virüsle sarsılan hukuk devleti

mersburglu mersburglu
federal almanya cumhuriyeti tarihinde hiçbir zaman bu kadar çok temel hak, bu kadar kapsamlı ve radikal şekilde kısıtlanmamıştı. halkın özgürlükleri, korona nedeniyle daha önce hayal bile edilemeyecek şekilde azaltıldı. birisi 2019'daki 70. yıl kutlamalarında anayasa'nın bu derece iğdiş edilebileceğini söyleseydi deli olduğu düşünülerek dalga geçilirdi.
ama tamamen bu oldu: vatandaşlık hakları, temel haklar, özgürlükler benzeri görülmemiş bir kapsamda ve hızla askıya alındı. okullar, kiliseler, tiyatrolar, sinemalar, restoranlar, mağazalar, spor stüdyoları, kültür, alışveriş merkezleri, yetişkin eğitim kurumları ve etkinlik takvimleri boşaltıldı. insanların hareketi, ticaret özgürlüğü askıya alındı, mülkiyet hakkı donduruldu, serbest dolaşma hakkı artık mevcut değil ve tüm almanya'da temas ve iletişim engelleri yürürlükte.
eleştiri ve protesto kayboluyor
buna karşı neredeyse hiç protesto ve gösteri yok; ikincisi zaten yasaklandı. 1960'larda olağanüstü hal yasalarına karşı eylem yapıldığı dönemden bile daha kötü durumdayız. o zamanlar eylem yapılabiliyordu ve yapılmıştı. olağaüstü hal yasalarına karşı eylemler genç cumhuriyeti değiştirdi. boyun eğme ruhunun egemen olduğu ülkede muhalefet edildi, direniş örgütlendi ve tartışma kültürü gelişti. şimdi tam tersi oluyor. korona'ya tepki, olgunlaşmış cumhuriyeti değiştirecektir. ama şimdiye kadar tartışma kültürü ile övünen bir ülkede eleştiri ve protesto yok ediliyor.
okuzabi okuzabi
pandemi vb. afetler, devletin, devlet- yönetilen çelişkisinde kendine daha fazla alan açması için kullanışlı aygıtlar sunar.

afet sırasında geçici yasaklar ve geçici vergiler getirilir,

ancak bunların kaldırılması getirilmesinden zordur. uzun yıllar kalabilir,

kimi yasaklar kalkmaz ve neden getirildiği bile hatırlanmaz,

savaşın, afetin, salgının bir tortusu olarak sosyal yaşamda bir yara izi gibi kalır.