplum bundan sonra da birbirinin içinde asimile olmaz.
milletler tarihlerinde çeşitli iniş çıkışlar yaşayabilirler. iran da şimdi bir iniş içinde. ama çoğu yakın tarihte oluşmuş avrupa milletlerinden, hele hele avrupanın evsiz barksız jonkilerinden oluşan amerikan toplumundan çok daha üstün bir millettir.
bu gün bizim gibi islam karanlığından muzdariptir, ama kültürü de tarihi de çok zengindir.
anabacı vokke anabacı vokke
yüzde yüz doğru önerme. hiç değilse iran'da sinema ve edebiyat vardı. şeriat karanlığına rağmen hala da var gairp bir şekilde... türkiye'de ne var? hiçbir bok yok. ha türkiye'de din felsefesi bile yok. şeytan ayetlerini yazacak kalibrede adam da yok... bir ihsan eliaçık var, onu da kaç kişinin okuduğu muamma. bize şeriat gelse hala kimi nasıl sikmenin caiz olduğunu tartışırız yani...

sonuç olarak bize şeriat gelse-ki soft bir şeriat yaşıyoruz hani- biz iran olmayız. daha kötü oluruz. iran mevcut halinde bile bazı konularda bizden iyi durumda olabilir bu arada... elbette mollaları kastetmiyorum, toplumu.