uzaycılık ve gök akademisinin gururu minare 1

harici gazelhan harici gazelhan
türkiye uzay ajansının aya yumuşak iniş yapan dördüncü ülke olmak için rahmetli adnan menderes tarafından kurulan ve halen konya ( karaman) 42'inci bölgede bulunan , doktora üzeri eğitim veren uzaycılık ve gök akademisi marifetiyle geliştirdiği magnetik gravitasyon korumalı plazma motoru ile çalışan son teknoloji ürünü keşif sondamızdır.

alt segmentindeki füzeler sıvı yakıtla çalıştığı halde, asetilen gazını radyo dalgalarıyla 100 bin santigrat dereceye kadar ısıtıp güneşin yüzeyinden katbekat daha sıcak bir plazma haline getirerek çalışan minare 1 saatte 100 bin kilometrelik bir hıza ulaşıyor.

aydan ateşlenmesi halinde saniyede 27.000 km hıza (ışığın hızının yaklaşık 1/3) erişeceği düşünülen minare 1 ülkemizi uzay araştırmalarında zirveye taşıyacak.

prototip geliştirme aşamasında destek olan beyaz rusya ilimler akademisinden eski bir baykonur çalışanı rus asıllı okşana kayıoğlu minare 1 için "benzersiz bir füze tıpkı lideriniz dibi" demekte.

asrın benzersiz liderimiz yerli ve milli ay keşif sondamız için karapınarda yapılan test çalışmalarına katılmış , geliştirilen füzeye jest olsun diye "erdoğan" isminin verilmesine karşı çıkarak "minare" ismini önermiştir.

edit:hay yalanını sikeyim harici gazelhan. temas edeceği herşeyi eritip çorba yapacak 100 bin derece ısınmış plazmayı yakıt olarak kullanırken nerede ve nasıl muhafaza edecekler?uydurma..diyeceklere şu kadarını söyleyeyim.. plazma porselen bir bölmede ve magnetik gravitasyon sayesinde hiçbir maddeye temas ettirilmeden tutulabiliyor. sır olmayan kısım buraya kadar. magnetik gravitasyon yapay olarak mı üretiliyor? plasma yanınca açığa çıkan atık füzeye zarar vermeden nasıl tahliye ediliyor?bunlar açıklamaya memur olmadığım hususlar.