vegan

1 /
queenie queenie
vegan society'yi oluşturan yedi vejetaryen tarafından türetilmiş bir beslenme kültürüdür. hayvansal ürünleri kullanıp tüketmezler.

öğretleri, hayvan öldürmek istememek, hayvansal gıdaların insan sağlığına olumsuz etkileri ve çevre kirliliğini oluşturan et endüstrisi kısacası hayvan, insan sağlığı ve çevre etrafında şekillenir.
yeşil battaniye yeşil battaniye
vegan ya da vejetaryen olan insanların sebeplerini merak edenler için earthlings belgeselini izlemenizi öneriyorum
earthlings | a film by nation earth earthlıngs is a powerful and informative documentary about society's treatment of animals, narrated by joaquin phoenix with soundtrack by moby. thi... earthlings

okuduğum hiç bir kitap beni mezbahada ki bir ineğin çığlığı ve acisi kadar etkilemedi
-hayvan özgürlüğü-
yeşil battaniye yeşil battaniye
veganların pek çoğu hayvanların kesilmesine üzüldükleri için değil otçul beslenmenin doğal olduğunu savundukları için hayvan yemeyi reddeder.

son antropolojik bulgulara göre insanlık 2 milyon yıl boyunca toplayıcılık yaparak yaşamıştır.
temel besin kaynağının büyük bir bölümünü bitkiler oluştururken, et yiyiciliğin böcek yiyicilik ve bulduklarında leş yeme şeklinde olduğu yapılan son araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

insanların hayvanları avlamaya başlamasının ardından, yerlilerin avlanırken pişmanlık ve mutsuzluk sergiledikleri ise ayrı bir konu.

john zerzan'ın gelecekteki ilkel kitabından konunun detaylarına bakabilirsiniz.
y a b a n ı l " gelecekteki ilkel yabanil
trink trink
inanılmaz bir yeme içme tarzı benimseyen kişiler. kendi iradem ve yeme zevkim bu tarza el vermediği için inanamıyorum zaten. yemedikleri şeyler yiyebildiklerinden kat kat fazla. ve eğer yemek isteyip de sırf böyle bir felsefe benimsediler diye yemeyenler varsa iradelerine şapka çıkartıyorum. tüm ibadetleri ve dinlerin tüm yasaklarını kurallarını uygulamaktan daha zor bence. hayır, benim karşıma kızarmış içli köfte getirseler taklalar atarım yemek için, bal kaymak falan neyse başlamıyım gece gece...

ha bi de türkiye'de vegan olmak ne kadar mümkün onu merak ettim.
tuygun tuygun
veganlığın 3 temel nedeni vardır.

1- hayvanlar da gayet acı çekiyorlar. - bu sebepten -hele ki onları öldürerek- karnımızı doyurmak vahşice bir yaklaşımdır. insan, doğanın gidişatına müdahele etmemelidir.

2- hayvancılık endüstrisi, çevre kirliliğine ve açlığa sebep olmaktadır. - kabaca bir hesapla 1 kilo et elde etmek yerine 7 kilo tarımsal gıda etmek mümkündür. bu hem dünya üzerindeki açlığı ciddi olarak azaltacak, hem de karbon emisyonunu ciddi oaranda düşürecektir. çevremizi ve açlık çeken insanları seviyor ve düşünüyorsak hayvansal gıdalar kullanmamız gerekir.

3- insan doğası ve metabolizması etçil değil otçul yaşamaya göre tasarlanmıştır. - insan çene ve mide yapısı etçil memelilere değil, geviş getirmeyen otçul memelilere benzer. hayvansal gıdalar almadan da sağlıklı beslenmek mümkündür. (sporcu değilseniz eğer) hatta sağlıksız olan hayvansal gıdalar tüketmektir. insan sağlığını düşünüyorsa vegan beslenmelidir.

veganların protein eksikliği yaşadıkları tamamiyle hurafeden ibarettir. protein eksikliğine bağlı gut hastalığı et yemeyen değil, yeterince bitki tüketmeyen insanlarda görülür. profesyonel sporcular gibi yüksek derece efor sarfeden insanlar haricinde vegan beslenenlerin sağlıksız ve yetersiz beslenmeleri söz konusu değildir. ikinci bir husus da insanların vegan ve vejeteryenler konusunda sadece 1. maddeye takılıp bu insanları sadece "yazık hayvanlara" diyen insanlar olarak görmeleridir ki bu da yanlıştır. yukarıdaki 2 ve 3. maddelerde de anlatıldığı gibi et ve et ürünleri insan sağlığına zararlı olduğu gibi hayvancılık sektörü de insanlığa zararlı bir sektördür. veganlar için önemli olan da budur.
subh subh
vejeteryanizm dinine mensup kişilere verilen addır. veganlar ,hayvanların pişirilip yenmesine karşı olup bu eylemi protesto amacıyla pirzolaya dokunmazlar.dokunup mideye götürmeye çalışanların yanında ise ııyyk ,böööggh,iğraaanç ,bunu nasıl yiyiyorsunuz gibi tepkilerle yiyen kişiyi pirzoladan tiksindirmeye çalışırlarki daha başarılı oldukları görülmemiştir.azimlerinden dolayı tebrik ediyorum kendilerini."bırak bu işleri dön gel" demekten de kendimi alamıyorum. bırak bu işleri dön gel.
1 /