yalnız tipler güneşli güzel havalarda ne yapıyor

1 /
yerlerde sürünmeyelim yerlerde sürünmeyelim
kronik bir yalnız olarak yaklaşmakta olan sıcak güneşli güzel havalarda merak uyandıran olay.
amacım fikir fırtınası yaparak kaliteli bir yalnızlık yaşamak.
yalnızlıktan bıktığım yok yani.
50 milyon dolar olaydı iyiydi.
nickotine nickotine
şiir yazıyorlar.

beni bu güzel havalar mahvetti,
böyle havada istifa ettim
evkaftaki memuriyetimden.
tütüne böyle havada alıştım,
böyle havada aşık oldum;
eve ekmekle tuz götürmeyi
böyle havalarda unuttum;
şiir yazma hastalığım
hep böyle havalarda nüksetti;
beni bu güzel havalar mahvetti.

orhan veli
a me lee a me lee
bu pazar mesela gayet güzel güneşli bir hava vardı. cumartesi akşamı fazla kaçırmış olmam ve hastalığım sebebiyle öğlene doğru uyandım. perdeleri biraz aralayıp güneşin girmesine izin verdim. bilgisayardan zeki müren şarkılarından oluşan bir liste açıp mutfağa doğru yol aldım. güzel bir kahvaltı hazırlığına girişmiştim ki evde taze ekmek olmadığı fark edince markete inip bir şeyler aldım, dönüş yolunda ise fırından taze ekmek aldım. kahvaltı hazırlığını sona erdirip, ayılar gibi yeme işlemine giriştim. yeşil çayımı alıp camekanlı balkona çıktım. ev yedinci kat olunca insan kendini bir gökdelende (yaşadığım şehre göre) falan sanıyor tabii. yoldan geçen arabalara ve koşuşturan insanlara baktım biraz. sonra uzaklardaki dağları izledim.

kahvaltıdan sonra salona geçtim ve müzik çalmaya devam ederken telefondan biraz twitter falan kurcaladım. normalde cumartesi günleri ablamlara giderim. hem aile ziyareti hem de pazar alışverişi yaparım. hasta olduğum için evden çıkamamıştım. o yüzden bugün gideyim ablamlara dedim.

duş alıp, eşortmanlarımı giydikten sonra yola düştüm. 20-25 dakika kadar mümkün olduğunda en ıssız ve ara sokaklardan yürüyerek ablamların eve vardım. bim'e girip 3 poşet abur cubur aldım. eve girip 2, 3 ve 14 yaşındaki yeğenlerimin önüne torbaları döküverdim.

ablam türk kahvesi yaptı, balkonda sigara kahve ile takılırken, evin hemen karşısındaki parkta oynaşan liselileri dikizledim biraz. sonrasında enişte bey ile balık almaya gittik. dönüşte kuzenlerimi de alıp eve döndük. balıkları güzelce hazırlarken enişte bey rakıları doldurdu. balıklar fırına doğru yol alırken, ilk dublelerimiz de kanımıza doğru yol aldı. (gerçi buradan sonrası artık güneşsiz ama güzel bir havaya dair) arkasından bir roka salatası ve kapya biberlerin içine komple sarımsak doldurarak hazırladığım mezeler gerekli işlemleri gördü.

çöktük masaya şişenin dibini bulduk. velhasılıkelam günün sonuna gelmiş olduk.


1 /