ursula k le guin

2 /
recai pengül recai pengül
önemli bir kadın. bir gün uzaylılara insan türünü temsilen tek bir kişiyi gönderme şansı elde ettiğimizde insanlığı en iyi yaşlı, kocamış bir kadının temsil edeceğine inanan, beni de bu düşünceye inandıran bir yazar. herkese okunması zorunlu tutulacak bir yazar seçilecek olsa oyum ona olurdu.
recai pengül recai pengül
geçtiğimiz yıl 18 aralık'ta amerikan yazarlar derneği'nden istifa etmiş. istifa gerekçesi derneğin google ile olan anlaşmazlığı, anlaşarak sona erdirmeye karar vermesi. istifa mektubu şurada: ursula k. le guin: my letter of resignation from the authors guild my letter of resignation from the authors guild, at the web site of author ursula k. le guin. ursulakleguin

kısaca, "siz şeytanla anlaşmayı tercih ettiniz, söyleyecek lafım yok." demiş.

"ı am not going to rehearse any arguments pro and anti the “google settlement.” you decided to deal with the devil, as it were, and have presented your arguments for doing so. ı wish ı could accept them. ı can’t. there are principles involved, above all the whole concept of copyright; and these you have seen fit to abandon to a corporation, on their terms, without a struggle."

le guin'in kişisel sayfasında konuyla ilgili başka linkler de paylaşıyor (bkz: ındex of information about the google settlement and ursula's list the web site of author ursula k. le guin. ursulakleguin ).
ryuzaki ryuzaki
maalesef yazarın kitaplarını okuma fırsatı bulamadım ama bir söyleşisinden alıntı yapmak isterim.

"uzaylılar dünyayı ziyaret etselerdi burası ile ilgili ne yapmayı düşünürlerdi?" sorusuna karşılık;

...bizim "umutsuz vaka" olduğumuza karar verip dünya'nın kapısına girilmez yazmalarından önce, onlardan şunu rica ederdim:

durun, bir de müziğimizden örnekler dinleyin, bazı şiirlerimizi okuyun, bir bahçede kan ter içersinde çalışan ya da çömlek bir kap yapmak için özenle toprağı şekillendiren bir insanı izleyin, ya da küçük bir insan ailesinin huzur içinde gülüşmelerine ve konuşmalarına tanıklık edin.

dünya üzerinde değer verilecek kavramlar olduğunu hatırlatması, ama artık dünya'nın üzerindeki yaşamın devam ettirilemeyecek kadar köhneleşmiş olduğunu vurgulaması etrafındaki hayatı nasıl gözlemlediğini gösteriyor.

umarım kitaplarını okuma fırsatı bulurum.
2 /