uber

7 /
klarnet calan sarapci koala klarnet calan sarapci koala
uzmanlık alanı sosyoloji olan ve aynı zamanda bir taksi plakası sahibi olan bir yazar olarak yakın zamanda türkiye'den defolup gideceğini düşündüğüm şeydir. gerekirse şoförlere nezaket dersi verdiririz, kılık kıyafetlerine dikkat etmelerini sağlarız, lüks araç alırız ama emeğimizi uber'e yedirmeyiz. saygılar...

not: sizi de anlıyorum. yaşadığınız kötü tecrübeler sebebi ile bana terörist veya mafya muamelesi yapıyorsunuz. ikisi de değilim. bu kötü imajı silmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. istesem plakayı satıp 15 adet uber çalıştırarak aylık gelirimi 5 katına çıkarabilirim ama yapmıyorum. neden? çünkü bu sektöre saygım var. gelirimin önemli bir kısmını oluşturan bu sektörü nasıl daha iyi hale getirebileceğimi düşünüyorum. emek hırsızlığından hoşlanmıyorum. uber çalıştıranların da önemli kısmı plaka sahibi zaten. çalışanlar da eski taksi şoförü.

yaptığım açıklama " kara murat benim " etkisi gösterdi. şu dönemde sanki katliam yapmış gibi eleştirilen plaka sahiplerinden biri olduğumu söylemem tüm eleştirileri ve tepkileri üzerime çekmeme sebep oldu. eleştirileri anlıyorum ama uber ile sonuna kadar mücadele edeceğimizi ve taksileri daha modernize hale getirmek için uğraşacağımızı bilmenizi isterim. bugün bizim sektördeki bu emek hırsızlığı yarın sizin sektörünüzün de başına gelebilir.
suuka bliyat suuka bliyat
taksiciler tarafından gerçekleştirilen son şiddet olaylarıyla birlikte günlük indirme sayısı 5,000'den 24,500'e fırlayan yani 5 kat artan aplikasyon.

bir diğer güzel haber ise, taksi plakası fiyatlarının düşmeye devam ediyor oluşu. 1,680,000'den 1,580,000'e inmişti. fiyatların en son 1,500,000'e indiği söyleniyor. sabah sabah ne güzel haberler bunlar. insanın içinin yağları eriyor yau :)

tr.sputniknews.com
avangard jazz avangard jazz
bence en başta bu olayların gündeme gelmesinin, getirilmesinin sebebi taksi plakası fiyatlarının düşmesiydi. milletvekili ya da iktidara yakın birileri o taksi plakalarını ucuzdan toplayacak. bu fikre nerden kapıldığımı sorarsanız, iktidara yakın olanların (demirören medyası gibi) sahibi olduğu bazı medya organlarında (fanatik gazetesi mesela) ilginçtir 'uber nedir, nasıl indirilir/kullanılır' tarzı tanıtım haberleri çıkmaya başladı. baya reklamı yapılmaya başlandı.

birileri bu uygulamayı kullanarak piyasa manipülasyonu yapıyor. aklıma unakıtan zamanını getiriyor bu olanlar. oğlu mısır ithalatı yapacak diye bir gecede ithalat kotasını düşürüp kısa süre sonra tekrar artırmıştı.

yani uber şu an bir 'devrim' algısı yaratmış gibi fakat bir iki yıl sonra bu taksi plakaları o 'birilerinin' elinde toplandıktan sonra uber'i komple yasakladıklarında şaşırmayın.
klarnet calan sarapci koala klarnet calan sarapci koala
taksi plaklarının değer kaybetmesine sevinen yazarları görmeme sebep olmuş uygulama. satmayı düşünmüyorduk zaten. taksi plakalarının değerinin inmesi hiç sorun değil. taksi plakaları 2 milyon 225 bin tl'ye çıktığında dahi asla " 2 milyon küsür tl'lik bir plakam var " şeklinde bir his taşımadım.

yalnız uber mükemmel bir viral çalışması yaptı. bunu bitirse bitirse o bitirir. kimi kastettiğimi anlamışsınızdır sanırım.

muhalif biriyim. akp'yi sevmiyorum. size uber'iniz ile de akp'niz ile de mutluluklar dilerim. bu arada penguen medyası da satıldı. vay be! bugünleri de gördük. ayrıca dolar 3.97, benzin 6 tl oldu. şeker fabrikaları yabancılara satılıyor. sağlığınız için şekeri bırakın. ben yavaş yavaş bırakacağım.

yeni bir sektöre girme aşamasındayım. " nasıl olsa taksim var, bana ömür boyu yeter " hissinden sıyrıldım. uzun süren araştırma, gezme, okuma dönemim sona ermek üzere. artık daha az okuyacağım, daha az gezeceğim, daha az araştıracağım, tüm gücümle yeni işime konsantre olacağım. teşekkürler...

bu arada kimse heveslenmesin, 3 sene üst üste şampiyon olacağız.

ayrıca, mustafa kemal'in askerleriyiz!

neyse, konudan konuya atladım. birazcık içimi dökeyim dedim. zaten burayı da bunun için kullanıyorum.

karanlık aydınlıktan, yalan doğrudan kaçar
güneş yalnız da olsa etrafa ışık saçar
üzülme doğruların kaderidir yalnızlık
kargalar sürüyle kartal yalnız uçar.

edit: dörtlüğü kopyaladağım site, de bağlacını bitişik yazmıştı, onu düzelttim. iyi geceler...

not: ay! ay! yerim ben sizi küçük ubercikler. çok mu kızdınız siz? eksiye boğmuşsunuz. akp'nizin de uber'inizin de hayrını görün. inşallah ikisi de ömür boyu yakanızı bırakmaz.
7 /