uzanlar

mavio mavio
yunus emre'nin

mal sahibi mülk sahibi
hani bunun ilk sahibi
mal da yalan mülk de yalan
gel biraz da sen oyalan

dizelerini kavrayamamış aile. bir de ülke yönetimine talip oldular. yavaş gelin
myeyea shaman myeyea shaman
2003 yılından bu yana hem türk istihbaratı hem de kırmızı bültenle interpol tarafından aranan kemal uzan ve oğlu hakan uzandan oluşan çete, hala yakalanamamışlardır.

türkiye nin en büyük sermaye gruplarının birinin baında iken tmsf nin imar bankası na el koymasıyla başlayan operasyonlardan kaçmayı başaran kemal uzan ve oğlu hakan uzan yaklaık 3.5 yıldır yakalanamadı. şte firarilerin hikayesi...

* uzanlar a ait çukurova ve kepez e 13 haziran 2003 te el konuldu. imar bankası 3 temmuz 2003 günü önce tmsf ye devredildi. ardından tasfiye kararı alındı.

* bddk 17 temmuz 2003 te şişli cumhuriyet başsavcılı na uzanlar hakkında görevi ihmal, zimmet ve çete kurmak tan su duyurusunda bulundu.

* 17 ağustos 2003 te kemal, yavuz, bahattin ve hakan uzan hakkında yakalama kararı ıkarıldı. kaçakılık ve organize suçlar daire başkanı hanefi avcı nın yönettiği operasyonda uzanlar ın yeniköy deki villasına, pamukova daki çiftliğine ve bodrum daki yatlarına baskın yapıldı. ancak uzanlar bulunamadı.

* 28 ağustos ta kemal uzan hakkında verilen gıyabi tutuklama kararından bir gün önce, baba uzan ın rumeli holding e giriş yaptı tespit edildi. polis binanın kapısında beklerken, kemal ve eşi melahat uzan, yavuz uzan la birlikte, binanın çatısındaki helikopterleriyle, kayıplara karştı. hakan uzan ise bir yatla yurt dına ıktı.

* interpol bilgileri dahil, tüm kanıtlar uzanlar ın ürdün de olduğunu gösteriyordu. türkiye, iadeleri için defalarca ürdün den talepte bulundu. her seferinde uzanlar ın ülkelerinde olmadı belirtildi.

* ancak uzanlar ın firari oldukları dönemde ürdün de yeni yatırımlara girişmesi, bu üpheleri hep canlı tuttu. 2000 yılına kadar ürdün ticaret odası na kayıtlı 6 şirketleri bulunan uzanlar, firari oldukları 2003 yılının ikinci yarısından sonra, ürdün de 4 şirket daha kurdular. hatta ürdün de 5 yıldızlı bir otel yapımına bile giriştiler.

* türkiye, uzanları ürdün den son olarak bu yılın mart ayı baında istedi. ama adalet bakanlı nın iade talebi de öncekilerin akıbetine uğradı.

vatan gazetesi