yeni başlayanlar için elektronik sigara

gxix gxix
şimdi öncelikle şunu belirteyim, sigara sağlığa zararlıdır. bu normal sigara olmuş, elektronik sigara olmuş fark etmez. ben burada inandığım şeyleri paylaşmak istiyorum.

şimdiye kadar yaptığım araştırmalarda elektronik sigaranın normal sigaraya oranla daha az zararlı olduğuna kâni olduğum için şunu söylemekte beis görmüyorum: eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız elektronik sigara ile bunu başarmak mümkün.

yani elektronik sigaraya başlamanın tek mantıklı açıklaması normal sigarayı bırakmak olabilir. bunun haricinde aklınıza gelebilecek diğer tüm bahaneler intihar fermanıdır. hatta şöyle de bir ek yapayım: normal sigarayı öncelikle normal yollarla (örneğin irade, bir profesyonelden yardım almak vb) bırakmayı denemelisiniz. hem de bunu defaatle denemeli, yok başarılı olamıyorsanız bir ihtimal elektronik sigarayı deneyebilirsiniz. elektronik sigara ilk fırsatta kucağına atlanacak kadar masum bir dünya değildir. bunu unutmayın.

*

uyarılarımızı yaptıktan sonra gelelim sigarayı bırakmak isteyen siz değerli okurlarımıza. öncelikle bu dünyaya ait terminolojiyi bilmek gerekir. onun için şu giriye göz atıyoruz:


onun haricinde bu dünyaya adım atarken ayırt etmek gereken bir diğer husus da şu: "elektronik sigarayı nasıl içeceğiz?"

1) normal sigara içimi (ağızdan ciğere / mouth-to-lung)
2) ciğer çekimi (direkt ciğere / direct-lung / "subohm" da denir)

normal bir sigara içicisi olduğunuzu varsayarak 1 nolu seçeneğe daha yakın olduğunuzu düşünüyorum. normal sigarayı nasıl içtiğinizi düşünün, evet önce ağızda biriktirip ardından ciğere yolluyoruz.

2 nolu seçeneğe benzeyen ise nargile içimi oluyor. yani nargilede ne yapıyoruz? direkt marpucun ucundan nefes alıyoruz.

elektronik sigara mevzusunu youtube'da falan araştırdıysanız e-sigaracıların ekseri çoğunluğunun ciğer çekimi yaptığını görebilirsiniz. neden? çünkü ciğer çekiminde çooook daha fazla buhar çıkar ve sigara içimine göre daha zahmetsiz sayılabilir. bu kadar. olayı budur.

başlangıçta bu ayrımı neden yapmamız gerekiyor? çünkü her iki seçeneği de becerebilen atomizerler olduğu gibi, aslen her iki seçeneğe özel atomizerler daha revaçtadır. yani sigara içimine uygun atomizer deyince akla örneğin kayfun v4 gelir iken (aşağıdaki fotoğraf)
https://i.hizliresim.com/bVdZOm.jpg

ciğer çekimi dendiği vakit akla gelecek atomizerler sınırsızdır (altta birkaç örnek mevcut, sırasıyla: limitless rdta, griffin 25 taf, velocity rda)
https://i.hizliresim.com/36nMB9.jpg
https://i.hizliresim.com/YQ7p2k.jpg
https://i.hizliresim.com/lq6p2Q.jpg

ikisini birden yapabileceğiniz atomizer var mı? var demiştik. örneğin kangertech subtank:hiçbir şey bilmeyen, bu dünyaya ilk defa merhaba diyen biri olduğunuz varsayımıyla size önerebileceğim atomizer de aynen bu en sonda söylediğim kangertech subtank (veya toptank) olurdu (toptank'in subtank'ten farkı üstten likit doldurulabilmesidir. başka bir farkı yok). subtank özelinden konuşmaya devam edersek, kendisi bir rta'dır (bkz: rta) ve aynı zamanda hazır coil de kullanmanıza imkan tanır. yani "ben coil'i elimde sarmak istiyorum" diyene de hitap eder, "uğraşamam, bunun hazırı yok mu?" diyene de.

deneyiminiz arttıkça hangisinin size daha çok uyduğunu kendiniz değerlendirirsiniz. subtank özelinden konuşmaya devam ediyorum, içinden 2 tür coil çıkar.

1. coil, rba ünitesidir (elle coil sarmanızı sağlayan ünit). fotoğraflı açıklamaları şöyle:

aşağıdaki fotoğraf rba ünitinin kendisi:3 parçadan mütevellit olup, ayrılmış hali şöyledir:tel sarılı ve pamuk tıkılı hali de şöyle:işte en son üst kapağını da takıp atomizere yerleştirdikten sonra likit koyulduğu an içime hazırdır.

şu video bu atomizeri nasıl saracağınızı detaylıca gösteriyor (6 dk, ingilizce)subtank'in içinden çıkan 2. coil çeşidi ise hazır coil oluyor. bunu ise direk atomizere takıp, likit koyup devam ediyoruz:*

atomizer kısmını hallettik, gelelim mod kısmına. (mod neydi? üstteki terminoloji linkine tıklayın, okuyun)

haliyle mod için çok çeşitli seçenekler mevcut. şu girimde biraz ileri bir bilgiyle ben de değindim:


bize lazım olan, tek pille çalışan mekanik olmayan (burası önemli) bir mod. ne gibi seçeneklerimiz var?

kangertech k-box:
https://i.hizliresim.com/OvpN2n.jpg

joyetech evic vtc mini:
https://i.hizliresim.com/RrlNyY.jpg

eleaf istick:
https://i.hizliresim.com/Em4Nlg.jpg

wismec reuleaux rx200 (bu belki ilerleyen dönemde):eleaf istick pico:
https://i.hizliresim.com/ZXPpN3.jpg

gibi gibi. bunların ortak özellikleri nedir? wismec haricindekiler tek 18650 pille çalışır. 18650 pil nedir? yeri gelmişken değinip bırakayım:
https://i.hizliresim.com/7ardmL.jpg

resimden anlaşılıyor mu bilemiyorum ama irice bir pildir (aa pillere göre). dikkat edilmesi gereken şey: "samsung inr 25r", "sony vtc 4", "sony vtc 5", "lg hg2" gibi yüksek amperlere dayanıklı olması gerekir.

neyse tekrar mod konusuna dönelim. marka ve modelleri zaten yazdım, girin youtube'da vb yerlerde incelemelerini izleyin, fiyat/performans açısından aklınıza yatanı alın gitsin. nasıl olsa ileride değiştirmek isteyeceksiniz.

benim şahsi önerim "joyetech evic vtc mini" olurdu, zira ss-316 ısı ayarı bile var (o ne? tecrübe kazandıkça, youtube videosu izledikçe öğrenirsiniz ama kısaca bahsedeyim: coil sararken kullanabileceğiniz bir tel türü de ss-316 yani paslanmaz çelik. bu tele özel ısı ayarı kullanabiliyorsunuz). aynı zamanda ucuz da bir moddur bu.

*

ha şöyle bir imkanınız da var, "ben atomizeriydi moduydu bilmem nesiydi uğraşmayayım, bunun set olanı yok mu?" diyorsanız, var.

kangertech subtank mini başlangıç kiti:joyetech evic vtc mini başlangıç kiti (bunun atomizerini tavsiye etmiyorum):
https://i.hizliresim.com/v6vVzr.jpg

eleaf istick pico başlangıç kiti:bunlardan önereceğim ise kangertech ve eleaf olurdu. dikkat edilecek husus, kangertech'in coil'ini kendiniz rahatlıkla sarabilirsiniz ancak eleaf'in coil'ini sarmak kolay değildir. ama eleaf kangertech'e göre çok daha stabil, çok daha net bir buhar deneyimi yaşatır (şahsen şu an ben de eleaf pico set kullanıyorum).

*

gelelim likit mevzuuna. herkes gibi ben de ilk planda yerel web sitelerinden likit tedarik ediyordum. kabaca 1 ml ~ 1,5 tl civarında bir ücretlendirmesi var (örn: 20 ml'lik likit oluyor sana 30 tl). daha ucuz değildir ama illaki pahalıya doğru meyleder ("likitim" denen ne idüğü belirsiz merdiven altı likiti buna örnektir mesela).

bunun için eğer bağlantınız varsa yurtdışından likit getirtmek, yoksa facebook gruplarından satan elemanlardan tedarik etmek en mantıklısı.

örneği özelleştirirsek, "one hit wonder" isimli amerikan menşeli likitlerin amerika'daki satış fiyatı 60$. türk web sitelerinde 270-300 civarı satılıyor. facebook gruplarında 250 liraya alırsınız. likit 180 ml. yani 1 ml ~ 1.4 tl civarında. yani türk işi dandik likitlerden dahi ucuza geliyor.

gruplara üye olup araştırmaya başladığınızda sürüyle likit markası göreceksiniz, arasından seçip değerlendirin. bir markayı ben söyledim bile.

one hit wonder:
https://i.hizliresim.com/9aPAv8.jpg

*

"iyi güzel anlattın da, elektronik sigarayı nereden alacağımızı anlatmadın?" diyebilirsiniz. hala türkiye'ye gönderim yapan sitelerden birkaçı şöyle:

gearbest.com
aliexpress.com
banggood.com

yalnız bunlardan kimisi gümrükte yaşayabileceğiniz sorunlara karşı yardımcı olurken kimisi olmaz, onu iyi değerlendirin.

bir diğer seçenek ise yukarıda bahsettiğim facebook gruplarıdır. orada fahiş fiyatlara satarlar ama en azından 2 gün içinde elinizde olur satın aldığınız ürün. tercih sizin.

*

işbu giri özellikle mesajla gelen "ne alayım? nereden alayım? kaça alayım?" vb tarzdaki mesajlara toplu cevap amacıyla yazılmıştır. ilginiz için teşekkürler.
2
ege mutlu ege mutlu
adlı siteden almanızı öneririm. gerçekten fiyatlar çok uygun pod kit ve atomizleri çok sağlam ve kullanışlı. sitede satılan likitlerin eşi benzeri dahi yok aroması harika gerçekten. çok uygun fiyata kaliteli ürünleri elektronik sigara satış sitesi tavsiye ederim.

https://elektroniksigaraavm.com/