yüzük parmağı

sycrone one sycrone one
evlilikte ve nişanlanırken yüzük takmaya yarayan, orta ve serçe parmak arasında bulunan parmak.eğer ki yüzük sağ el yüzük parmağındaysa nişanlı, sol elde ise evli anlamına gelir.
exanimus exanimus
bbc'nin yaptığı bir araştırmaya göre kadınların işaret parmağı ile yüzük parmağı oranı 1 imiş erkeklerin ise yüzük parmakları işaret parmaklarından daha uzunmuş ve işaret parmağı/yüzük parmağı oranı 0.96 imiş.
stylebrisbane stylebrisbane
alyans, pırlanta yüzük vb. satan mücevhercilerin en sevdiği parmaktır. bütün parmakların yüzük parmağına dönüşmesi en büyük hayalleridir.
ay ne nicksiz bi erkek ay ne nicksiz bi erkek
evlilik yuzugunu ilk defa eski misir kralicesi nefertiti takmis.o yillarda evlilik yuzugunun neden yuzuk parmagi denilen parmaga takildigi sorusuna yuzyillar sonra cevap bulmuslar ki; direkt kalbe giden tek damar evlilik yuzugunu taktigimiz parmaktan gectigini buluyorlar.baska hic bir parmakta bu ozellik yokmus.

nefertiti isi biliyomus kendi kalbine giden yolu yuzukle baglamis.ne kadar romantik.
kulmuel kulmuel
anatomik olarak dördüncü sırada yer alır ulnar inervasyon alır kökeni c7 cıvarıdır hasarında pençe ele sebep olur gıdı kaşıma parmağıdır.
ekmeğe krem sürüp intihar eden adam ekmeğe krem sürüp intihar eden adam
eskiden ibraniler alyansı işaret parmağına takardı. hindistan'da evlilik yüzükleri başparmağa takılırdı. alyansı, başparmağı saymadan üçüncü parmağa geçiren batılı âdet, yunanlıların insan anatomisini dikkatsizce kataloglamalarıyla başladı.

mö 3. yüzyılda yunanlı doktorlar "üçüncü parmak"tan "aşk damarı" denilen bir damarın doğrudan kalbe gittiğine inanmaktaydı. böylelikle bu parmak, bir kalp meselesini simgeleyen yüzüğü taşımak için uygun bir parmak haline geldi.

romalılar, yunan anatomi şemalarını kopya edip yüzük âdetini de benimsemiş oldu. hangi üçüncü parmağa yüzüğün takılması gerektiği hususundaki belirsizliğe de "en ufak parmağın yanındaki" tabirini bularak son verme girişinde bulunmuşlardır. bu, aynı zamanda romalı doktorun ilaçları karıştırmaya yarayan "iyileştirici parmağı"ydı. parmaktaki damarın kalbe gittiği zannedildiğinden doktor, hastaya vermeden önce herhangi bir toksik karışımı "kalbinin ta derinlerinden" kolayca teşhis ederdi.

hıristiyanlar bu yüzük parmağı âdetini devam ettirdi. ama biraz üzerinde oynadılar. bir damat yüzüğü ilk "baba adına" diyerek gelinin işaret parmağına takar; sonra "oğul adına" diye dua edip yüzüğü gelinin orta parmağına geçirirdi. son olarak "ve kutsal ruh adına, âmin" deyip yüzüğü kızın yüzük parmağına takarak teslis formülünü de tamamlamış olurdu.

öte yandan doğu'da yüzükler, toplumsal sembolizmden veyahut dini önemden yoksun; sadece süs amaçlı oldukları gerekçesiyle tasvip edilmezdi.