volkswagen polo

2 /
fromcyprus fromcyprus
geçmişten günümüze şöyle değişiklikler geçirmiş otomobil.

polo 90'lı yılların ikinci yarısında:


polo 2000:http://www.arabadergisi.com/sv/vw/polo20-03-on4.jpg

polo 2002: vendomicarro.com - más que anuncios clasificados 12 años de experiencia vendiendo carros usados a través de internet en perú. solo los mejores usados del mercado: carros con menos de 100 mil km. ó... vendomicarro

polo 2005:http://www.dempseydismantlers.com/carpics/VW-POLO-2005-.jpg

polo 2010:
terelellinin dünyası terelellinin dünyası
98 model polo sahibi olarak acemiyken bulaşılmaması gereken bir arabadır diye düşünüyorum. yakıt tüketimi fazladır (heleki benzin fiyatları böyleyken cidden sarsıyor) , zırta pırta sorun çıkartır, parçaları da servisi de pahalıdır, motor sesi çok fazla arabanın içindedir, vitesi çok serttir (özellikle geri vites zorluyor)..
wasabie wasabie
kesinlikle şu anda piyasadaki alınabilirliği en yüksek olan küçük sınftaki arabadır, çarpışma testleri çok iyi, sürüş konforu iyi, beni düşünmüşler koltuğa kol dayanayğı yapmışlar saolsunlar hiç bir küçük sınıfta arabada yok bildiğim kadarıyla, tipi de güzel..yalnız frenleri sert geldi bana
ofisciftcininkaragundostudur ofisciftcininkaragundostudur
kendisi benim güzel kızımdır.
pek sevgili arabam otomatik vites ve dizel yakıt kullanıyor.
kendisi güzel hızlanan bir araba. fakat eğer ki acemiyseniz haliniz nice olabiliyor. zira durduramıyorsunuz.
allah'tan freni iyi de ayağınızı dayadığınız an tak diye duruyor.
lafın kısası acemiyseniz işiniz zor.
edit: market çıkışlarına dikkat edilmesi gerekir. arkadaki arabaya dıt yapabailirsiniz. servisi de pahalıdır. 800 lirayı bulur ufak bir tampon kırığı.
peynirlekonusanadam peynirlekonusanadam
3-4 gün önce 1.2 dizel modeli ile test sürüşüne çıktıgım araçtır kendisi.

dışarıdan vw kalitesini kemikli bir araç oldugunu hissettiriyor ancak baz modelindeki o iç tasarım nedir sevgili sözlük?hele o motor ; mübarek yan koltukta sanki.
çok rahatsız ve tasarımdan yoksun bir ön panel ; iç olarak çok sınıfta kalıyor diğer rakiplerine göre.
konforsuz bir sürüş keyfi istiyosanız alın derim.

tabiyki üst versiyonları nispeten iyi ancak üst versiyonları ile baz model arasındaki fiyat farkı dudak uçurtacak cinsten.

olmadı wv olmadı...
ıslık çalamadığı için metroyu kaçıran adam ıslık çalamadığı için metroyu kaçıran adam
30.600'den başlayıp 45.800'e kadar çıkan (1.4 tsi 180 ps tiptronic vites gti modeli 47.400 tl'dir) bir fiyat aralığı vardır. şimdi insan sormadan edemiyor; baz model ve en üst donanım arasındaki bu 15.200 tl'lik fahiş farkı yakalamak için üst modeldeki aracı her parçası ayrı ayrı olmak üzere altın suyuna mı batırdınız? lan 40 bin tl'ye 2011 model mis gibi hyundai elantra, 41.950 ve 48.600 arasındaki bir fiyata da taş gibi 2012 honda civic alınıyor; ne içtiniz lan siz?
zetinko zetinko
2012 yılı yeni kasası son derece güzel olan otomobil. 29000 liraya dacia, fiat punto filan alacağınıza bunu alın, en boş modelinde bile abs-hava yastığı-klima standart.
arabayı bulabilirseniz tabi. en erken 6 ay sonrasına gün veriyorlar.
uykutozu uykutozu
üç ay önce bir heves alıp, kredilerini ödeyemeyince satmaya çalıştığım otomobil. kapının önünde yatıyor amk. para yok para.
stack100 stack100
1. vitesten 3. vitese kadar kendi sınıfındaki araçlara göre çok daha hızlı olan özellikle büyükşehirlerde trafiğe çıkmak için kullanabileceğiniz en uygun arabadır.
2 /