valhalla rising

nienna nienna
2009 yapımı nicolas winding refn filmi. başrolünde mads mikkelsen'in oynadığı ve hiç konuşmadığı film. danimarkalı yönetmen winding refn'in önceki filmi bronson'dan çok farklı olan film, filmde daha sonra one-eye diye adlandırılmaya başlayacak, geçmişi bilinmeyen bir savaşçının hikayesini anlatır.

ms. 10-11. yüzyılda geçen hikaye, ki hikaye diyemeyebiliriz kurgu biraz ser verip sır vermeyen cinsten olduğundan, görünürde iskandinav paganlarla hristiyanlar arasındaki savaşı da içerir derdim ama diyemiyorum çünkü film konuyu şekillendirmeyi seyirciye bırakan filmlerden. film iskoçya'da çekilmiş ki o çok bariz ama filmdeki hikaye nerede başladı nereye gitti, bu one-eye denen adam kim sorularının cevaplarını filmden beklerseniz hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz.

film bir tarkovsky ya da kubrick filmi edasıyla başlayıp bitiyor. "aksiyon görücem hüeeyt" diye izleyecekseniz, cidden hiç girmeyin bu işe. diyaloglar az, planlar çok uzun ve bu uzun planlar oldukça sessiz, müzik o kadar geri planda ki ekranda sürekli yalın, çıplak sahneler var. sinematografik açıdan oldukça doyurucu olsa da, filmin genel olarak düşük olan temposu pes etmenize neden olabilir.

yok illa seyredeceğim diyenlerin, filmden önce ya da seyrettikten sonra biraz iskandinav mitolojisi'ne göz atmalarında fayda var.
seksi şempanze seksi şempanze
mads mikkelsen var diye izlemeye kalkıştığım ama zorlandığım film. hani normalde "fikir iyi ama uygulama olmamış" denir ya, işte bu film tam tersi. çekimler, prodüksiyon süper. görüntü yönetmeni süper bir iş çıkarmış ama senaryo bir garip, başı-sonu belli değil. diyaloglar az ve film genel olarak yavaş.
yazık olmuş.