uçhisar

tyrael tyrael
kapadokya'nın genelinden görülebilen doğal bir kaleye sahip olan ilçe. ayrıca konumu bölgeye göre biraz daha yukarda olduğu için manzarasıda oldukça güzeldir.
aranel telperien aranel telperien
güvercinlik vadisinden göreme ye kadar olan bölgenin en panaromik görüntüye sahip yerleşim birimi.. aynı zamanda eskilerde şarap halı kilim dokumasıyla ünlü nevşehirin şirin kasabasıdır. o kadar şirindir ki şimdilerde fransızlar gayet yüksek meblağlar ödeyerek evler satın almakta ve bunları restore etmektedirler.
bread pitbull bread pitbull
kapadokya'nın en yüksek yeri olan kaleye adını vermiş kasabadır.ülkemize gelen avrupalı turist sayışı bakımından bir hayli az olan fransızlar,geldikleri zaman bu kasabaya uğramayı yeğlerler.bunun sebebi işe şu an işletmesi yerli müteşebbislere geçmiş ve ismi kaya otel olarak değiştirilmiş olan fransız kökenli club med'in bir ötelinin bu kasabada olması ve fransada reklamının yapılması olarak gösterilebilir.butik otelleri kaliteli pansiyonları mükemmel manzarası ile son zamanlarda bölgede epey rağbet görmektedir.
(bkz: uçhisar kalesi)
albertkamuvicdanı albertkamuvicdanı
oyularak kaleye dönüştürülmüş yüksek bir tüf kayanın çevresindeki evlerden oluşan bir yerleişm yeridir.
bu eski evler yatırımcılar tarafından satın alındıktan sonra, aslına sadık kalınarak butik otellere ya da lüks konutlara dönüştürülmüştür ve halen dönüştürülmektedir.