virgin of the rocks

benim nickim benim kararım benim nickim benim kararım
leonardo da vinci'nin 1483 - 1486 yılları arasında yaptığı, yağlı boya bir tablodur. türkçe adı olarak kayalıklar bakiresi kabul görmüştür. tabloda meryem, kayalıklardan oluşan bir dehlizde tasvir edilmiştir. iki adet kayalıklar bakiresi tablosu vardır. bunlardan biri fransa'nın paris şehrinde bulunan louvre müzesinde sergilenmektedir. diğeri ise, londra ulusal galerisinde yer almaktadır. ikisi de aynı konuyu, çok benzeyen bir şekilde yansıtır.

neden iki tane bu tablodan vardır peki?

milano da ki resmin yapımı sırasında ödemelerdeki problemler sebebiyle çalışmaya devam edilememiştir ve leonardo da vinci işi yarıda bırakmıştır. olayın hemen ardından floransa'ya geri dönen leonardo'ya bir haber gelir. milano'ya dönüp, yarım kalan eseri bitirirse vaat edilen ödemenin kendisine yapılacağı bildirilir. fakat leonardo resmi çoktan, soylu bir aileye satmıştır.

resmin ikincisini yapan ambrogio di predi'dir. leonardo'dan izin alarak resmi bitirmiştir. dolayısıyla aynı konuya sahip iki adet resim bulunmaktadır.

resmin merkezinde meryem vardır ve çevresindeki karakterlerin hepsine hakim olduğu görüntüsü insanlara yansıtılmıştır. yahya'yı belinden sardığı tasvir edilen resimde, yahya'ya şefkat gösterdiği vurgulanmıştır.resimdeki bir diğer konu meryem'in isa'ya dokunmamasıdır. isa'nın, tanrı'nın şefkatine ve korumasına sahip olduğu vurgulanmak istenmiş ve bu minvalde bir resim çizilmiştir. isa'nın arkasında bulunan cebrail ise bu tezi desteklemektedir.

versiyon 1versiyon 2