yedinci koğuştaki mucize

1 /
ofansif sol bek ofansif sol bek
çok övdüler ama gitmedim. gitmeyi de düşünmüyorum. şikeye fener yakan tayfadan sarp akkaya'nın oynadığı filme gidip de bu şike seviciye para kazandıracak halim yok. he, ben filmine gitmedim diye bu herif fakirleşmez tabi, ama en azından durduğumuz yer belli olsun. öyle değil mi?
sherlocky sherlocky
filmleri kopyalayıp tekrar gösterime sokmak nasıl bir akıl fikirse anlamıyorum. cebimdeki yabancı ya da benim dünyam gibi bu da gereksiz. konusu zaten iyi olan bir şeyi yapınca tutar sanıyorlar. hele ki sinema sektörünün sekteye uğradığı bu zamanda. paraya yazık. haftanın 2 günü zaten sinema komedi de kore versiyonu gösteriliyor. hiç bir çekici yanı yok para vererek izlemenin. kim oynarsa oynası çekici değil orijinali varken.
diren bonibon diren bonibon
maksat ağlamak olsun, ağlarız iyi gelir, sinirimizi stresimizi atarız gibi nedenlerle gittiğimiz ama sinirden saçımızı başımızı yolduğumuz bir film oldu. ağladık yalan da yok ama genel olarak ben küfür ediyordum. öncelikle film kötü olduğu için değil filmde direkt yaşananlara sinirlendim.

filmle ilgili spoiler vermeden direkt idam cezası hakkında konuşmak istiyorum. her ne koşulda olursa olsun idam cezası ceza hukukunun temel ilkelerine aykırıdır. suç ne olursa olsun idam caniliktir. bir tane masum bile bu sistemin kurbanı olursa sistem işlemiyor demektir. ayrıca ceza hukukunda suçluyu toplumdan ayrırarak toplumu korumak, suçluyu cezalandırmak ve aslında ıslah ederek topluma kazandırmak gibi hedefleri vardır. sen kişileri ıslah etmek ve topluma katmak isterken idam bunun tamamen aksidir. evet bazı toplumsal olaylar da aşırı sinirleniyoruz ben de dahil olmak üzere ama idam çığırtkanlığı yapmak bence yanlış. neyse filme dönelim.

spoiler

şimdi efendim kim bu yarbay amına koyayım? yarbay kim lan? allah mısın aq demek istiyorum öncelikle. her ne kadar filmde adam allah deseler de yemin ederim sikerler. zaten sinirim ve ettiğim küfürler tam olarak buna dayanıyor. ben böyle hukuk sisteminin aq. ben o karar veren hakimin de hukuk diplomasını sorgularım. neymiş akli dengesi yerindedir raporu almışlar. pes. o sanık müdafisi? karar açıklanırken başını öne eğmek mi? oha daha neler? filmi izlerken tansiyonum çıktı.

onun dışında izlerken dram bastılar yani ağlamamız için ekstra uğraşıldığını hissettim ama zaten ağlamak için gittiğimden şikayetim yok.

film hataları tatsız. özellikle idam sahnesi. savcı her türlü kontrol eder, hüküm sanığın boynuna açılır, sözler bağlanmaz falan fistan. bunları kenara koyalım.

spoiler

genel bakınca ağlamak için izlenir ama asla bir babam ve oğlum değildir.
bismillahirahmanirahimof bismillahirahmanirahimof
7 beonbangui seonmul filminin uyarlaması olmuş. ve berbat bir uyarlama. arkadaş zoruyla gittiğim sinemadan boşa giden zamanıma üzülerek ayrıldım. zaten orijinal konusu olmayan bir filmi yeniden yorumlamak her şeyi bitiriyor ki genel hatlarıyla oyunculuklar da çok kötü. sadece ova karakterini canlandıran nisa sofiya aksongur adındaki dünyalar güzeli kız çocuğunun oyunculuğunun oldukça başarılı olması biraz toparlamış filmi. bu arada gereksiz bir detay olsa da saç rengine bile bittim ova'nın. çok şirin biri. onun dışında pek önemli bir şey görmedim ben.
edit: imla.
soolcan soolcan
dün gece orijinal kore yapımını youtube'dan salya sümük izlediğim yerli olanını merak etmeme rağmen izlemeyeceğim film. şimdi kore yapımı olanı da çok harika değil bunu belirtmek gerekiyor.

bir çok manık hatası barındırıyor hikaye güzel düşünülmüş ama kötü işlenmiş. korelilerin oyunculuğu zaten kötü adamlar mimikleri yapamıyor işte, ağlarken de yüzü aynı pörtleklikte gülerken de . filmdeki küçük kızın oyunculuğu kesinlikle adamdan daha iyiydi. ayrıca türk filmlerindeki bir tarzla hapishanedeki herkesin bir anda melek kesilmesi gerçek hayatta çok olamayacak şeyler. burada konu oldukça kopuk anlatılmış. dahası filmin sonuna doğru en iç yakan sahnesi fazla fantastik olmuş ve esas insanları duygu patlaması yaptırabilecek alanalr pas geçmiş. film şahane mi ? asla değil ama bir kız babası olduğumdan sarınım ben bir filmde daha bu kadar ağladığımı hatırlamıyorum içim dışıma çıktı.
r0x r0x
duygusal filmleri sevmem, hatta herkesin hakkında konuştuğu dizi/filmlere de genelde ön yargılı yaklaşırım. o yüzden fragmanını dahi izlememiştim. birkaç saat önce onedio'da filmle ilgili bir içerik gördüm, fransızlar amerikalılar bayılmış ağlamış falan bir deneyeyim dedim vay demez olaydım.

akşam akşam ağzıma sıçtı kelimenin tam anlamıyla. zaten corona yüzünden psikolojimiz alt üst durumda, son darbeyi de bu vurdu. sonunu tahmin edemediğim için daha da zulüm oldu. film bitmeden dayanamayıp yaşanmış bir olaydan uyarlanıp uyarlanmadığını gugılladım, allahtan değilmiş zira bu olay bir ülkede yaşanacaksa kimseye kaptırmayız bizim ülkemize has durumlar bunlar. söylemeden geçemeyeceğim, annelik babalık gerçekten çok kutsal şeyler belkide daha kutsal bir şey yok hayatta.

araya spoiler kaçmış mı diye son bir kontrol yapayım...

kaçmamış. enter!
benbirtekahmetisevdim benbirtekahmetisevdim
normalde hiç kimsenin ağlamadığı duygusal sahnelerde ağlayan beni ağlatmamış olan filmdir. belki içinde bulunduğum stresli durum bunu baskıladı; belki de insanların yorumlarından dolayı aşırı bir beklentiye girdim. konu güzel ve oyunculuklar bence çok iyi. karantina günlerinde izlenebilecek hoş bir film.
kralfeanor kralfeanor
oyunculukları kendini aşmış olan dizi. cidden hayatımda ilk defa bir filmde bu kadar duygusala bağladım.

bu filmden önce açıp izlediğim en son dram filmi muhtemelen 6 7 sene öncesindedir. bu filmi de açma sebebim instagramda gordugumy 5 saniyelik bakışma sahnesiydi
autumn sonata autumn sonata
iyi niyetle yapılmış, iyi oyunculukları olan vasat film. böylesine ağır dramları, daha doğrusu "ben sizi çok ağlatacağım" filmlerini sevmiyorum. bu kadar gözyaşı akıtmadan yaşatabilmektir asıl önemli olan bütün o hisleri.

ama yine de sevgiye, insana dair umutları, güzel niyetleri olan bir film.
cocakoala cocakoala
bir karantina akşamı oturduk izledik. annem, babam ve ben. üçümüzun de üzerinden adeta tır geçmiş gibi oldu. bir güzel ağladık iyi oldu insan taraflarimizi hatırladık.
1 /