uyku ömrümüze dahil midir

1 /
ünsüzdüşünür ünsüzdüşünür
abicim sadece ben değil, her kim uyursa uyusun, hatta nerede uyursa uyusun zaman herkes için akar. ve geriye doğru değil, ileriye doğru akar.

zamanın göreceli olması, zamanın akışında bir kesintiye sebep olmaz. ha uzayın farklı yerlerinde, zamanın akış hızı, dünyadaki zamanın akış hızına göre değişkenlik gösterebilir. zaten zamanın göreceliği buradan gelmektedir. yani uzaydaki gezegenler, yıldızlar, karadelikler kütleleri ölçeğinde uzay-zaman çizgisinde bir bükülmeye neden olurlar. bu da zamanın dünyadaki(referans noktası) zamanına göre, daha hızlı ve ya daha yavaş akmasına sebep olur.

onun için ister evinin salonundaki kanape de uyu, istersende bir kara deliğin olay ufkunda uyu. zaman her türlü akar. evin salonunda yaşarkende yaşlanırsın, kara deliğin olay ufkundaki bir uzay gemisinde de yaşlanırsın.
kupune zararsiz keskin sirke kupune zararsiz keskin sirke
. . . bu seni dışarıdan gözlemleyen bir kişi için geçerli. senin için zamanın akış hızı ne . akşam yatıyorsun sabah kalkıyorsun. kimine göre bir saniye, kimine bir dakika kimine bir saat. şimdi senin ömrüne hissettiğin bir dakika mı bir saat mi yoksa seni gözlemleyenin hissettiği reel zaman mı eklenecek. unutma aynı yaşta ki insanların kimi erken kimi geç yaşlanıyor. yoksa arada ki fark uykuda hissedilen süre mi.
yürüyen adam yürüyen adam
evet dahildir ve bir insan yaklaşık olarak hayatının 3/1'lik kısmını uykuda geçirir. uyumayıp daha fazla yaşama olanağı ise yoktur çünkü vücudun uyku esnasında salgıladığı hormonlara ihtiyaç vardır ve uyumazsak ömrümüz kısalır. fazla uyursak ömrümüz uzar mı? elbette hayır.
mülhem olmak mülhem olmak
büyük dedem (babamın dedesi) allah ömür versin, yaşını sorunca 45 der. nasıl diye sorunca da ben geceleri saymıyorum deyip kahkahayı basar. doksan küsur yaşında insan, bu pozitif tavrıyla, hayatı böyle espiriyle yorumluyor oluşuyla zaten 45 dir benim nazarımda. en alakasız askerlik anısını bile unutmaz, hala gençken rahmetli büyük nenemi nasıl kandırdığını anlatıp ağlar ara sıra. canım benim allah seni başımızdan eksik etmesin.

farkındayım, yine konuyu nerelere getirdim böyle evet. bence biraz gamsız, enerjik, pozitif olunca insan, ömrüne ömür katar, hayatını her şeye rağmen iyi yaşar ve çevresindeki insanlara dahi bunu yansıtır. bu hesaba uykudan mı başlamalı, nasıl olmalı bilemiyorum tabi ancak bir yerden başlamalı yoksa bunca melankoli, derinlik içinde boğularak nefes alıp vermek hayat değil.
clitor eastwood clitor eastwood
cevabı, kişinin neyi ömür olarak adlandırdığına göre değişkenlik gösteren soru.
ömür sadece bir canlının doğumdan ölümüne kadar geçen zaman dilimiyse, dahildir.
başka mânâda kullanılıyor ise, başka mevzulara gark olur, gücümüz yettiğince deyişiriz.

tipolojiye ayırmazsak, üst girilerdeki yaşam gurularının sarf eyledikleri sözlerden bir farkı olmaz konuştuklarımızın, sadece şo şekil deyişmelere sahne veririz: "bıdı bıdı bıdı bıdı, bık bık bık bık, tabi lan manyak mısın, cak cak cak cak, cek cek cek cek" vs.
1 /