ürgüp

1 /
iştahsız tospa iştahsız tospa
sokaklarında nedensiz yere size gülümseyerek içinizi ısıtan yaşlı teyze ve amcaların olduğu nevşehir ilinin içinde bir ilçemizdir. göreme beldesini de içine alır. bölgenin bilinen çoğu tarihi ve turistik değeri bu ilçenin sınırları içindedir. müthiş doğal ve tarihi güzelliklerin beraberinde getirdiği turizm etkisiyle değişmeyen ve değerlerini koruyan hoşgörülü, içten ve çağdaş bir halkı vardır. komşu ilçeleri derinkuyu, avanos ve nevşehir merkezdir. çömlekleriyle meşhur olan güzide ilçemiz (sık bilinen yanlış bir kanının aksine) ürgüp değil komşu ilçesi avanostur.
nastasya filippovna nastasya filippovna
kesinlikle, büyülü bir ilçe.

peri bacaları, bölgeye başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız türden, seyri muhteşem bir hava katmış. çok yakınındaki göreme de mutlaka uğranması gereken bir belde. göreme açık hava müzesinin kalabalık oluşu sizi caydırmamalı, içeride harika bir atmosfer var.

ürgüp'ün en büyük peri bacaları olan üç güzeller, gerçekten göz kamaştırıcı. burada, manzarayla birlikte fotoğraf çekmekle arşivimize güzide birer parça ekledik. zaten, üç güzeller'in önünde fotoğraf çektirmeyenleri dövüyorlarmış. *

ürgüp'teki taş evler çok çekici, sokakları gezince evden çok otel mevcut olduğunu görüyorsunuz. konaklamada mağarayı andıran bu kaya otellerini tercih etmeli, biz sevgilimle bundan çok memnun kaldık. başka bir dünyada, bir hayal alemindesiniz gibi bir his yaşatıyor bu odalarda kalmak.

ürgüp'ün merkezindeki turasan şarap fabrikası ziyaret edilmesi elzem yerlerden. yine merkezde kocabağ şarapçılık'ın dükkanı var, burada da çok ucuza güzel şaraplar alınabiliyor. şarap içmeyi seven biri olarak, burada daha çok zaman geçirmeyi isterdim. fakat, ürgüp'te yalnızca haftasonu kalmak bile bana huzur veren, beni dinlendiren bir seçim oldu.

yürüyerek temenni tepesi'ne çıkmak ve ilçenin panoramasını yukarıdan izlemek, esen kuvvetli rüzgara rağmen hoştu. buradaki kafe, çay-kahve molası vermek için tercihimiz olan yerdi.

son olarak, saat kulesinin yakınlarındaki şömine restaurant'ta testi kebabı yemeden ürgüp'ten dönmemek lazım. garsonlar, testiyi masaya getirip size kırdırıyorlar. * mekanda caz müziği çalıyordu, yemekler de son derece lezzetliydi.
jouissance jouissance
türkiye içerisinde yaşanabilir mekanlar haritası içinde ilk birkaç sırayı zorlayacak kadar güzel geldi bana. denizin foça'ya verdiği güzellikleri mağara evleri ve peri bacaları ürgüp'e vermiş bence. ve gelen turistlerin çokluğundan mıdır yoksa ilçenin tarihinden mi bilemesem de sert esen rüzgara karşın yumuşak tavırlı insanlar var, bunun iç anadolu'da olabilmesi de ayrıca güzel tabi.
köpürmeyenzabın köpürmeyenzabın
nevşehir ilinin en kozmopolit ilçesidir,asmalı konak dizisinin çekildiği mekanları daha hala görebilir eski konaklarda fantastik bir zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz,gören birisi olarak söylüyorum sanırım türkiyenin en iyi şaraplarıda burada üretiliyo olabilir
nikonunki nikonunki
insanı etkisi altına alan ülkemin en büyük değerlerinden.

kalacağınız pansiyonlar, hoteller hep eski taş evlerden, havası sıcak ama bunaltmıyor insanı.

göreme açık hava müzesi buranın en kalabalık yeri ve şüphesiz en etkileyici. göremeyeceğiniz kadar yabancı mevcut. biz rehberle gezmedik fakat rehberle gezmenizi tavsiye ederim güzel şeyler anlatıyorlar. içinde resim olan kiliselerde fotoğraf çekmek yasak denemeyin yoksa bir yabancı no foto diye size bağırabilir.

buradan sonra çömlek yapmaya gidin izleyin, siz de yapın ben denedim çok zordu be.

yemek için testi kebabı doğru tercih merkezde çok güzel mekanlar var. ayrıca kuruyemişçilerinde çok tuhaf şeyler var deneyin hepsi harika. her dükkanda nicolas cage' le çekilmiş fotoğraf var.

kocabağ' a uğrayıp şarap almayı da unutmayın.

ayrıca yer gök aşk ve asmalı konak' ta gezilebilecek yerler, dizileri izlediyseniz.

güneşin doğuşunda balona binmeyi de unutmayın, fiyatta tüm gücünüzle pazarlık yapın cazip fiyatlar veriyorlar.

ayrıca buraya sevgilinizle gelmenizi tavsiye ederim.
pinkpanther pinkpanther
içerisinde bulunan dimrit adlı restorana mutlaka uğranılması gereken bir ilçemiz. yolu biraz yokuştur, ama o tatlı yorgunluktan sonra dimrit kebap veya testi kebabı size bir kral hissi yaşatır.
1 /