türkiye nin avrupa birliği ne girememesi

1 /
cerceve cerceve
doğru olduğunu düşünenleri utandıracağını umduğum durum. zira avurpa birliği bir dini platformdan çok bir çıkarlar bütünüdür. hem türkiye'nin ekonomik ve demokratik gelişimini hızlandırması hem de avrupa'nın stratejik ve ekonomik çıkarları açısından gerekli olduğu için bu entegrasyonun engellenmesi ihtimali kanımca çok zordur. fakat engellense dahi, müzakerelerin başlaması ve yaşayacağımız demokratik ve ekonomik değişimler zaten nihayetinde ab hedefine ulaşmaktan çok çok daha mühimdir, candır, canandır. müzakereler de yakın zamanda belli olacağı üzere başlayacaktır.
leonardo leonardo
türkiye'nin avrupa birliğine girememesi durumunda, avrupa birliğinin sadece ortak pazar olarak kalmasıdır.
ab devletleri vatandaşlarının sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için dünya gücü olmaktan vaz geçmiştir.
oicd sosyal devlet sıralamasında ilk 10 devletin 9 u ab ülkesidir (10.su norveçtir). görüldüğü gibi dünya gücü olmak isteyen devletler sosyal devlet anlayışından uzak olmak durumundadır. örnek: abd, rusya.
avrupa birliği devletleri dünya gücü hayellerini gerçekleştirmek için ab'yi kurmuşlardır. ab'nin dünya gücü olması enerji hatlarından geçer. enerji hatlarıda türkiye den...
countingtheboatsinthebay countingtheboatsinthebay
keyfiyetten değildir nitekim türkiye, açık bulunan fasıllarda ilerleme göstermeye çabalıyor. keyfiyetten olsa senelik raporlarda müktesebata yeterince uyum sağladığımız yazılmış olurdu ve bize bir üyelik tarihi saptarlardı. bunu müteakiben referandum yapsaydık ve hayır çıksaydı o zaman keyfiyetten olurdu. nitekim çoğu ülkede üyelik referanduma bağlı (hırvatistan, izlanda).

şaşırılması gereken bir durum değildir. nitekim gümrük birliği anlaşması vesilesiyle ab zaten malların serbest dolaşımını sağlamış durumda. bunun mutlaka türkiye'ye de faydası var, hatta türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında ab bir bütün olarak en başta geliyor. ama ithalat daha fazla olduğu için "karşılıklılık prensibi" bir mit olmaya devam ediyor. hal böyleyken niye daha fazla ayrıcalık versin? nüfus olarak almanya'dan sonra geleceğimizi ve parlamentonun çok büyük bir kısmını kaplayacağımızı da not düşmek lazım.
nemlendirici kullanan ebu leheb nemlendirici kullanan ebu leheb
sen okulunda çocuklara okuttuğun kitapta ateist ile evlenmeyin diye eğitim veriyorsun.

cemaat denen sıçan sürüsü devlet kademelerini ele geçirmiş.

ifade özgürlüğü yok. tayyip'i eleştirsen içerdesin.

devletin işlediği savaş suçunu -mit tırları- haber yaptı diye gazetecileri tutukladın.

vergi sistemin fahiş ve adil değil.

kendinden olmayan herkese düşmansın.

...ve avrupa bizi istemiyor!

niye acaba?

insan gerçekten hayret ediyor.
zoppo zoppo
avrupa oradan bakınca çok mu salak görünüyor da türkiye yi birliğine alsın ...


ulan avrupa uyum süreci adı altında yolladığı paraları-fonları çart çurt ettiler sonra yol yaptık en büyük bilmem ne yaptık ...
sağlık alanında ki sözde reformlar bile ab baskısı ile oldu ...
tarım teşvik primleri bile ab yolladı

ulan en basit ipard.gov.tr ye baksanız anlarsınız...
mrcheff mrcheff
bizansı allah bile yıkamaz dediler allah 21 yaşında bir gence yıktırdı.
onlarda bu kuyruk acısı bizde bu evlat acısı olduğu sürece hakiki bir ittifak söz konusu bile olamaz. (onların neneleri bizim dedelerimizi iyi tanır).
nowaydude nowaydude
hani demokrasi bir tramvaydı, gidecekleri yere kadar gidip orada ineceklerdi ya; o durakta geçen nisanın ortasında indiler.
avrupa birliği ise o gidecekleri yere giden yolda bulunan duraklardan sadece birisiydi.
lora blood lora blood
siz sanıyormusunuz ki avrupa çok değerli.
bitmesine ramak kalmış bir oluşumun, kendini değerli göstermeye çalışması çabaları bu. ve emin olun, şu an yönetimde olan devlet erkanı da onlara hizmet ediyor.
en basit örneği; ülkeye gelmeyen rus turistler.
nereye gidiyorlar peki ? iflas eden yunanistan'a !
neden peki ? çünkü sadece onlar değerli ve bütün dünya sadece avrupa'ya hizmet etmeli anlayışını benimsedikleri için.
biz ne yapıyoruz peki ? yalandan rusya'yla aramızı bozup, rus turistleri avrupa'ya yolluyoruz. çünkü para kazanacakları kapıları azaldı. bizim gibi piyonları böyle kötü günler için saklıyorlar işte..
o yüzden o yalandan restleşmeleri falan geçin artık. biz ab'nin zaten en değerli gizli üyesi ve kölesiyiz.
saiyajin saiyajin
pkk, kürtler ve basın özgürlüğü konularının halledilmemesi sebebiyle hiçbir zaman girilmeyecek. başka bir parti gelse, insan hakları ve ifade özgürlüğünde tavan yapsak yine giremeyiz. kürtleri seviyorlar sadece.
yürüyen adam yürüyen adam
almazlar tabi. daha aile içi saygının ne olduğunu bilmeden yaşıyor insanlar. bu sebepten sokaklar maganda dolu. kimsenin kimseye saygısı yok. almışlar zamanında da ne olmuş? avrupadaki türklerden nefret ediyor avrupa halkı. dünyada pek sevilen bir millet değiliz. işte bazı gazoz tipler türk üstünlüğü vs kafasında da öyle oturduğun yerden bilek güreşi yapmakla olmuyor koçum bu işler. adamın götünden kan alırlar. uyanmak lazım bir an evvel. böyle giderse özenilen araplar gibi olacak ülke ama o zaman araplar bile istemeyecek. arada sıkışmış kalmış bir ülke olacağız. bu arada çocuk yapmayı düşünen insanlar bu konuları okullardaki eğitimi vs. pek düşünmüyor sanırım. asıl problemimiz de bu değil mi? düşünmemek..
acid rain acid rain
avrupa birligi yikilir, almanya ve fransa arasinda savas cikar, samar oglani italya'yi kucakta hop hop ziplatirlar, turkiye'yi yine almazlar.

dediydi dersiniz.
simurga iki çift lafım varr simurga iki çift lafım varr
putin' de istemiyor ki. 2 yıldır diyorum putin amca bizi avrasya ekonomik topluluğu' na dahil edecek. bunun için ilk adımda nato' dan koparacak sonra kazaklarla, ruslarla, kırgızlarla bilhassa belarus ile oturup iş yapacağız. ( yurdum erkekleri yaşadı. belaruslu hatunlar efsanedir ha.) abd' ye kafa tutacağız. ay, çook heyecanlı. jsjsjsjdjdjdh

avrupa bizi n' apsın? adamlar içün lazım olunduğunda ortaya sürülen yahut kenara çekilen bir piyonuz. kim ne derse desin ceddin zamanında onlara soktuğu kazık daha çıkmadı içlerinden. o iş asla olmayacak. türkiye' de çok meraklı gibi boyuna başvurup da bizi küçültmesin.
confessions confessions
şaka maka bir yana, şu an ab için en olumsuz şey anayasa ve rejim.
ikinci sırada siyasi partiler kanunu ve hukuk.
ab ye gir-girme, iste-isteme ama müzakerelerin kesilme nedeni budur.
evet, ab türkiye için çifte standart uyguladı ama şu an türkiye ab ye üye olamaz, müzakereler dursun diyenler sonuna kadar haklı.
bir de olağanüstü hal durumu var ki başlı başına bir sorun zaten.
demokrasi özgürlük insan hakları ve hukuku ab istedi diye değil, biz kendimiz için gerçekleştirmek amacımız olmalı ama bizim için bu gereksiz anlayışı şu an tüm insanların kafasında.
1 /