ysk istanbul bb seçimi iptalinin gerekçeli kararı

muzevir muzevir
ysk tarafından 22 mayıs 2019 günü yayımlanmış karardır.

250 sayfa olduğu iddia edilse de sadece 12 sayfası iptali kabul eden 7 üyenin açıklamalarından, 38 sayfası da iptale şerh düşen 4 üyenin açıklamalarından oluşmaktadır. kalan sayfalar; akp'nin itiraz dilekçesi, yüksek seçim kurulunun yetki ve sorumluluklarının açıklanması, ilçe seçim kurullarına gönderilen yazılar ve cevapları gibi kararda yer almasına gerek olmayan sayfalardan oluşmaktadır.

iptalin nedenleri ve itiraz şerhleri özet olarak şunlardır:

* 754 sandıkta sandık başkanlarının kanuna uygun olmaması: bu sandıklarda oy kullanan seçmen sayısı 212.276 olduğundan seçim sonucunu etkileyebilir.
/ itiraz eden üyelerin şerhi: bu durumun seçmenin kusuru olmadığı, iptal gerekçesi olarak kabul edildiğinde seçmen iradesinin yok sayılacağı, ayrıca bu sandıklardaki sayım döküm cetvelleri ve tutanaklar incelendiğinde seçim iptalini gerektirecek şüpheye rastlanmadığı belirtilmiştir.
/ ysk başkanı da sandık kurullarının usulsüz oluşmasının tam kanunsuzluk hâline neden olmayacağı, sandık kurullarının kesinleşmesi ve seçimin yapılmasından sonra kurullara yapılacak itirazın tek başına seçim iptaline neden olamayacağını söylemiştir.

* 18 sandıkta sayım döküm cetvelinin olmaması, 90 sandıkta sayım döküm cetvelinin imzasız olması: toplamı 108 olan bu sandıklarda 30.281 seçmen oy kullandığından seçim sonucunu etkileyebilir.
/ itiraz şerhi: sayım döküm cetvellerinde imza olmasa da ıslak imzalı tutanaklardaki sayılarla cetveller birbirini tuttuğu için seçim iptalini gerektirecek bir durum olmadığı belirtilmiştir.
/ ysk başkanı da sandıkların tamamına yakın (101 sandık) tutanaklarda akp ve diğer partilerin üyelerinin imzası bulunduğundan seçim iptaline karar verilemeyeceğini belirtmiştir.

* 377 kısıtlı, 6 ölü, 41 tutuklu, 58 hükümlü, 224 zihinsel engelli, toplamda oy kullanmaması gereken 706 kişiye oy kullandırılması.
/ iki aday arasındaki farkın 13.729 olması nedeniyle sonucu etkilemeyecek gerekçedir.

sonuç olarak milletin zamanına da, parasına da yazık olan gerekçeli karardır.
sophones sophones
böyle rezillik görülmedi.

bankacı arkadaşım son 5 yıldır tüm seçimlerde zorla çalıştırıldı. bu seçimde görev aldığı için seçim iptal edildi.

tarih bu rezilliği yazacak. kepazelik!
di mi ama di mi ama
malum yüzde elliyi zaten geçtim, 'tamam, tekrar etsinler de farkı daha açalım'cılar yüzünden bu ülkeden bi halt olmaz. bunlar da kurunun yanındaki yaş değiller artık.
olmayanaergi olmayanaergi
"hiçbir şey olmasa da kesin birşey oldu " özlü sözünün yedi hakim tarafından yapılmaya çalışılan izahi...kanun önemli değildir, önemli olan hukuktur anlayışı ön plana çıkıyor...ülkede var olan tek hukuk ise iktidarın hukuku... ya neresinden tutarsan elinde kalıyor...nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ahmakça.... yazık.....