unity 3d

hakan karaduman hakan karaduman
yeni nesil konsollar ile birlikte indie oyun geliştiricileri için daha da yaygınlaşacaktır ve sektörde etkisini artıracaktır. unity'nin ps4 desteği ve sony'nin de ps4 ile indie yapımcılara satış için destek vereceğini açıklaması bunda etkili olacaktır. tabi böyle küçük toplulukların/şirketlerin de gözbebeği olacak unity. demedi demeyin.
akşam yatmak bilmez sabah kalkmak bilmez akşam yatmak bilmez sabah kalkmak bilmez
yakında 5.0 versiyonuyla bizlere sunulacak olan ve birçok önemli özelliğin ekleneceği oyun motoru.indie game developer ların baş tacı.sizin için herşeyi yapan,daha siz sormadan onu ben hallettim diyen arkadaş canlısı yazılım.ne yazıkki ülkemizde 12 yaşındaki ergenlerin elinde tekeri kırılmış oyuncak araba gibi kullanılmaya çalışılıyor.

biraz da eksi yönlerinden bahsedelim.şuanki haliyle gui sistemi berbat(v4.6 da yenilenecek sanırım) onun dışında bazı özellikleri free versiyonunda kapalı.ha o özellikler olmadanda gayet güzel oyunlar yapılabilir,o sizin yaratıcılığınıza,yazılım becerinize ve tecrübenie bağlı.tabi bazı platformlara export edemiyorsunuz o konuda yapabilceğiniz bişey yok.
god of pixel god of pixel
unreal engine 3nin ücretsiz olmasından hemen sonra kendini 5.0'a güncelleyip çoğu bölümünü free hale getiren, dökümantasyon ve topluluk konusunda aşmış oyun motoru. şimdi valve'da source 2'yi ücretsiz olarak (hem de açık kaynak olaraktan) dağıtacağını duyurdu, önümüzdeki yıllarda oyun değil motor savaşları yaşanacak gibi duruyor anlaşılan.
akşam yatmak bilmez sabah kalkmak bilmez akşam yatmak bilmez sabah kalkmak bilmez
şu anda dünyanın en çok tercih edilen oyun motoru. öğrenmesi ve kullanımı basit olduğu için tercih ediliyor. şuanda unity ile yapılmış en büyük oyun "hearthstone" gibi görünüyor.

unity 5 ile grafikler de gelişti. 6 da çıkmak üzere. 6 ile gelecek özellikler geldiğinde bok atılacak pek bişey kalmayacak gibi görünüyor.

ayrıca kullanımı okadar kolay ve esnek ki oyun dışında da hemen hemen herşeyi yapabiliyorsunuz. .net'e full destek verdiği için ve hemene hemen her platforma export alabildiği için vr oyundan mobil uygulamaya,masaüstü projesinden playstation oyununa herşeyi yapabilirsiniz.
arctic fur ve elementium plated exhaust pipe arctic fur ve elementium plated exhaust pipe
şayet parça parça bir bir oyunun nasıl tasarlanması gerektiğini öğrenmek isteyen varsa bana seneler seneler evvel tutorial'ları ile bayağı pratik kazandırmış burgzerg arcade youtube kanalı halen geçerliliğini korumaktadır.

unity oyunlarının özellikle indie bir çoğunluğunda movement'ın berbat olmasının nedeni, yarım yamalak kopyalanmış script'ler ve üzerine pek düşünülmemiş terrain oluyor. bu yüzden bu adamın özellikle movement tasarlarken dikkat ettiği hususları iyi çalışın.

isgrounded sizin dostunuz.

sekiz kenarli altigen'in önerisi ise aşağıdaki gibidir. iyi tutorial her zaman bir kenarda tutulmalıdır. giriye ekleyelim teklifi için sevgili arkadaşımıza teşekkür ederim.

www.youtube.com
maximen maximen
kendini trend ile birlikte hyper-casual a vermiş ve a+ a++ oyunlar için giderek geri planda kalmaya başlayan oyun motoru özellikle unreal engine'in bu sektörde yatırımları vizyonu unity'nin ciddi manada sınıfta kaldığını gösteriyor roadmaplere bakıyorsunuz adam akıllı ele tutulur pek bir şey yok ilerleme çok zayıf kendilerini şuan mobil trendine atmış konumdalar, yanıldıklarını ne zaman görecekler merakla bekliyorum epic games boşuna bu kadar yüklenmiyor emin olun grafik, performans, kolaylık vs. işlerine unity'nin zaman içinde tarihe gömüldüğünü veya sadece mobil platformlar için bir motor olacağı günleri görebiliriz.

tamamen sistemimin kaldırmamasından ve alışkanlık yüzünden unreal engine'e geçemediğimnden kullandığım game engine.