xiaomi redmi note 5a prime

lanetherif lanetherif
uzun uzun yazmaya aslında çok da gerek olmayan, bir diğer xiaomi başarısı olan telefon.
öncelikle yazılımda bir uyumsuzluk, bir çökme, donma vs... her zaman ki gibi yok.

telefonla devamlı konuştuğum insanlar sesimin eskisine nazaran daha net ve yüksek geldiğinden bahsetti. bu yorumların üzerine daha net denemek için firma hattını xiaomi telefona taktım, devamlı konuştuğum ve samimi olduğum bir kaç firma yetkilisi ile görüştüm ve aynı fark üzerinde onlar da durdular. bu da demek oluyor ki iyi bir mikrofon performansı var (eski telefon huawei p9 lite - firma hattı iphone 5)

pil ömrü gerçekten harikulade, yoğun telefon kullanan ve fazlasıyla pil tüketiyor olan navigasyon programlarını gün aşırı kullanan biri olmama rağmen 1 haftadır şarjım 2 günü çok rahat çıkartıyor. hatta günün sonunda şarj bitsin diye mücadele etmesem 2.5 gün de gideceğine eminim fakat gün ortasında şarj etmek pek işime gelebilecek bir şey değil.

performans olarak zaten anlatmaya gerek yok. 8 çekirdek snapdragon işlemcisi, 3 gb ram'i ile son derece keyifli bir kullanış sağlıyor. daha herhangi bir takılma ile karşılaşmadım.

yazılım ile birlikte gelen bazı güvenlik özellikleri var ki telefonun kullanımını keyifli hale getiren bir diğer özellik. 2. alan özelliği ile 2 farklı telefon kullanıyor hissi yaşattığı gibi, 2. alana geçmeseniz bile tüm uygulamaları isteğiniz dahilinde ek program olmaksızın klonlayarak kullanabilmenizi sağlıyor olması da keyifli bir ayrıntı.

kamera ile çok işim olmasa da selfie çekerek ön kamerayı deneyen arkadaşlar başarılı buldu, arka kamera performansı ise benim için yeterli. merak edip örnek isteyen olursa bir kaç fotoğraf çeker atarım...

tabi ki tavsiye ediyorum. samsung'un reklamlarına, apple'ın pr çalışmalarına tonlarca para döküp yazılım ve donanım olarak paranızın çok altında bir cihaz almaktansa xiomi almak tam manasıyla akıl mantık işidir.
alınız aldırınız...