western union

louis cypher louis cypher
önce ukteci arkadaşın notu "ya afedersiniz de babam yurtdışında. ve bana bunlarla para yollamış(uluslararası para transferi). güzel bir kuruluşmuş. bi zahmet". ne demek istediğini anlamadım açıkçası. ben bildiğimi yazayım.

dünyanın heryerine bir kaç dakika içinde para transferi yapabileceğiniz aynı isimli şirkete ait bir sistemdir. anlaşmalı bankaların acentalığında çalışırlar. hızlı, kolay, yaygın ve güvenli kelimeleriyle tanımlarlar sistemi .
cd temizleme bezi cd temizleme bezi
nedir nasıl olur sorusuna garanti bankasının kendi açıklamasını ileterek cevap verelim.


işlem açiklamalari

western union menüsünden şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

para gönderimi: western union ile yurtdışına hızlı para gönderebilir, quick pay ile firma ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
para alımı: yurtdışından western union ile adınıza gönderilen tutarı hesabınıza hemen aktarabilirsiniz.
transferlerim: geçmiş tarihlerde gerçekleştirdiğiniz western union para transferlerinizin statülerini ve detaylarını görüntüleyebilir, "ödenecek" statüsündeki gönderim işlemlerinize ait isim değişikliği ve geri ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

western union işlemleri ile ilgili bilgi için www.garanti.com.tr'yi ziyaret edebilir veya 444 0 333 alo garanti'yi arayarak 4-1 adımını tuşlayabilirsiniz.
para gönderimi:

western union menüsü para gönderimi adımından aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

para gönder
quick pay
kayıtlı gönderim

para gönder: western union ile yurtdışına para gönderim işlemi gerçekleştirebilirsiniz:

1. adım

alıcı bilgileri: alıcının adını ve soyadını giriniz.
alıcının lokasyon bilgileri: alıcının ülkesini - gerekiyorsa - şehir ve eyaletini seçiniz.
para birimi: bu alanda, seçtiğiniz ülkede alıcıya ödenebilen para birimleri listelenmektedir. göndereceğiniz tutar, bu alanda seçtiğiniz para birimi cinsinden alıcıya ödnecektir.

2. adım

işlem yapmak istediğiniz hesap: para gönderim işlemini gerçekleştirmek istediğiniz hesabı seçiniz. western union ile türkiye'den yurtdışına yapılan para transferleri sadece usd ve eur cinsinden yapılmaktadır. şayet internet şubesi'nde kullanabileceğiniz usd veya eur hesabınız bulunmuyorsa, mevcut hesaplarınızdan birini seçerek para gönderim işlemi yapabilirsiniz. seçtiğiniz hesabın döviz tipi, para gönderimi yapacağınız tutarın döviz tipinden farklı ise internet şubesi döviz satış kuru üzerinden otomatik olarak döviz alış işlemi yapılarak para gönderim işleminiz gerçekleştirilmektedir.

gönderim tipi: "gönderim yapmak istediğiniz tutar" ile hesabınızdan göndermek istediğiniz tutarı belirtmiş olursunuz. bu seçenekte sadece usd veya eur cinsinden para gönderimi yapabilirsiniz. 1. adımda seçtiğiniz alıcının çekeceği para birimi, burada seçtiğiniz para biriminden farklı ise gönderdiğiniz tutar western union'ın döviz çevrim paritesi ile alıcının çekeceği para birimine çevrilerek ödenecektir.

ör: norveç'e para gönderirken "gönderim yapmak istediğiniz tutarı" işaretleyip 1000 usd girmeniz durumunda hesabınızdan işlem ücreti hariç 1000 usd çekilecektir. bu tutar, western union'ın döviz çevrim paritesi ile norveç kronu'na (nok) çevrilerek alıcıya ödenecektir.

"alıcının almasını istediğiniz tutar" ile alıcının çekeceği tutarı belirtmiş olursunuz. bu seçeneği işaretlediğinizde para birimi alanına otomatik olarak 1. adımda seçtiğiniz alıcının çekeceği tutara ait para birimi gelecektir. bu sayede alıcının çekeceği tutarı kur çevriminden etkilenmeden sabitlemiş olursunuz. alıcının almasını istediğiniz tutara karşılık olarak hesabınızdan çekilecek tutar ise western union'ın döviz çevrim paritesi ile eur cinsinden belirlenmektedir.

ör: norveç'e para gönderirken gönderim tipinde, "alıcının almasını istediğiniz tutar"ı işaretlediğiniz takdirde kur alanına otomatik olarak nok gelecektir. alıcının 1000 nok almasını istediğiniz takdirde bu tutarın hesabınızdan çekilecek olan eur karşılığı western union'ın döviz çevrim paritesi ile hesaplanmaktadır.

kayıt ismi/kayıtlı gönderim olarak tanımla: kayıt ismi girip bu kutucuğu işaretlediğiniz takdirde para gönderim işleminiz kayıtlı gönderim olarak kaydedilecektir. kayıdınıza, para gönderimi / kayıtlı gönderim adımı altından dilediğiniz an ulaşıp sadece gönderim ve gönderici bilgilerini belirterek daha önce belirtmiş olduğunuz alıcı ve ülkeye para gönderimi yapabilirsiniz.

hesapla butonuna tıkladıktan sonra göndereceğiniz tutar ve işlem ücretine ait bilgiler görüntülenecektir. bilgileri kontrol edip devam butonuna tıklayarak işleminize devam edebilirisiniz:

alıcının çekeceği tutar: seçtiğiniz gönderim tipine göre alıcı tarafından çekilecek tutarı ifade eder.
western union döviz çevrim paritesi: alıcının çekeceği para birimi, "gönderim yapmak istediğiniz tutar"ın para biriminden (usd veya eur) farklı ise western union tarafından belirlenen parite ile alıcının çekeceği tutar hesaplanmaktadır. "alıcının almasını istediğiniz tutar" ile gönderim yapmak istediğinizde ise bu tutara karşılık hesabınızdan çekilecek toplam tutar western union döviz çevrim paritesi ile eur cinsinden hesaplanmaktadır.
işlem ücreti: göndereceğiniz tutara ait western union tarafından hesaplanan işlem ücretini (usd veya eur) ifade eder.
toplam tutar: işlem ücreti ile birlikte gönderilecek toplam tutarı (usd veya eur) ifade eder.
1 usd (eur): garanti internet şubesi döviz satış kurunu ifade eder. işlem yapmak istediğiniz hesap usd veya eur'dan farklı bir döviz tipine sahipse bu değer görüntülenir.
toplam tutar karşılığı hesabınızdan alınacak tutar: işlem yapmak istediğiniz hesabın döviz tipi, para gönderimi yapacağınız tutarın döviz tipinden farklı ise internet şubesi döviz satış kuru ile toplam tutar karşılığı hesabınızdan alınacak tutar hesaplanmaktadır.

3. adım

gönderen kişi bilgileri: gönderen adı, soyadı ve doğum tarihi görünülenmektedir.
adres bilgisi: adres bilginizi seçiniz. güncel olmayan adres bilginizi tanımlamalar menüsü bilgi güncelleme adımından güncelleyebilirsiniz.
telefon numarası: telefon numaranızı seçiniz. güncel olmayan sabit telefon numaranızı tanımlamalar menüsü bilgi güncelleme adımından güncelleyebilirsiniz.
kimlik bilgisi: kimlik bilgileriniz görüntülenmektedir. güncel olmayan kimlik bilgileriniz size en yakın garanti şubesinden güncelleyebilirsiniz.

4. adım

onay ekranı: para gönderim işlemine ait transfer bilgileri listelenmektedir. işleminizi onayladıktan sonra mtcn (para transferi kontrol numarası) ekranınızda görüntülenecektir.

quick pay: bu adımdan, western union sisteminde kayıtlı bulunan firmalara para gönderim işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

1. adım

firma adı, firma kodu ve ülke: quick pay işlemi gerçekleştireceğiniz firmayı firma ara butonuna tıklayarak seçebilirsiniz. çıkan ekranda firma ismi veya firma kodu ile arama yaptıktan sonra para gönderimi yapmak istediğiniz firmayı seçiniz. firma bilgileri otomatik alarak ekranınıza gelecektir. firmaya ait hesap numarası doldurulması zorunlu alan olup referans numarası ve departman ismi isteğe bağlı olarak belirtilebilir.

2. adım

işlem yapmak istediğiniz hesap: quick pay işlemini gerçekleştirmek istediğiniz hesabı seçiniz.

tutar: gönderim yapmak istediğiniz tutarı belirtiniz.

kayıt ismi/kayıtlı gönderim olarak tanımla: kayıt ismi girip bu kutucuğu işaretlediğiniz takdirde para gönderim işleminiz kayıtlı gönderim olarak kaydedilecektir. kaydınıza, para gönderimi / kayıtlı gönderim adımı altından dilediğiniz an ulaşıp daha önce belirtmiş olduğunuz firmaya para gönderimi yapabilirsiniz.

3. adım

gönderen kişi bilgileri: gönderen adı, soyadı ve doğum tarihi görünülenmektedir.
adres bilgisi: adres bilginizi seçiniz. güncel olmayan adres bilginizi tanımlamalar menüsü bilgi güncelleme adımından güncelleyebilirsiniz.
telefon numarası: telefon numaranızı seçiniz. güncel olmayan sabit telefon numaranızı tanımlamalar menüsü bilgi güncelleme adımından güncelleyebilirsiniz.
kimlik bilgisi: kimlik bilgileriniz görüntülenmektedir. güncel olmayan kimlik bilgileriniz size en yakın garanti şubesinden güncelleyebilirsiniz.

4. adım

onay ekranı: quick pay işlemine ait transfer bilgileri listelenmektedir. işleminizi onayladıktan sonra mtcn (para transferi kontrol numarası) ekranınızda görüntülenecektir.

kayitli gönderim: daha önce gerçekleştirdiğiniz ve kayıtlı gönderim olarak tanımladığınız para gönderim ve quick pay işlemlerini bu adımdan görüntüleyebilirsiniz. dilerseniz kayıtlı gönderiminizde değişiklik yapabilir veya kaydınızı iptal edebilirsiniz.para alimi:

bu adımdan türkiye'ye adınıza gönderilmiş western union para transferine ait tutarı hemen hesabınıza aktarabilirsiniz.

1. adım:

mtcn (para transferi kontrol numarası): internet şubesi'nden gerçekleştireceğiniz para alım işlemleri için mtcn numarasının belirtilmesi zorunludur. türkiye'ye adınıza gönderilmiş western union para transferine ait mtcn numarasını gönderen kişiden öğrenerek ilgili alana giriniz.
gönderen ülke: gönderen kişinin ülkesini seçiniz.
gönderen adı: gönderen kişinin adını giriniz.
gönderen soyadı: gönderen kişinin soyadını giriniz.
gönderilen tutar: adınıza gönderilen tutarı girip gönderilen tutara ait para birimini seçiniz.

2. adım:

gönderilen tutarın aktarılacağı hesap: para alım işleminize ait tutarın aktarılacağı hesabınızı seçiniz. dilerseniz, gönderilen tutardan farklı bir döviz tipindeki hesabınızı seçerek para alım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. bu durumda, internet şubesi döviz alış kuru üzerinden otomatik olarak döviz satış işlemi gerçekleştirilmektedir.

3. adım

alıcı bilgileri: ad, soyad ve doğum tarihi bilgileriniz görüntülenmektedir.
adres bilgisi: adres bilginizi seçiniz. güncel olmayan adres bilginizi tanımlamalar menüsü bilgi güncelleme adımından güncelleyebilirsiniz.
telefon numarası: telefon numaranızı seçiniz. güncel olmayan sabit telefon numaranızı tanımlamalar menüsü bilgi güncelleme adımından güncelleyebilirsiniz.
kimlik bilgisi: kimlik bilgileriniz görüntülenmektedir. güncel olmayan kimlik bilgileriniz size en yakın garanti şubesinden güncelleyebilirsiniz.

4. adım

onay ekranı: para alım işleminize ait bilgiler listelenmektedir. işleminizi onayladıktan sonra para alım işleminize ait tutar seçtiğiniz hesaba aktarılmaktadır.transferlerim

bu adımdan, geçmiş tarihlerde gerçekleştirmiş olduğunuz western union para transferlerinizi ve statülerini görüntüleyebilir, "ödenecek" statüsündeki gönderim işlemlerinize ait isim değişikliği ve geri ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

işlem tarihi: geçmiş tarihlerde gerçekleştirdiğiniz western union işlemlerinizin tarihini belirtir.
transfer tipi: geçmiş tarihlerde gerçekleştirdiğiniz western union işlemlerinizin tipini (gönderim, alım, quick pay) ifade eder.
mtcn: geçmiş tarihlerde gerçekleştirdiğiniz western union işlemlerinizin mtcn numarasını ifade eder.
ad soyad/firma: geçmiş tarihlerde gerçekleştirdiğiniz gönderim işlemlerindeki alıcıyı, quick pay işlemlerindeki alıcı firmayı ve alım işlemlerindeki gönderen kişiyi belirtir.
tutar: geçmiş tarihlerde gerçekleştirdiğiniz gönderim ve quick pay işlemleri için işlem ücreti dahil gönderdiğiniz toplam tutarı, alım işlemleri için ise size gönderilen tutarı belirtir.
durum: geçmiş tarihlerde gerçekleştirdiğiniz western union işlemlerinizin durumunu (ödendi, ödenecek, geri ödendi) belirtir. sadece "ödenecek" statüsündeki işlemler için isim değişikliği ve geri ödeme yapabilirsiniz.

transferlerim adımdan şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

değişiklik
detay
geri ödeme

değişiklik: bu adımdan sadece seçmiş olduğunuz para gönderim işleminize ait alıcı ad ve soyad değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. değişiklik işlemi için işlem ücreti alınmamaktadır.

detay: geçmiş tarihlerde gerçekleştirmiş olduğunuz western union para transferlerinizin detaylarını bu adımdan görüntüleyebilirsiniz.

geri ödeme: "ödenecek" statüsündeki para gönderim işlemleri için geri ödeme yapabilirsiniz. geri ödeme işleminde sadece göndermiş olduğunuz anapara, hesabınızdan çıkan döviz tipi cinsinden iade edilmekte olup işlem ücreti geri ödenmemektedir.
martinirena martinirena
para çekerken genellikle ülkemizdeki çoğu bankacının özel sorularına maruz kalmanıza neden olan sistemdir.hayır yani yap işini olsun bitsin.
needforspeed needforspeed
iletişim telefonlarına ulaşılamayan sistem.

ayrıca bankalar kafalarına göre muameleler yapabiliyorlar ve bu konuda western union'ın hiçbir yaptırımı yok.

mesela yapı kredi bankası biz şu ülkelere göndermiyoruz diyebiliyor keza akbank'ta bu müsveddelerle tabi ki başka işlemlerim için de yıllardır çalışmıyorum