uber vs sarı taksi

sophones sophones
her konuda ne kadar iki yüzlü olduğumuzu ortaya koyan bir olaydır bu.

taksicileri sevmiyoruz hatta nefret ediyoruz. ben de nefret eden kitlenin içerisindeyim. ancak bu sistemi onlar kurmadı. piyasa şartlarında böyle bir sistem oluşmuş.

ancak olayı tarafız olarak ele alacak olursak; taksicilere hak vermemek elde değil. ciddi bir yatırım isteyen bir işe giriyorsunuz, bunun yükümlülüklerini yerine getiriyorsunuz, vergilerini ödüyorsunuz. karşınıza bunların hiç birini yapmayan bir oluşum çıkıyor ve daha iyi araçlarla sizinle rekabete başlıyor. burada gerçekten de sakat bir durum var.

ben de mümkün olduğunca uber kullanıyorum ve taksici esnafından hoşlanmıyorum. ancak aklım, mantığım ve vicdanım ortada sakat bir durum olduğunu söylemeye yöneltiyor beni.

galiba biraz empatiden yoksunuz. bir taksi plakanız olsa ya da geçiminizi taksi şoförlüğü yaparak sağlıyor olsanız olaya nasıl bakardınız?
5
brazzersdaki badem bıyıklı adam brazzersdaki badem bıyıklı adam
şu işi açıklığa kavuşturma zamanı geldi;

uber ve uber ile anlaşıp taşımacılık yapan şirketler yasaldır.

buyrun uber xl için gerekli şeyleri burada bulabilirsiniz. zaten şahsi aracı ile taşımacılık yapanı ben görmedim.

www.uber.com

www.10numarafiat.com

bu yetki belgelerini almak için gerekli şartlar ise ;

https://www.isyeriacilisi.com/is-turleri/yolcu-tasimacilik-sirketi-kurulusu.html

yukarı da iş bununla da bitmemekte en az 5 tane lüks aracınız olmakta.

uber neden yasal şöyle uber bir teknoloji şirketi bu yüzden sağladığı hizmetin faturasını kesip, kendi komisyonunu alıp kalanı anlaştığı vip taşımacılık şirketine gönderiyor dolayısı ile aldığı komisyonun faturasını kesiyor. taşımacılık şirketi ise aylık toptan ve/veya efatura vb... ile (ltd ve a.ş. lerin hesapları daha sık incelenir) her koşulda faturasını kesiyor. yani ortada bir girdi çıktı var.

kabaca uber ile çalışan bir vip taşımacılık şirketinin maliyetleri;

5 tane ortalama 150.000 bandında -ki fazladır- araç: 750,000 tl
5 * 31.000.000 tl : 155.000.000
limited şirket kuruluşu sermaye 50.000 desek 12.500 tl (yatırılan paranın 4 katına kadar sermaye göstereblirsiniz)
a.ş. şirket sermayesi 12.500 (yukarıdaki maddeler geçerli)
şirket kuruluşu 3-5000 tl arası

yani bu işe girmek isteyen adamın cebinden minimum bu para çıkıyor. ha tek şoförler nasıl yapıyor onlar da şahıs şirketi kurup bu belgeleri alıyorlar bu kadar basit.

peki bu sistemin avantajları neler?

- taksiciler basit usülde vergiye tabii olduklarından 8000 tl ye kadar gelir vergisi ödemezler, bir şirket stopaj, kdv, gelir vergisi, sgk derken bir kamyon para bayılır.
- taksiciler araç alırken ötv ödemezler ama vip araçların nerede ise tamamı ticari araç sayılmadığı için ötv öderler.
- taksiciler ağırlıklı olarak nakit ile para alış verişi yaptığı için it gibi vergi kaçırırlar ubere bağlı vip şirketler tüm işlemleri banka üzerinden yaptığı için vergi kaçırmak gibi bir şansları maalesef yok.
- taksiciler hiçbir denetime tabii değil iken vip taşımacılık şirketleri şikayet durumuna göre yetki belgelerini bile kaybedebilirler bu yüzden de düzgün iş yapmak zorundalar.

kusura bakmayın bütün bu şartlar altında uber vergi vermiyor, uber şöyle böyle diyenler de varsa bir siktirsin gitsin artık. işin daha da komiği şu arkaadaşlar uber orospu çocuğu taksicilerden fazla vergi veriyor ve daha fazla denetime tabii.

şimdi gidin başka yerde oynayın.
ayrılıkçıtamilgerillası ayrılıkçıtamilgerillası
karşılaştırmayı kolaylaştıracak şey öncelikle taksicilik sektöründe diğer tüm sektörlerde olduğu gibi aşağıdaki sorunu çözmek gerekir:

(bkz: taşeron işçi)

plaka sahibi = taksinin şoförü derseniz bu sorunun büyük bir kısmı çözülmüş olur. taşeronlaşmanın önünü tıkamak taksilerin düzelmesine kapı arayalabilir.
sineld sineld
bu cümle fikrimi özetliyor:

paypal, booking, netflix, wikipedia, uber... vasat yerlinin yerine gelen bütün kaliteli, hızlı, gelişime açık, müşteri deneyimine önem veren ne veya kim varsa hepsinin önünü kesmek için uğraşıp duruyorlar. vasatın tahakkümü hız kesmiyor. nefretlik...

kaynak: www.linkedin.com
porsiyon mu ekmek arası mı porsiyon mu ekmek arası mı
(bkz:süpermarket vs tekel büfe )

bunlar da küçük esnaf zikiliyor diye az ağlamadı. talep artınca fiyatı artıran, tanımadığına, bölgenin yabancısı olana kitleyen, üç kuruş için götümü kaldırmam, para bozmam diyenler tanıdık gelmiştir. öyle tiplerdir ki bunlar muhabbete çok iyi girerler. sanki hafızanız geri gelmiş, öz dayınız ile sohbet ediyorsunuz. her türlü acıtasyondan sonra konu yapılan ipneliklere geldiğinde de bunun ticaret olduğunu belirterek gayet normal karşılanmasını beklerler. yeri geldiğinde kırk yıllık imam, duruma göre anarşist olurlar. bazı mallar da yolunduktan sonra "abi ne kral adamdı" derler.

bir keresinde otobüse yetişmem gerekiyordu, çevreyi de hiç bilmiyorum. taksi çağırdık. amca sordu neresi dedim böyle böyle,
- ne yapıyordun burda?
- hastamız vardı abi otobüs ile de geri döneceğim.
- yakın zaten yürüsen de yetişirmişsin. bak seni ileride indireyim, caddenin sonuna kadar git yazıhane orada.
- tamamdır. .. buyur.
- istemez. öğrenci adamsın. bilmedigin zaman sor birilerine çekinme. taksiye binme hemen.

teşekkür ettim indim. şimdi böyle bir adamlık gördüm, siz de mutlaka görmüşsünüzdür. fakat bu demek değildir ki taksicilerin bazıları adamdır. bazı dediğin zaman küçük bir kısımdan bahsetmiyorsun. bunlar daha çok nadir türden böyle legendary item gibi.

neyse çok uzatmayalım bu tip tecrübeler sizi şaşırtmasın. mecbur kalmadıkça toplu taşıma kullanın. üşenmeyin. paranızla rezil, mağdur olmayın.
dsaewq dsaewq
uber size sadece seyahat satmıyor. güven satıyor, insanlar seyahat için ucuz olanı tercih edecek olsa zaten otobüs, minibüs vs kullanırlardı. uber'in tek olayı güven satması. nazik olması, işini en iyi şekilde yapmaya çalışması.

taksiciler ise sadece kavga gürültü satmaya çalışıyor. kendilerini geliştirme, düzeltme yerine bildiklerini okumaya, kavga çıkarmaya, kalitesizlik dayatmaya çalışıyorlar.

devir değişti koçlar. sike sike ya gelişeceksiniz, ya da gelişenler sizi yokedecek. hadi gücünüz yetiyorsa gelişimin önünde durun. haydi bakalım.