volkswagen polo

7 /
doktordan temiz tesla bobini doktordan temiz tesla bobini
6r versiyonuna (2014 öncesi, makyajsız olan kasa bilindik tabirle) bir iki aydır sahip olduğum araba. markanın bizim ülkede olayı tutulmak bir defa, benim alış sebebim açıkça buydu. uzun süredir ford kullanan biri olarak (fordçu değil lütfen) biraz arabadan bahsedip biraz da kıyaslayabilirim sanırım.

üst not: ben bu kadar uzun yazacağımı tahmin etmiyordum. her şeyi iç içe yazmıştım, önce şunları ayrı paragraf yapayım dedim, sonra ya bi cümle paragraf mı olur dedim.. olaylar gelişti.

2014 öncesi versiyonlar yani bu 6r'ler, bluemotion değil ve start-stop sistemi yok. dizelleri 1.2 tdi 75 hp ve 1.6 tdi 90 hp olarak geliyor. 2014 sonrasında sadece 1.4 tdi var, 75-90 hp opsiyonları aynı motora ait. 1.2 tdi bakmaya başladım önce ama 1.6 tdi'ı aynı fiyatlarda ve temiz bulunca aldım. jetta'da da kullanılan, bilinen 1.6 tdi motor kullanılıyor. 90 hp olayı sadece yazılım sebebiyle deniyor, düşmedim üstüne o kadar zira mapping vs uğraşma niyetim yok. fark varsa da en fazla turbo farkıdır zaten, neyse. 1.2 tdi 1.6'dan bir silindir eksik hali, 3 silindir evet. yakıt olarak güzel diyorlar, çekişini kimisi beğenmiyor. multijetten aşağı kalacağını düşünmüyorum ama denemediğim için kesin bilgi veremiyorum.

1.6 tdi 90 hp şehir içi 5 lt civarı diyor, bu değeri de tutuyor. şehirler arası 3.6 diyor, onu da tutturdum kısa mesafede (30 km kadar tem yolculuğu, sürat 100-110 arası, 120'yi geçtiğim de oldu birkaç kez). aynı yolun dönüşünde sıkıştırdım biraz arabayı, en fazla 170 km'ye kadar, ortalama 4.8'e geldi. her dizel gibi gaz temkinli, yedirerek ve ani hamlelerden uzak kullanılırsa, mümkün mertebe üst viteslerde gidilirse tüketimi ciddi düşüyor.

bu motorla gelen arabalar comfortline diye gelmiş ama bluemotion öncesi olan comfortline bildiğin teneke, her şey opsiyonel. 1.2 tdi daha da fena sanırım. ama 6 hava yastığı var, yol bilgisayarı mevcut, hız sabitleyici yok - opsiyoneller arasında.

vites geçişleri kemikli ve alışkın olduğum ford şanzımanlarıyla aynı resmen. debriyaj ilk başta ağır gibiydi, alıştım. clio kullananlara sert gelir (direksiyon da buna dahil). hiçbir şekilde yormuyor şu anda. şirket clio'ları doğamı geçici olarak bozdu sanırım bilmiyorum.

yol tutuşu ve direksiyonu güzel, baya beğendim garip şekilde. kötü değil biliyorum da bu kadar beğeneceğimi düşünmemiştim. zorlayınca arkadan kayma yapıyor ama benim lastiklerden kaynaklı da olabilir. lastik önemli. çünkü 1.6 tdi motor bu kasayı kanatlandırıyor resmen.

opsiyonların azlığı, motor-direksiyon-şanzıman-süspansiyon karakteristikleriyle beraber dikkate alınınca araba gerçekten de tam bir das auto. yine bu güç ve kasayla kendisine polo yerine poli diyor, sembolünü de şu olarak düşünüyorum *
rs'ler bilmem neler vardır, 90 hp dizel altı üstü tabi ama, olsun.

ek: yazmayı unuttum, ilk kullandığımız zaman kardeşimle "tekere gelecek biraz daha" demiştik.

bu kısım arabayla doğrudan ilgili bilgi değil, belirteyim. bir aile krizinden sonra ihtiyaç sebebiyle aniden karar verip iki üç gün içinde aldım ben, bu arkadaşa karar verirken de en büyük etken volkswagen olmasıydı evet, nitekim bizim ülkede yatırım döviz-altın-vw sırasıyla gidiyor aga. insanlar parasının değer kaybetmesinden korkuyor çünkü kazanmak zor. bugünün şartlarında daha zor. anlıyorum. markaya hala gıcığım. tekel olmamalı. gönül isterdi ki mazda da aynı seviyede tutulsun mesela. lakin değeri aşırı şişirilmemiş, makul fiyatta oldukça alınabilir. beklenmedik derecede de kullanımı keyifli çıkabilir.
7 /