vatandaştan memura performans değerlendirmesi

1 /
yanlış bir öyküdeyim beni yeniden yaz yanlış bir öyküdeyim beni yeniden yaz
bir defasında şantiyede bir iş kazası olmuştu. böyle bir durumda 3 iş gününde sgk'ya bildirmek gerekiyor. sistemde de bir arıza vardı gidip elden bildirmek gerekiyordu. şirkette bu işlerle ilgilenen izinliydi, muhasebecinin de işi vardı. üstüme vazife olmayan işleri yapmaya da bayıldığımdan ihale bana kalmıştı. neyse gittim ve bir yellozun -dilekçeyi vereceğim yellozun-kişisel telefon görüşmesinin bitmesini yarım saat bekledim. cingar da çıkartmadım tehlikeye girmesin iş diye. bunun gibi olaylar çok oluyor. bendeki devlet memuru algısı; dişi doldurmayacak işler yapıp dünyanın kahrını çekiyormuş gibi dolanan, vatandaşa öyle davranan insanlar. değerlendirmenin iyi olacağını düşünüyorum. ama bir yandan da kimi kime şikayet ediyoruz.
selimciğim selimciğim
herkes işini savsaklayan, kaytaran memur stereotipinden yürüyor. şimdi, öncelikle, şikayet başka bir şey, puanlama başka bir şey. şikayet kanalları zaten epeydir ardına kadar açık. ama puanlama denirse iş değişiyor. işini bir sıkıntı ortaya çıkarmadan gören adama bile düşük puan verebilecek adam. iş yapan memurun değil, soytarılıkla yaptığı işi iyi pazarlayan memurun puanı yüksek olur. saçma bir uygulama. vatandaş çoğu işleyişten habersiz. işini gerçekten halletmek için kendini yırtan adamdan nasıl haberi olacak? tek kriter sırıtmak, "emucam, halacuğum" diye gezmek ve gereksiz samimiyet mi? en başta dediğim gibi, şikayet edeceğin adamı şikayet edersin. mesaisine geç mi başladı? aleni saygısızlığı mı var? iş mi koyuyor? şikayetini yaparsın. puanlama nedir? niye yani? sağını solunu bilmeyen adam bana puan mı verecek?

ilk uygulama hekimlere yapılmış. "amanın teyzem, amanın bibim" diye dolanan ama işini savsaklayarak yapan ve yeterliliği düşük olan tv doktoru kılıklı aile hekimleri puanları beşi bir yerde gibi dizmiştir. diğer yanda işini ciddi yapmaya çalışan, teyzeme komşusuna iyi gelen ilacı yazmayan veya boğazları şiş adama binlik antibiyotik yazmayan doktor sınıfta kalmıştır. böyle saçma iş olmaz.
tuzukuruhahahi tuzukuruhahahi
şimdi bu neye engel olacak zaten bunlarda prim sistemi yok maaşları trink yatıyor ünvanda yükselmeye engel olursa o zaman işler değişir. adam yükselemez para da kazanamaz. enflasyon+üçün birine talim aldlslsmk!
bizim insanımıza da yaranılmaz bundan da korkuyorum. şahsen değerleme sistemine karşıyım elindeki işin ne olduğunu bilmeden ağzına giriyorlar zerre kadar saygı yok. misal tapu memurunu öyle hadi diye koşturamazsın ya da ticaret sicili.
bence doğru olan liyakat sahibi yöneticiler. bak memur çalışır çalışmaz orada seçici olamayabilirsin adam kpss den çakmış doksanı gitmiş kapmış masayı eşşek gibi oturuyor ama tepesine atanan yöneticiyi seçebilirsin. doğru düzgün adamlar gelirse eşşek gibi çalıştırır kimse yarım saat arazi olamaz. yönetici çok önemli bu hallolsa birçok şey kendiliğinden çözülür.
şef denen kişinin işini iyi yapması lazım asıl olan bu.
şef ,müdür yardımcısı,müdür. bu üçlü işini iyi yaparsa herkes rahat bir nefes alır.
uykusever uykusever
güzel uygulama ama bizim ülkemize göre değil. böyle bir uygulamayı yürürlülüğe koyduğun ülkenin eğitimli insan sayısının çoğunlukta olması gerekir. bizimkiler laf anlatmak hiç kolay değil ve anlamamış olmayı asla kabul edemiyorlar, başlıyorlar sövmeye... olmaz annem olmaz. bu halk bütün memurları sınıfta bırakır, hak eden etmeyen ayrımı yapamaz.
birfincancay birfincancay
çok iyi olur, biraz da şuralarıma doğru değerlendirsinler. şahane olur. çok iyi uygulama. not verin bana. beni kritize edin. beni puanlayın. yıllardır rüzgarda savrulan yaprak gibi oradan oraya sürükleniyorum. beni kendime getirin. bana haddimi bildirin. bildiriniz. puanlayın beni lan!


pata kute pata kute
üç kuruş maaşa çalıştırılmak yetmezmiş gibi bir de vatandaşın eline kamu görevlisini vermek ne vicdana ne de devlet olmanın temel dinamiklerine sığmaz. sgk, nüfus müdürlüğünde vs günde yüzlerce insanın sorunlarına çözüm bulmak için debelenen gariban memurun hali ortada. köpek bağlasan durmayacak kapalı mekanda işini icra etmeye çalışan memura zaten laftan anlamaz insanlar galiz hakaretlerde bulunuyor her allah'ın günü. mesela mahkeme kararı gerekli diye boğazı patlayıncaya kadar anlatmasına rağmen gariban memura "sen benim vergilerimle varsın" ve işe yaramazsınız gibi hakaretleri kendine hak görebiliyor maalesef büyük çoğunluk. velhasıl devlet doktorunu korumazsa doktoru dayak yer, devlet üç kuruşa çalıştırdığı memurunu korumazsa galiz küfürler de yer, öğretmenini velilerin insafına bırakırsa öğretmen de dayak, küfür yer. devlet, devlet olarak kamu görevlisini korumakla yükümlüdür. bunu dahi yapamıyor birilerinin insafına terk ediyorsa devlet neden vardır?
atlar ve yeşiller atlar ve yeşiller
açıkçası son dönemlerde devlet dairelerine girmek zorunda kaldığım için çok yerinde bulduğum düzenleme.açık ve doğru delillerle ispatlanırsa işten atılma cezası bile gelebilir,bir sürü insan kpss ye girip atanamıyor,bu insanlar da sanki özel hanelerine girmişiz gibi muamele çekiyor.en son tubitakla kavga ediyordum ki haklıydım. adamlara kimse bir şey dememiş bu vakte kadar heralde,ben çemkirince deli heralde deyip hemen imzayı attılar.şikayet edecek yer de yok,o da ayrı dert.
ambarda darı yok evde karı yok ambarda darı yok evde karı yok
özel sektörün hizmet kolu olan otelcilik sektöründe iki buçuk sene çalışmış birisi olarak, gereksiz yere yapılan şikayetin ne kadar yıpratıcı olduğunu çok iyi bilirim. birçok hatayı, eksiği, yanlışı görmezden gelir, insanları idare ederim. şikayet duymak ya da edilmek o kadar sinir bozucu ve tahrik edici bi şey ki çok ciddi bi şey olmadıkça yapmam. ama;

dosya kapama ücreti ödemem gerekiyordu. ancak ödeyeceğim icra dairesi istanbul'da ve ne kadar ödeyeceğimi bilmiyordum. öğrenmek için icra dairesini aradım. aradım, aradım, aradım, aradım açan yok. internetten baktım konuya dair bi şey öğrenebilirmiyim diye. icra dairelerinde genel bir durum olarak telefonu kimse açmazmış. herkes şikayetçi. bi eleman şey yazmış 26. kez arayınca açtılar diye.

başladım tekrar tekrar aramaya. defalarca aradım sonunda birisi açtı. meramımı anlattım, ödenecek borç miktarını ve iban numarasını öğrendim.

ama herif o kadar bıkkın, o kadar lanet bir ses tonuyla konuşuyordu ki, eminim yüz yüze olsak dosya filan dinlemem sıçardım ağzına. adama bi şey sordum, yaklaşık 2 dakika boyunca hiç cevap vermedi. arkadan gıybet yapan bayan memurların sesini, çay bardaklarından çıkan çınlama seslerini duyuyordum. büyük ihtimal telefonu açan eleman, ulan şurda bi keyfimiz var onu da yaşatmadınız dedi ve sırf telefon sussun diye açtı aynı zamanda da memnuniyetsizliğini açık ve net bi şekilde ses tonuyla dile getirdi. sorduğum soruya da cevap vermedi, bi daha sordum öfleyip püfledi ve kapatıyorum deyip suratıma kapattı. şimdi ben bu herifi şikayet ederim arkadaş. hatta karşımda olsaydı dilimle döverdim ve tahrik edip sinirini bozardım.

yavşak, senin işin ne ? vatandaşın işini görmek. sen napıyon ? telefon açmaz, iş yapmaya canı istemez, ağzından lafı cımbızla alırsın, mecbur kalınca da öfler püfler, sonra da suratına telefon kapar.

o memur özel sektörde işe başlasa, değil 1 gün, yarım günde kapının önüne koymazlarsa ben de götüm. bir mesaiyi dahi tamamlayamaz. bu ne rahatlık ya ?
kağıttan kule kağıttan kule
fiyaskodur.calistigim kurumda daha oncesinde denendi. uygulanamaz oldugu kabul edildi. aksama kadar tinercisinden zihinsel engellisine, eski hukumlusunden "gideyim de bi kavga cikarip rahatlayim"cisina kadar bin turlu adam geliyor. asilanini da gorduk torpilliyim bana ayri muamele yapacaksin diye bagirip cagiranini da ( bu gozler ben vatandasim beni rahatlatmak zorundasiniz diyeni bile gordu. oldu canim jojoba yagi da ister misin?)

kendime puan verildigini dusuneyim:
-sali pazari cikisi gelmisken bir de buraya ugramis teyze: kocasinin kendini aldattigindan oglunun hayirsizligindan dert yanmak ister.
ben : isleminiz tamam. kagidinizi alabilirsiniz (hayatta dinlemem. isimi yaparim kibar bir dille yollarim. psikolog degilim)
teyze: 5 uzerinden 0
- torpille gelen: dun yine bilmem ne milletvekiliyle oturuyoruz....
ben: isleminiz tamam. iyi gunler ( bir onceki vatandasa 5 islem yapmissam buna da en cok 5 islem yaparim)
torpilci: 5 uzerinden 0
-siradan vatandas: iyi gunler
ben: merhaba hosgeldiniz nasil yardımcı olabilirim? ( 7 yildir kamudayim. her geleni mutlaka boyle karsilarim)

her memur tabii ki cok duzgun calismiyor bunu iyilestirmenin yolu sikayet ve denetim mekanizmasinin duzgun calismasindan geciyor ve
dogru hak ederek yerine gelmis yoneticilerden.
hayaletin garip huyları hayaletin garip huyları
herkes gibi ben de mendebur memurlarla karşılaşıyorum. ama bazen öyle memurlar çıkıyor ki sarılıp öpesi geliyor insanın. şahsi olarak teşekkür etsek de bunlar için extra bir olumlu puanlama fena olmaz.
hiç öpülecek olanla dikilecek olan bir olur mu ?
en tipsiz ördek yavrusu en tipsiz ördek yavrusu
keşke memurda vatandaşa yıldız verse, ağzı kokan, terli pasaklı, küfürlü konuşup üstüne tehdit eden, ukala ukala konuşup, sırayı bozan sırada kavga çıkaran, uzman doktora, avukata, öğretmene iş öğretmeye kalkan ilkokul mezunlarına da memur oy verse. bu vatandaşlara buna göre sıra verilip buna göre hizmet verilse hizmet kalitesi çok daha fazla artar. ama olur mu olmaz? memur sayısı vs vatandaş sayısı, kimden daha fazla oy alınıyorsa onun gönlü hoş edilmeli.
2
1 /