yeelight

overactive overactive
bu entry nin girildiği tarih itibari ile en iyi f/p akıllı ampul üreticisidir.

genelinde akıllı ev ürünleri üreticisi olarak adlandırılabilir ama odak noktaları aydınlatmalardır. bunların en temel ürünlerinden olan ampul konusunda da çok başarılı olduklarını hem şahsım hemde otoritelerin adına söyleyebilirim.

öncelikle bir ampul ile oda aydınlatma fikriniz varsa onu bir kenara koyacaksınız. bu ampuller en az 2 aydınlatma ünitesinin olduğu odalar için ya da sadece ambiyans yaratmak amacıyla yaratılmış ürünlerdir. aksi halde işinizi görmez. en iyi parlaklığı sıcak beyaz modunda alabilirsiniz. sonuçta 800 lümen bir ışık kaynağından bahsediyoruz. eğer biraz daha parlak olsun derseniz xiaomi nin 950 lümen olan ampulünü alabilirsiniz. fakat onu mi home ile kullanacağınızı ve henüz siri ya da homekit desteğinin olmadığını unutmayın. yeni versiyonununda yok (beyaz olan). gri olanında homekit desteği var fakat onunda lümeni düşük. ortalık biraz karışık anlayacağınız.

uygulaması şu an için basit sade ve kullanışlı. siri kısayollar özelliği ve ayrıca homekit desteği fiyatına göre büyük artılarıdır ios kullanıcıları için.

bağlantı sorunları, kendi kendine kapanmalar veya gecikmeler yaşayanlar olduğunu okudum. o konuda ağ bağlantılarını ve ayarlarını, modeme yakınlık konularını ve hatta elektrik hattınızda kaçak olup olmadığına kadar kontrol etmeniz gerektiğini düşünüyorum. nihayetinde wifi kullanan (ip adresi mac adresi kullanan), içinde yazılımı olan bir elektronik cihaz, ampul diyerek geçmemek lazım.

piyasada xiaomi yeelight diye anılıyor fakat artık tamamen xiaomi den ayrılmış durumdalar. mi home uygulaması desteği var ama xiaomi ampullerin yeelight uygulama desteği yok buna dikkat edin. ayrıca xiaomi yeelight diye arattığınızda xiaomi nin kendi ürünleri de çıkıyor onlara da dikkat edin. onlar artık yeegliht değil üzerleinde mi yazar. mi home uygulamasında siri kısayolları kullanım henüz yok o nedenle aldığım bir ürünü iade ettim. evde bir kaç ampul kullanacaksanız bu önemli bir faktör. en son modeli an itibari ile yeelight 1s olarak geçer. onu almaya özen gösterin.

ayrıca led şerit ürünleri de mevcut. henüz ülkemizde resmi olarak satılmıyor fakat olursa onu da 1s olarak almanızı öneririm (şimdilik aliexpress vb) razer chroma ile senkronizasyon desteği bile mevcut.

özetlemek gerekirse philips hue kadar pahalı değil, ışık kalitesi ondan daha iyi (inceleme yazılarına dayanarak) ve hub ihtiyacı duymuyor. temel bir ekosistem yaratmak mümkün. ileride daha etkili ürünler çıkaracağı kesin.