uyar madencilik

hayallerin adamı hayallerin adamı
(bkz: 13 mayıs 2014 soma maden ocağı patlaması) vakasının yaşandığı madenocağını işleten şirket. sicilide kirliymiş;


-- spoiler --

tarih:2012
kaynakhttp://www.birgunabone.net/worker_index.php?news_code=1352712048&year=2012&month=11&day=12

her ay yangın çıkıyor
uyar madencilik şirketine ait ocakta 4 eylül ve 4 ekim tarihlerinde de kömür tozundan kaynaklı yangın çıkmıştı. bu yangınlarda 11 işçi yaralanmış, 1 maden mühendisi de yaşamını yitirmişti.
4 eylül günü saat 18.00 sıralarında meydana gelen yangında, vardiya şefi mühendis hasan canbaloğlu ve işçiler ali şengül ile lokman gürpınar, yaralandı. ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 26 yaşındaki mühendis 9 gün sonra hastanede yaşamını kaybetti.

soma'nın darkale köyündeki, madende 4 ekim'de de yanıcı tozların tutuşması sonucu madenciler ramazan yıldız (34), recep kaya (24), sedat yalvarmaz (26), hikmet akçakaya (30), abdullah hadımlı (33), erkan uçkun (30), mustafa koç (27), sinan üstünyer (28) ve hasan eser (31) yaralandı. yangında 2 işçi de çıkan dumandan etkilendi. yaralanan işçilerin alınan bilgiye göre tedavileri sürüyordu.

yangınların ardından maden hakkında soruşturma açılmış, incelemelerde bulunan müfettişler maden ocağına çalışabilir raporu vermişti. ocakta çalışan işçiler, yapılan müfettiş kontrolünün ardından madende herhangi bir güvenlik önleminin alınmadığı ileri sürdü.

-- spoiler --
artık yazayım artık yazayım
daha 15 gün önce soma madenlerinin denetlenmesi ile ilgili önergesine konu olan şirket.
göz göre göre faciaya gitmişiz haberimiz olmamış.

buyrunuz dinleyiniz özgür gürel'in konuşmasını: