yarım debriyaj

böyle buyurdu kontes böyle buyurdu kontes
genelde park halinde olan bir aracı kaldırırken veya sıkışık trafiklerde arabanın öne doğru bir anda cortlamasını engellemek için gaza basıp debriyajdan ayağınızı adı üstünde tam kaldırmadan hafifçe dokunmanızdır. kullanıp pratik yapınca ancak başarıya ulaşırsınız.
ha bir de;
direksiyon alıştırmalarında sürücü kurslarının öğrettiği ancak,direksiyon sınavında sorulmayan şeydir. yada bana sınavı yapan ablamız (buradan sevgiler) yapsam dahi balataları yakma uğruna,bu deliyle uğraşılmaz diye "geçtiniz" deyip ehliyeti vermiştir.
teşekkürler super woman.
bitli piyade bitli piyade
arabayı gaza basmadan kaldırmaya yarar. özellikle yokuşlarda, trafik sıkışıklığında kullanılır. ancak şöyle bir durum var debriyaj pedalına bastığınızda motorunuzdaki gücü aracınızdan kesersiniz bu kesme işini yapan parça mekanik metal bir parçadır. sürekli yarım debriyaj olarak aracı kullanırsanız bu metal parça aşırı şekilde ısınır, ömrü kısalır, bu metal parça üzerinde istenmeyen çatlamalar ve diğer sorunlar oluşur, aracı kullanırken sarsıntı gibi rahatsız eden sorunlar yaşamaya başlarsınız ve nihayetinde size tonla masraf açar. bu sebeple çok zorunda kalmadıkça yapılmaması gereken bir eylem. en azından aracınızı seviyorsanız.
kızıl kurt kızıl kurt
trafiğin yoğun olduğu illerde, ya da hill holder olmayan araçlarda baskı balataya aşırı yük bindirdiğinden dolayı ömrünü erken tüketmesine neden olan eylem.

bir önceki aracımda hill holder yoktu ve neredeyse düz sokağı olmayan bir şehirde yaşadığımdan dolayı baskı balatanın ömrünü erken tüketmesini engellemek için ben yarım debriyajla değil direkt el freniyle kalkıyordum yokuşlarda. böyle yapmanız daha sağlıklıdır. sıkışık trafiğe ise yapacak bir şey yok. sadece baskı balata değil, saatler süren dur kalklar hem fren sistemine hem aracın motoruna da zarar veriyor.