ülkü ocaklarının işlevi ve gerekliliği

1 /
fikirsel flört fikirsel flört
genellikle okulda ( lise zamanları ) 3-4 tane sağlam gördükleri insanları okul reisi seçerler. bu insanları kullanırlar. sokaklardaki tinercileri sokak çocuklarını falan toplayıp ocakta döverler. sebep hırsızlık yapmaları imiş sanırım. ama en büyük hırsız kendileridir. hayatımda ne kadar reis gördüysem ya kuş hırsızı ya eski tinerci, hapçı falandı. 20 kişi bi insana dalar. ama 5 kişi 2 insana dalamaz korkar. böyle korkak, sadece arkaya adam almakla ortada dolanan tipler bu ocakta toplanır.
syme syme
bazı zamanlar dayak yemek.

yanlış okumadınız, evet, arada sırada dayak yerler.

kızgın mafya abiler, adamlarını toplayıp bazen ülkü ocaklarını basarlar. asıp kesme icraatinde ve lafında bulunan ülkü ocaklarındaki insanlarsa dut yemiş bülbüle dönerler bu baskın zamanlarında.

durumsa, büyük ihtimalle küçük yeğenler arasındaki kavganın bu kurumlara sıçraması falandır.

alt tabakadan, düz liseden yetişmiş gençlerse bu konuyu aralarında heyecanlı heyecanlı konuşurlar.
cingoz1137 cingoz1137
aslında türk örf ve adetlerini anlatıp gençleri bilgilendirmek için oluşturulmuş bir kurumdur.
fakat günümüzdeki gençlerin kavga için adam toplamaya geldikleri yerdir.
orda reisim diye geçinen gençler geldikleri ocakların ülküsünün ne olduğunu bile bilmemektedir.
(bkz: turan ülküsü)
onurene onurene
"komonizm 17. yüzyılda rusya'da şe guyvera tarafından kurulmuştur ve amacı tüm allahsızları bir araya toplamaktır. işte biz vatansever türk evlatlarına, ülkücülere düşen görev damarlarındaki asil kanın yardımıyla bu allahsızların karşısına çıkmaktır. bizim amacımız budur."

ilk ağızdan öğrendiğimize göre ocağın işlevi 17. yüzyılda şe guyvera tarafından rusya'da kurulan komonizm çevresinde toplanan allahsızlara karşı çıkmakmış. taşak filan geçmiyorum ha. denizli'de endüstri meslek lisesi diye bir okul var. hah işte onun reisi söyledi bunu yolda giderken tebalarına.
mddformat mddformat
perde arkasında hayvanları koruma derneği tarafından finanse edildiği düşünülen, büyük çoğunluğu zemin üstü duman altı kiralık dairelerde yuvalanıp çek senet işleri vs bekleyen kuzucuk topluluğudur. toplum için gerekliliği kanaryasevenler derneği gerekliliği ile paraleldir.
1
panthera panthera
5-6 kişi bir araya gelelim, üniversitede sakal bırakan çocukları dövelim şeklinde işlevleri vardır.
cinnet geçiren bir kimyacı tarafından toplu katliama gitmek üzerelerdir, haberleri henuz yoktur.

(bkz: kimyacıların gazabı)
iett iett
eğer küçük bir ilçede okuyorsanız orada anlıyorsunuz ülkü ocaklarının ne işe yaradığını;
mesela yolda bir kızla el ele dolaşırsanız diğer gün sizi tek gördükleri yerde uyarırlar, sadece sizi değil kendi içindekileride aynı şekilde uyarırlar yeni gelen gençlere ilkönce bu öğretilir, sokakta bir kızla el ele tutuşulmaz ! neden mi ? nedeni ni onlarda bilmiyor ki, sorarsanız birşeyler saçmalarlar elbet.
örf ve adetlerimize uygun değil, senin kardeşin öyle davran sa hoşuna mı gider, bir türk kızı asla evlenmeden vermez (kalbini) gibi saçmalıkları sıralarlar
be hey deyyus senin yaptığın mı örf adet'te gelmiş bize ders veriyorsun, gündüz ülkü ocağında pişti oynayıp salak televizyon programlarını izleyip akşam arkadaşlarla alem yapmak mı lan örf adet diye adama sorarlar sonra.
bundan başka da vardır görevleri, mesela ülkü ocağına giden bir gençsiniz, ülkü ocağı nasıl bir ortam merak ettiniz diyelim, bir kaç hafta takılıp neler yapıyorlar neler yapmıyorlar öğreneceksiniz ve cuma günü sizi cami'de göremediler. ne olacak ? ülkü ocağı olarak bir ceza vermekle yükümlüler o zaman akıllarına ne cezası gelirse artık mesela cuma namazına gitmediği için falakaya yatırılan bir kaç ülkücü tanıyorum, e adama sormazlar mı sen nasıl müslümansın diye ? ya da sen müslümanmısın diye, bu nasıl bir din anlayışıdır, bu nasıl bir yönetim biçimidir.
en sevdikleri görevlerden biri ise adam dövmektir, mekan basmaktır bunu çok iyi yaparlar belki de ellerinden başka birşey gelmediği içindir,
nerede bir solcu stand açmış, ve ya sadece sokakta yürüyor başında üşüşür üç beş kendini bilmez insancık, ve en sevdikleri işi icra etmeye başlarlar hoş sözde solcuların da kavga yönünden ülkücülerden kalır yönleride yoktur ya.
temel görevleri gözlemlerim sonucu yukarda saydığım üç konu üzerinde yoğunlaşıyor, bu konu içersinde ise 3. olan yani kavga etmek en büyük yüzdeye sahiptir.
birde reis dedikleri insanlar vardır ülkücülük hakkında pek bilgili olmaları gerekmez, türkmüsün ? azınlıklardan nefret ediyormusun ? birazda iri yarı birimisin ? veya okulda sözünü geçirebilecek bir tip misin ? bu sorulara evet yanıtı verebiliyorsa bir kişi reis olmaması için bir neden yoktur.
kısaca ülkü ocağının işlevi budur gözlemlediğim kadarıyla.
kısaveacısız kısaveacısız
hala dahi, adeta oryantalist bir bakış açısıyla bakıldığına göre, açıklanması gereken kavramdır.

ülkü ocaklarının işlevi, etrafta "tek yol devrim" diyerek gezinen ve bir takım kişilere "liboş" ve kabilinden sıfatlar yakıştıran üniversiteli komünist genç komünitelerinin işleviyle aynıdır. yani sıfırdır.

80 öncesi komünistlerinin hatası, bu ülkenin sorunlarına dışarıdan ithal edilen bir ideolojinin çözüm bulabileceğini sanmalarıydı. daha doğrusu, aksini düşünebilecek entelektüel birikime ulaşmadan büyük işlere kalkışmaları; okul bahçelerinde istiklal marşı yerine enternasyonel marşı söylemeleri ve başarı beklemeleriydi. savundukları ideolojiye devşirme bile denemezdi; hemen hiç modifikasyona uğramadan türkiye'ye monte edilmeye çalışıldı. alparslan türkeş nedir, necidir bilmiyoruz, fakat komünizme karşı duranların çoğunluğu büyük şehirlere anadoludan okumaya gelen gelen ve ailelerinden öğrendikleri değerleri savunmaya çalışan muhavazakar gençlerdi. onları kapitalizmin uşağı olmakla suçlamak abestir.

sonrasında 80 darbesi oldu ve iki tarafı da dümdüz etti. şimdi gördüklerimiz o dönemden geri kalan artıklardır. komünizmi savunanlar neden başarısız olduklarını analiz etmez, çünkü ulaşacakları sonuçlar onları şu anki yaşam tarzlarını değiştirmeye itecektir. ülkü ocaklarında takılan gençler ise neden olduğunu bilmeden komünist döverler. 80 darbesi ve sonrasında dünyanın aldığı şekil her şeyin olduğu gibi bu ideolojilerin de içini boşaltmış ve onları sadece görüntüden ibaret kılmıştır. ülkü ocaklarının şu andaki içler acısı hali bu yüzdendir.

hoş, itü'deki ilk senemde kapıdan kürtçe bir afişi söktüğümde beni dersliğe kadar koridorlar boyunca takip eden tiplerden yusuf yusuf diye kaçarken ben de biraz arkam olsun istemiştim. sonra geçti.
zamirtamlamasi zamirtamlamasi
üniversite son sınıfta, mezuniyetten bir önceki finalini vermiş ve fethiyeye gitmenin hayalini kuran bir gencin, kız-erkek bütün arkadaşlarının yanında top sakallı olduğu için ortalama 20 adet kurttan türediğini kabul eden akıl noksanı hayvanlar tarafından çevrildiğini gören biri olarak yorumum: kesinlikle gereksizdir.
1 /