türkiye nin hatıra defteri

galak galak
şu sıralar yapım aşamasında olan, yapımcılığını ve genel yönetmenliğini nebil özgentürk'ün üstlendiği 400 dakikalık belgesel film. cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar ülkemizde yaşananları, toplumu, devleti siyaseti, kısaca bu ülkeye dair herşeyi etkileyen olayları insan öyküleriyle anlatmayı amaçlayan bir belgesel bu. ülkemizin tanınmış, önemli yönetmenlerinden halit refiğ, osman sınav, irfan tözüm, sinan çetin, zülfü livaneli, ali özgentürk, mustafa altıkolar, yılmaz erdoğan, cem yılmaz, yavuz turgul, şerif gören, metin erksan ve fatih akın filmleriyle, rutkay aziz de tiyatro oyunuyla belgeselde yer alıyor, 100 öykü ve 14 adet musa kart yapımı çizgi film de belgesel dahilinde. ayrıca bir çok ünlü oyuncu da kısa filmlerde ve öykülerde karşımızda olacak. özgentürk'e necip sarıcı, emin karaca, berat günçıkan, sunay akın gibi isimler de danışman olarak destek oluyor bu zorlu çalışmasıda. müziklerini ali oytam,sezen aksu ve fazıl say'ın yapacağı belgesele denizbank da sponsor olarak katkıda bulunuyor.

nebil özgentürk çok kapsamlı ve hayli heybetli görünen belgeseli için “biz resmi tarihi anlatmıyoruz çalışmamızda. 84 yıllık cumhuriyet’in kilometre taşlarını insan öyküleri üzerinden anlatıyoruz. bir derleme, hatırlatma bizimki. belgeseli izleyenlerin yüzünde geniş bir gülümseme kalsın, sonunda ‘vay bee, hay allah, neler yaşandı değil mi? yaa, bak bunu unutmuştum, doğru ya bu da vardı…’desinler, bize yeter. hatırlasınlar istedik” diyor.

tahmini olarak aralık ayı dolaylarında çalışmaları bitecek olan belgeseli şahsen büyük bir merakla bekliyorum.
dasein dasein
her türlü hataya, belki atlanılan ayrıntılara karşın, çoğu yakın tarihimizden bihaber türk gençliğine birşeyleri hatırlatabilecek ya da onlarla bu ülkenin nereden nereye geldiği ve hatta nereye gitmekte olduğu gerçeğini yüzleştirebilecek bir çalışma olduğunu düşünüyorum. bilmeye, anlamaya, sorgulamaya ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir daha gösterdi. eleştirebilecek birşeyler bulabilenler kadar şanslı ve farkında olsa keşke yurdumun her insanı...
spytr spytr
nebil özgentürk ün türkiye belgeseli .galası swissotelde yapılmıştır. birçok sanatçının katıldığı gecede mustafa altıoklar, yavuz bingöl , nehir erdoğanında bulunduğu bir gecedir. mustafa altıoklar'ın swissotel background una geçiş için olan kapıyı çıkış kapısı sanması ve ordan background a dalmasıyla ve "garsonların hayatında sex var mı" diye bağırmasıyla sona ermiştir.mustafa altıoklar bu hareketiyle herkesi şaşırtmıştır. zira yanında nehir erdoğan , yavuz bingöl gibi ünlü kişilerin olduğu 7-8 kişilik bir grup olması kendisine bu soruyu sorma gazını vermiştir.
fantastik fantastik
cumhuriyet’in 86. yilinda bir hediye niteliğinde, nebil özgentürk'ün sunumuyla kısa filmler yayınlayan güzel program.

yönetmenler:

mustafa altıoklar ‘taammüden cinayet’

halit refiğ ‘zoraki diplomat’

sinan çetin ‘mutlu ol bu bir emirdir’

çağan irmak ‘düşlerimde atatürk’

rutkay aziz ‘filiz hiç üşümesin’

şerif gören ‘türk tohumu’

ömer faruk sorak ‘nerede bu devlet’

cem yılmaz ‘kısmet. olmadı, olamadı’

tomris giritlioğlu ‘aşk olsun çocuk’

irfan tözüm ‘beyaz sayfa’

abdullah oğuz ‘icraatin içinden rap rap’

zülfü livaneli ‘kendi ağıdına ağlamak’

ali özgentürk ‘kadınlar fotoğrafhanesi’, yılmaz erdoğan ‘33 yaş şairi’hüzünlü ama güçlü ve gururlu...
heboslukyokyani heboslukyokyani
youtube üzerinde 3.bölümü olmayan belgeseldir.
blutv ya da netflix alsa da tüm bölümlerini izleyebilsek.

ha blu ya da netflix sevdalısı değilim ancak bu ülkede güzel şeyleri izleyebilmek için önce rantçı patron filtresinden sonra rtük filtresinden en sonda kanalın liyakatsız yöneticilerin filtresinden geçmesi ya da eksik parça parça sağda solda ara tara şeklinde bulunmasından tiksinmiş bi yazarımsıyım. ^^