uyuyamama sorunu

altheta altheta
acayip muzdarip olduğum konu.dün çok önemli bir sınav vardı.ama yani bi seneme mâl olucak bi sınav belkide herneysi sınavda önceki gün erken yatıyım dedim 23 te yatağa gittip gözümü kapattım ve 10 dakka uyudum uyumadım bir ses duydum uyandım, pekte önemsemedim açıkçası sınava odaklanmıştım.kafamı koydum uyumaya çalıştım bir türlü uykuya dalamıyordum.2 3 derken saat 6 oldu sınava yetişmem için evden 6:30 ta çıkmam lazımdı.uyumadan sınava gittim.sınava girdim ilk başta bi sıkıntı yoktu ama yarım saat sonra mide bulantısı ve baş dönmesi başladı.herşeye rağmen elimden geleni yapmaya çalışıyodum sınavda.sınav bitti ama ben daha çok bittim.bari eve gidip uyuyum dedim eve geldim yine uyuyamadım ve şuan hala uyuyamıyorum kitaplar okuyorum süt içiyorum yoğurt yiyorum tık yok.yaklaşık 38 saattir ayaktayım yarın bi sınav daha var bunada böyle girersem büyük ihtimal sınıfta kalıcam.ne yapacağımı şaşırdım...
ve kendinizi resmen sarhoş hissedersiniz ve kendinizi resmen sarhoş hissedersiniz
yatağa girdiğinizde hemen uyuyamayıp, dönüp duran insanlarsanız size bu hususta bir kaç tüyo vereceğim.

1-yatmadan önce kesinlikle bir veya iki adet yüksek alkollü bira için -kırmızı tuborg veya amsterdam falan- ama bira, rakıya falan girmeyin. benim tercihim.

2-bira içiminden sonra kitap okumaya çalışın. eğer yatağınıza uzanmış bir şekilde okursanız amacına daha uygun olur. gözlerinizin hafiften kapanmaya çalıştığını hissedeceksiniz. bunu hissettiğiniz anda okumaya çabalamayı bırakın,veya gözünüz artık cidden kapanmaya başladıysa.

3-en kilit olduğunu düşündüğüm son maddeye geldik. laptopunuzu yatakta başucunuza koyun veya bir tam karşınızda görebileceğiniz şekilde dvd'den bir film açın. izleyeceğiniz filmin yabancı ve alt yazılı olması en önemli şey. içine girememeniz lazım. bunun içinde boğuk bir atmosferi olan, bol diyaloglu, -diyalog olmazsa bol, durağan ve fotoğraf karesi niteliğinde görüntüler- öyle adı sanı hiç duyulmamış bir festival filmini izlemeniz gerek. ben bunun için politikfilm org'u tercih ediyorum. rastgele bir film açın buradan. filmler kesinlikle iyi ama burada amacımız farklı.
antreneur antreneur
an itibariyle muzdarip olduğum.
canımı sıkan bir şey var, biliyorum ki geçip gidecek, önemsiz ya da önemli görünse de öyle olmayan bir şey. uyutmuyor.
zamanı ileri sarma butonuna ihtiyacım var. bunu da unuttukları arasına, sırlar odasına gömmek istiyorum.
biri dobby'ye bir çorap hediye etsin. düşüncelerim özgür bırakmıyor.
ürkek ürkek
uyku düzeni diyorlar, allah islah etsin böyle düzeni. beni de çarpacaksa çarpsın. yıldım, yemin ederim yıldım. gündüzleri kış uykusuna yatan bir ayı, geceleri ise yarasa. sabahın beşinde uykumu almış şekilde uyanıp sincap gibi dolanıyorum evin içinde. herkesin kalkacağı saatte de uyuyakalıyorum bir yerlerde.

kahveyi kestim. çikolata ve türevlerini kestim. bana enerji veren her şeyi kestim. ilaçları gece yatmadan alacak şekilde ayarladım ki rahatça uyutsun ama nafile.

"artık hayatımdan çıksan diyorum
bu ikili delilik sona erse"
yazlarsıcakvekurakkışlarılıkveyağışlı yazlarsıcakvekurakkışlarılıkveyağışlı
'az uyumak alışkanlığı' ile karıştırılmaması gereken durumdur. kimi insanlar az uyumayı severler bu yüzden geceleri uyumazlar. ben de kendimde uyuyamama sorunu var zannediyordum, sonradan farkına vardım ki ben uyumayı sevmiyormuşum. yatağa 3'te giriyorum ama 5'te uykuya dalıyorum. sabah da 8 gibi kalkıp derse gidiyorum.

yine de uyuyamayan arkadaşlar için bir tavsiyem var; kendinize bir şarkı belirleyin ve o şarkıyı dinleyerek uyumayı alışkanlık haline getirin. benim bir iki tane uyku şarkım var mesela, onları açınca daha ikinci nakaratı göremeden devriliyorum.

son tavsiyem de şu ki; bazen insanın beyninde bir motor hiç durmayacakmış gibi çalışır. beyninizin içindeki o motorun sesi sizi uyutmaz. ondan kaçmaya çalıştıkça uyuyamazsınız. kaçmaya çalışmayın. çıkın yataktan, bir sigara yakın, balkona çıkın ve beyninizdeki o sese kulak verin. gazını alın yani. sonra sizi rahat bırakıp uyumanıza izin verecektir.
güzel uykular hepinize.
tarçınlıhavuç tarçınlıhavuç


gecelerin uzamasından mıdır, kış mevsiminin beraberinde getirdiği bir bozukluk mudur bilmiyorum ama bugünlerde tüm uyku düzenim birbirine girmiş durumda.

akşamları öyle bir saat var ki, ajanstan haberleri alırken koltukta hafiften içi geçen baba misali uyuklama moduna giriyorum. o saatte kendime yumuşak bir zemin bulup, vücudumu yatar konuma getirip uyudum, uyudum. yoksa sabah saatlerine kadar uyuyamıyorum. o saatlerde uyuduğum zaman da sabahın 4'ünde gözlerim fal taşı gibi açılıyor ve bir daha asla uyuyamıyorum tekrar. şaka maka günler birbirine girdi.

ne akşamın 9'unda tam kahve keyfi yapıp arkadaşlarımla/ailemle vakit geçireceğim zamanda uyumak istiyorum ne de gün aydınlanırkenki verimli zamanda.. asla bir ortasını bulabilmiş değilim. kış geldi geleli bende durum böyle. ha bir de 2 saat uykuyla tüm günü geçirdiğim kayıp zamanlar var ki abv cidden. her günüm bugün erken uyuyup insan gibi bir saatte uyanacağım demekle geçiyor ve yine hayvan gibi şey yapıyorum. yeter. isyanım kendime...