yds

1 /
nigra nigra
yabancı dil sınavıdır açılımı. össden bir hafta sonra yapılır. kitapçığında 100 ingilizce, 100 fransızca ve 100 almanca sorusu bulunur. yabancı dil alanınıza göre o üç dilden birini seçersiniz. genelde ingilizceden girenler ağırlıktadır.
ingilizcede soru dağılımı şöyledir: ingilizcenin ilk 10 sorusunda direk olarak kelime bilginiz ölçülür; 11'den 22. soruya kadarı gramer bilginiz ölçülür; 23'den 32. soruya kadar parçaya uygun kelimeleri yerleştirmeniz istenir; 33'den 42. soruya kadar eksik cümleyi uygun bir şekilde tamamlamanız istenir; 43'den 46. soruya kadar cevabı verilen soruyu bulmanız istenir; 47'den 54'e kadar ingilizce-türkçe, türkçe-ingilizce çeviri yapmanız istenir; 55'den 75. soruya kadar okuduğunuzu anlayıp anlamadığınız test edilir; 76'dan 80. soruya kadar verilen cümlenin eş anlamlısını bulmanız istenir; 81'den 85. soruya kadar paragrafta eksik bırakılan cümleyi bulmanız istenir; 86'dan 90. soruya kadar durum verilir, duruma uygun söylenebilecek ifadeyi bulmanız istenir; 91'den 95.soruya kadar diyalogta eksik verilen konuşmayı tamamlamanız istenir; 96'dan 100. soruya kadar paragrafta anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulmanız istenir.
iyi bir yer kazanmak istiyorsanız (öss'yi çok iyi yaptığınızı varsayarak) o 100 sorudan en az 95 net çıkarmanız gerekir.
innocent and white innocent and white
kesinlikle kek değildir... ingilizce öğretmenliği diye yırtınanların sonunda başka
bir dildeki öğretmenliğe (genellikle) gittikleri bir sınavdır..ama inundan sonradan çok memnun olanlar vardır.. öğretmenlikten vazgeçenelere de rastlanır...-şekil 1a-
the noose the noose
sınav upper-intermediate seviyededir.soruların zorluk derecesi yıllar içersinde artmaktadır.yds sınavıyla biryere girmekte aynı orantıda artıyor.bundan 6-7 sene önce 68-70 netle ingilizce öğretmenliğine girilebiliyorken şuan neredeyse 100 soruyu full yapmanız gerekmektedir.kelime ve dilbilgisi olmaksızın sınavı kazanmak hayaldir.
mkopaw mkopaw
30binden civarında öğrenci girmesine rağmen yetersiz kontenjanlar nedeniyle yerleşme şansınızın zor olduğu bir sınav.
örtülü özne örtülü özne
matematikten kaçıp dil bölümü seçenlerin kelimenin tam anlamıyla azına sıçan sınavdır. 100 soruda 90 yapıp da hiçbir yere yerleşemediğiniz başka bir sınav var mıdır yani.
cerceve cerceve
öss sonrası herkes rahatlamışken dilcileri stresten strese sokan sınavdır. hele ki bir de öss'den tahmininizden biraz daha fazla yanlışınız varsa o zaman daha da stresli bir hal alır.

sorular aslında genel olarak öyle aman aman zor değildir. birkaç tane zorlayıcı soru vardır. ama kazanabilmek için çok az hata lüksünüzün olması işleri zorlaştırır. 1 ila 3, hatta bazen 4 yanlış normal kabul edilirken, 5 ve üzeri yanlış sayısı ne yazık ki başarısızlık göstergesidir. (ingilizce için)
cerceve cerceve
sırf buna çalışmak bile başlı başına stres unsuruyken bir de başınıza öss çorabı örülür ki ona hiç değinmek istemiyorum. dil öğrencileri diğerlerine kıyasla çok daha ağır şartlar altında girer bu nedenle üniversiteye.
slave of pain slave of pain
iyi bir yere yerleşebilmek için kesinlikle 90 üstünde net yapılması gereken sınavdır. ha össyi söylemedim bile. hepsi en uç seviyede olmalıdır netlerinin.

iyi üniversitelerin taban puanları 380lerde gezer. yani tüm sınavları fullesen de eğer anadolu öğretmen değilsen boğaziçi odtü ve hacettepe öğretmenliklere de giremezsin. sen 98 ingilizce netiyle orta halli bir üniversiteye yerleşirken 80 netli bir anadolu öğretmen en iyi üniversitelere yerleşir. böyle haksızlıkların olduğu bir bölümdür bu. ulan ben nası küfretmeyim şimdi bu duruma? şaka gibi resmen. traji komik..
maria elena maria elena
çok kolay olması dezavantaj sayılırdı dilciler arasında. seçici sorular olsun isterdik biz.

bizim senemizde çok kolaydı mesela sorular. hoş o kolay sorularda bile sazanlığımdan 2 yanlış yapmıştım. insan 2,5 saatlik sınavdan 1 saat 10 dakikada çıkınca öyle oluyor. gençlere nasihat olsun bu.
1 /