yaşlanma korkusu

1 /
16 inç fileli çorap 16 inç fileli çorap
daha 20 yaşına bile gelmeden bi insanın hissetmesinin hiç sağlıklı olmadıını düşündüğüm his bu.etraftaki yaşlıları görüp onlara acımakla başlayan duygular silsilesi.zamanın değerini anlamayı öğreten olgu.buruşma,koşabilme özlemi,ölüme yakınlıktan dolayı allaha inanmaya başlama...istemiyorum yaşlanmak.
sanki cazorla sanki cazorla
içinde "başkalarına muhtaç olma" gibi bir acziyeti de barındırdığından yaş ilerledikçe katlanan korku. ölümün sadece seksenlikleri alıp götürmediğini, üç yaşında bir çocuğu da kucakladığını bilmek bu korkuyu hafifletebilir. ayrıca "ölüm" algısı bu korkunun yaşanma şiddetini etkiler.
estetik kaygılara da dokunur bunun öbür ucu, ki bunu düşünen zaten kırışıklara boğulsundur bir an evvel!
kelebekler kayısı yemez kelebekler kayısı yemez
etrafımdaki herkesin yaşadığı ve bana da yaşatmak için uğraştığı korku.

"bu sene 27 yaşında olacağız. 27 ler kulübüne katılabiliriz.." diyen arkadaşlar;

"27 demek..evde kaldın" diyen akrabalar;

"kırışıklık kremi kullanmalısınız" diye dudak büzen kozmetik manyakları..
lövemiyorum lövemiyorum
kimini bu dünyadan çekip alan korku.daha bir iançlı olursunuz,her şeyde yaradanı görmeye başlar ve tam da cahit sıtkı'nın dediği gibi hissedersiniz:

olmuyor seni düşünmemek tanrım,
ummamak senden medet,
suyun dibine vardı ayaklarım
suyun dibinde zulmet.
kalmadı ümidin soluk ve cılız,
ışığında bereket.
ve ölüm kapımda kişner,sabırsız,
bir at oldu nihayet.
gamlı baykuş gamlı baykuş
bir aile kuramamışsa yada kurmak istemiyorsa günden güne yalnızlaşacağını bildiğinden oluşur o korku. herkes evlenir, çoluk çocuğa karışır ve kendi hayatına çekilmeye başlar ve sen gün geçtikçe azalırsın, eksilirsin, yalnızlaşırsın.

üniversitede hergün mutlaka iletişim halinde olduğum bir arkadaşımla en son 2 ay önce falan görüştüm sanırım aynı şehirde olmama rağmen mesela. işte herkesle birgün böyle olacağını bildiğimden korkuyorum yaşlanmaktan. sonra aciz olmaktan da korkuyorum, muhtaç olmaktan. yaşlanmaktan değil de, insan yaşlılığın getirdiklerinden korkuyor aslında.
1 /