yürüyüş yapmak

1 /
i know nothing i know nothing
yapamadığım eylem.

yani şöyle demek istiyorum. bi' yerden bi' yere otobüse, dolmuşa falan para vermemek için mecburiyetten yapıyorum. o ayrı ama hiçbir zaman rahatlamak için " bi' yürüyüş yapayım da içim açılsın, hafiflemiş olayım, mutluluk hissedeyim." diye düşünüp yapamadım şunu. bana her zaman çok saçma geldi. ben her zaman bi' yerden bi' yere yetişmek için yürüdüm. o da böyle " ohh kuşlar uçuyor, hava güzel, oksijen var, çiçekleer, insanlaaar, deniz , ferahlıık, misliiik" gibi değil de " lan hızlı yürüyeyim amk geç kalcam koşsam mı ne yapsam, off amk şunlar da kaldırımı ortalamış tospaa gibi yürüyorlar, lan güneş de başıma başıma vuruyor keşke ince giyinseydim, oofff çok terledim ya lanet olsun ! " diye yürüyorum.

hiçbir zaman da "akşam yürüyüşü" ne çıkmadım. çıkamadım. mesela aklıma geliyor bazen, "lan o kadar insan yürüyüşü övdüğüne göre bi' zevki vardır mutlaka, en iyisi bu akşam okuldan sonra biraz yürüyeyim." diye düşünüyorum. geliyorum okuldan, hava da güzel. yani o "ferahlıık, mutluluk"hislerini yaşayabilecek ambiyans var. sonra diyorum ki : " oğlum yürüyüp de ne olcak, ne yani yürüyüp yürüyüp durcan, eylem bu yani. çok saçma lan, en iyisi salla yat. " eğlenceli veya rahatlatıcı gelmiyor yani. zevk de vermiyor. sahilde yürüyüp denize dalgın ve derin bakan insanlar gibi olamıyorum. benim de dertlerim var tamam da, "yürümek" fiilinin bir şeye iyi geldiği yok bence. bence içi de açmıyor, insanı da rahatlatmıyor. en azından beni. adım atıyorsun sadece. bu adımı 3-4 yaşında da atıyordun, 40-50 yaşında da atacaksın bi' sıkıntı olmazsa. nasıl iyi gelebilir ki anlamıyorum.

illa hava almak istiyorsam balkona çıkıyorum ya da dışarda yapacak işlerimden birini yapıp geliyorum. yani yürümek bir amaca yönelik oluyor, amaç yürümek olmuyor.

oysaki ben de isterdim ortaköy'de, bebek'te falan boğaza bakarak kısık gözlerle dertli ve düşünceli bi' şekilde yürümeyi. sonra banka oturup bi' sigara yakıp " yaşlandın be çağrı, hayat yoruyor adamı." minvalinde görmüş geçirmiş triplerle uzaklara dalmayı. sonra kabana sarılıp soğukta hafif büzülüp, alnı kırıştırıp james dean gibi cool bir şekilde yürümeyi ama ne gerek var lan otur odanda yat, film izle.

bilemedim.
artik silmeyin yeter artik silmeyin yeter
çok sevdiğim eylem. bu da olmasa stres atamıyorum. eskişehir'de olanlar varsa, atatürk bulvarı'na yakın bir yere yürüyüş parkuru yapıldı. gidin yürüyün. orada kar kış yürüyen bir manyak var, işte o benim.
overlok makinesi overlok makinesi
koşu yapmanın oldukça yanında tırt bir eylemdir.

koşmanın yürümeye göre artıları :
-ulaşmak istediğiniz yere daha kısa sürede varmanızı sağlar.
-kalp atışını hızlandırdığı için yağ yakımını hızlandırır.
-daha hareketli olunduğu için , yürüyüşteki uyuz yavaşlık yoktur.
-kondisyonunuz artar , bacaklarınız güçlenir , ciğerler açılır zamanla.
-koşmak c.ronaldoysa yürümek burak yılmazdır.

e yürüyüş hiç mi artışı yok? tabiki var. yürürken terlemeyiz duş alma derdi olmaz.
diren bonibon diren bonibon
eğer haftasonu istanbul anadolu yakasının sahil kesiminde yapıyorsanız adeta kendin pişir kendin ye yerlerindeymişsiniz etkisi yaratan hede. allah affetsin piknik alanına çevirmişler sahil yolunu. 10 mt aralıklarla bi örtü bi dolu çocuk ve leş gibi mangal kokusu.

çıkıp iki deniz havası alayım ciğerlerime oksijen dolsun dedim sonuç ciğerlerim karbonmonoksit dolu yetmedi üstüm başım leş gibi koktu. hayallar hayatlar resmen. nerde olum bu bira içip sahilde uzanan gençlik? nerde elitlik?
akayzers akayzers
içinde bebek olan bir bebek arabasıyla yürüyüş yapmak gibisi yoktur.

teyzemin yedi aylık ikizlerinden birini alıp bebek arabasıyla gezdirmeye çıkmıştım. diğerini almadım çünkü o cezalıydı, teyzem altını değiştirirken bende pipisini seyrediyordum o arada üstüme işemişti nalet.

neyse işte çıktım yola. arabada bebek olduğu için beş kat daha dikkatli oluyorsunuz. bu yüzden farketmeden daha çok efor sarfediyorsunuz. iki de bir "hala hayatta mı acaba ?" diye eğilip bakmanız gerekiyor.

hem kalori yakma açısından hem de adeta "kız mıknatısı" (ayy çok tatlııooooaaa) olmalarından dolayı iyidir bebekle yürüyüş yapmak.
karsenger karsenger
tatilde her gece 2-3 arası 1 saat düzenli, kışın boş vakit bulduğum an ilk yaptığımdır

çok hızlı yürüdüğüm için bazen istemsizce fazla yürümek zorunda kalsam da keyiflidir.
harbi kiz harbi kiz
hem bedava hem de sağlıklı olan, en kolay ve her yaşa uygun aerobik bir aktivitedir.

düzenli olarak yürüyüşe çıkmak olumlu yanıtlar gösterebilir:

- vücuttaki kan sirkülâsyonunu hızlandırdığından dolayı kalbe faydalıdır *
- olası kardiyovasküler hastalık risklerini azaltır
- kemikleri güçlendirir ve olası kalça kırığı risklerini azaltır
- eklemleri güçlendirir
- iyi bir uyku kalitesi sağlar ve kronik yorgunlukları önler
- kilo vermekte yardımcı olur
- bel kaslarını ve bacakları güçlendirir
- sindirim ve hücre metabolizmalarını geliştirir

not: günlük 10.000 adımla kilo vermek mümkündür lakin yürüyüşten sonra çok fazla yemek; kilo almanıza da sebep olabilir.
bu sebeple (çok ağır olmamak şartıyla) aerobik egzersizlerin yanı sıra dengeli beslenmeye de özen göstermeniz gerekir.

1 /