yüzme

1 /
anosias anosias
insanların aklına ilk gelen yazın havuzda denizde yüzmek gelirken, aslında oldukça önemli bir spor. bu sporla uğraşanlar geniş omuzlarından oldukça uzaktan fark edilebilirler.
universalmind universalmind
her durumda insana büyük keyif veren, sitilli yüzmesi daha da zevkli olan spor türü. her sporda olduğu gibi küçük yaşta başlanması makbuldür. ayrıca bütün sitiller arasında en zevklisi kelebektir kanaatimce.
takashi takashi
-yüzme
-her bi sikime karışır oldun vildan
-yüzme
-yüzecem işte
-yüzme bakkkkkkk
-haa sivilce çıkmış bişey yok endişelenme...
ironbronze ironbronze
harika bir spor dalı. bir kere ter olayı yok ve neredeyse tüm kaslarınızı çalıştırıyor. yorucu bir günün ardından şöyle bir saat yüzdükten sonra ne dert kalıyo ne stres.
steppenwolf steppenwolf
4 stili vardır(kelebek, sırtüstü, kurbağalama, serbest). en zor stil bilinenin aksine kelebek değil, sırtüstüdür. kelebek, tekniğini tamı tamına uygulanınca kolaydır. yüzücü için antrenmanları kişinin yaşına, yeterliliğine göre günde 20 kilometre civarlarına ulaşabilir. antrenmanlar yanınızda rekabet edecek kimse yoksa sıkıcı olabilir, ama kaliteli birisiyle yüzerseniz nürburgring nordschleife'de çekiş kontrolü olmadan yarışmak kadar zevk verir.

ayrıca yüzerken inanılmaz miktarda terleyip 1 damlasının bile farkına varılmaz. bayrak yarışlarının keyfi başkadır. bireysel yarışta yüzdüğünüzden daha da hızlı bile yüzebilirsiniz.
ayrıca sakin sakin yüzerken kendi başına düşüncelere dalınır, şarkılar söylenir, felsefeye el atılır, ...
vampirella vampirella
hem akıl sağlığı, hem de vücut sağlığı için yararlı spor.eğer denizde iseniz; kendinizi hiç olmadığınız kadar özgür hissedersiniz.balıklarla dans edip, denizle sevişirsiniz adeta...sevgiliniz deniz, arkadaşlarınız balıklar olur. en küçük derdinizi bile düşünmezsiniz yüzerken...orada apayrı bir dünya kuruverirsiniz.
subaquatic subaquatic
farkl stillerde yapılabilen bir spor dalıdır.
yüzme stillerinin bir kısmı uluslararası müsabakalar vasıtasıyla çok net olarak bilinir.
- serbest stil
- sırtüstü
- kurbağlama
- kelebek
bu stiller dışında yüzme eylemini gerçekleştiren insanların çok yaygın olarak kullandığı bir stilde köpek yüzüşü olarak bilinir. eller ve ayaklar suyun içerisinde hiç çıkmaz ve uzuvların senkronize hızlı hareketi ile yüzme eylemi gerçekleştirilir.

bunların dışında gayri resmi olarak tanımlanan stiller şu şekilde açıklanabilir.

amele stili
etraftaki kızlara hava atmak için mümkünse beyaz donla balıklama suya atlanır ve kafa bir sağa bir sola çılgınca çevrilerek her kulaçta, çırpınma usulü hayatta kalıp kızlara hava atılır.

kız kesme stili
eleman serbest stilde yüzerken boynunu mümkün olan en yüksek seviyede yukarı uzatır. asla su içerisine girmeyen kafa sanki hareket halinde atış yapan bir tank namlusu gibi hedefe kitli kalır. kızların yanından geçerken boyun tam doksan derece döndürülmüştür kızların hizasının geçilmesinden sonra boynun dönüş kapasitesi zorlanarak kesme eylemi devam eder ve sonrasında aksi istikametten dönüş ile eylem tekrarlanır.

bombalama stili
yaygın kanı bunun bir yüzme stili olmadığır. ama gerçekler hiç öyle değil. bomba stili suya atlayıp etrafa bol su sıçratmayı ulvi bir amaç edinmiş insan evladı, atlayıp götünü başını yaktıktan sonra suyun altında o toparlak halde bir süre kalır. ve o halde debelenerek yüzeye doğru yüzmeye çalışır. bu bir sualtı yüzüş tekniğidir.

yaşlı teyze ve emekli stili
kafada bir bone veya şapka ile mümkünse gözde gözlük bulunur bu stilin temek kuralı olarak. yüzücü çok ağır kulaçlar veya köpekleme stili ile denizde takılır. bir hedef yoktur. doktor tavsiyesi ile yapılan bu sağlık yüzüşü türkiye'nin tüm sahillerinde benzer şekilde icra edilir. izlemesi çok zevkli, yapması sıkıcıdır.
edit edit
dört sene lisansımın olduğu, kelebek,serbest,kurbağalama ve sırt branşlarını içeren, yarışlarında en eğlenceli bölümün bayrak yarışı olduğu, devamlılık isteyen spor dalı.
dbk21 dbk21
diğer spor dallarına nazaran öğrenmesi oldukça kolay olan daldır. hiç bilmeyenlerin yüzme öğrenmesi için su korkusunu yenmesi yeterlidir. geri kalanını suyun kaldırma kuvveti halledecektir. suyun üstünde kalmayı beceren bünye, tek tek yüzme hareketlerini çalışarak onları biraraya getirirse, bir süre sonra kendine yetecek kadar yüzebilecektir.
yüzmede önemli olan düzenli nefesin alınması, vücudun suya en az tepki verecek şekilde konumlandırılması ve hareketlerin doğru şekilde gerçekleştirilmesidir. düzensiz nefes sonucunda kaslar çok çabuk yorulurlar. vücut, örneğin serbest stilde su yüzeyine paralel durmazsa atılan kulaçlar hidrodinamik açıdan kötü özelliklere sahip bir kütleyi çekmek zorunda kalacaktır ki uzun süre böyle devam edilemez. bacak ve kolların doğru tekniklerle hareket etmesi ise sudan en fazla itkiyi sağlamak için önemlidir, aksi halde verimlilik düşecektir.
benim gibi yeni başlayanlar için şöyle bir site mevcut, oldukça da yararlı:

yüzücü/milliyet blog yüzme aşkımı sizlerle paylaşmak istiyorum. yüzme öğrenmek isteyenlerden düzenli yüzenlere tüm yüzme severlere hitap edebilecek yazılar yazıyorum. y... milliyet
bazinga bazinga
en rahatlatıcı spordur. su bütün yüklerinizden arındırır sizi, tüm stresi, derdi, tasayı havuzda bırakırsınız. yalnız bağımlılık yapabilir dikkat etmek lazım, gerçi böyle bağımlılığa can kurban ya neyse*
1 /